19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

INFLACE: Proč za ni nemůže Fialova vláda

Problémy současné inflace nejsou problémem této vlády, respektive tato vláda je nezpůsobila. Příchod inflace byl očekávatelný v létě roku 2020, kdy centrální banky zaplavili trh čerstvě „natištěnými“ penězi v rámci „záchrany ekonomik během Covidu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Novy 16.9.2022 9:29

Pane autore, skvělý článek. A dostat rozum ve čtyřiceti, přestat omílat fráze o roli státu, vzdělat se a pochopit, že nejlepší pomoc čeká na konci vlastní paže .... to je to nejlepší, co vás mohlo potkat.

Taky mě štve, že spoustě těchto základních věcí jsem se mohl naučit už na základce.

Jen jako jeden příklad: němečtí inženýři se na technických univerzitách učí vedení lidí na takové úrovni, že už jsem zažil několik schopných absolventů, kteří úspěšně nastoupili rovnou do vedoucí pozice.

F. Kusák 16.9.2022 11:32

Být top manažerem se Vážený pane nenaučíte, k tomu musíte mít předpoklady a talent (třeba jako tvůrčí psaní). Jedním z nich je kvalitní vzdělání, o to není pochyb. A řídit velkou společnost, tak do toho je třeba dorůst, protože nutné jsou i zkušenosti. A zásady managementu se učí i u nás na technice a má to dost velkou tradici. Vysokých škol manažerského typu je v Česku kvantum, a podle mého, víc, než by náš stát potřeboval. O jejich úrovni nemluvím.

T. Novy 16.9.2022 16:51

Mám jinou zkušenost. Předměty Ekonomické řízení podniku a Řízení lidských zdrojů na technice naprosto tristní, povrchové a bez respektu profesorů technických předmětů.

Management je možné se naučit, talent je přeměňován, to je moje zkušenost i mantra nejlepších světových manažerů.

Ztratil jsem hodně času tím, že jsem musel pochopit, že to není v talentu, ale v učení se a v dřině. Jako ve všem ostatním.

K. Nový 16.9.2022 11:33

Když německá vláda zavře své vlastní atomové elektrárny, nahradí je plynovými (pro které nemá plyn), začne dovážet elektřinu z ČR, což zvedne cenu i pro spotřebitele v ČR, tak Vám žádné podívání se na konec své paže nepomůže.

Tam by Vám pomohlo omezení exportu elektřiny vyrobené v ČR, nařízené českou vládou. Ovšem ta Fialova to nedokáže.

J. Sedlář 16.9.2022 13:18

Ale ano pomůže. Na konci té paže má být směrem do germánistánu vztyčený prostředník.

I. Schlägel 16.9.2022 9:16

Když ty texty o fungování ekonomiky jsou tak nezáživné...;-D Každému podle jeho gusta.

T. Novy 16.9.2022 9:30

Taky nechápu, proč jsou velcí ekonomové takoví suchaři. ;-D

I. Schlägel 16.9.2022 9:32

Protože nemají čas na politickou kariéru?;-DR^

Z. Lapil 16.9.2022 11:54

Protože když udělají vtip, najde se vždycky někdo, kdo je vezme za slovo a začne je znectívat, čímž odvede řeč jinam.

D. Laurencikova 16.9.2022 10:17

Ja myslim, ze je to naopak velmi zajimave. Stejne jako si o politice kde kdo mysli, ze je to nuda... Pritom je to mnohem napinavejsi a zabavnejsi, nez kde jaka detektivka. ;-)

P. Sura 16.9.2022 10:51

Politika je především SVINSTVO a to díky voličům. kteří do ní instalují politiky typu Andrej Babiš a jsou u toho přesvědčení, že SI tím pomůžou k blahobytu..

D. Laurencikova 16.9.2022 11:26

Politika a posty, to je pro dnesni mizerne politiky, kteri jsou vysledkem dlouholeteho negativniho vyberu, predevsim KORIST. Zadne osobnosti dnes v politice nenajdete. Andrej Babis urcite neni to nejvetsi zlo. Vlastne to vubec nema zapotrebi, rozcilovat se v politice a celit vselikym utokum a uskokum.... Mohl by si prece zit jak panbu ve Francii. Ja osobne jsem jednou take volila Babise a sice i proto, ze ho v Bruselu nemeli radi. To je pro me neomylny indikator, ze musel cosi udelat dobre. ;-)

L. Žaloudek 16.9.2022 20:33

Pozor - správně je "jak pámbu ve Frankrajchu"!

D. Laurencikova 16.9.2022 21:18

Tak bud to prelozime cele, nebo ponechame verzi: "Wie Gott in Frankreich". Co vy na to?

L. Žaloudek 17.9.2022 16:46

Tady nejde o prostý překlad, ale o zažité rčení. Konstatoval jsem jen, jak ho mám zafixované.

D. Laurencikova 17.9.2022 16:53

A ja, jak ja ho mam zafixovane. Totiz: "Gott in Frankreich" ;-). Hlavne, ze si rozumime, pane Zaloudek.

D. Polanský 16.9.2022 8:45

Ale i tahle vláda stále rozdává! Nebo ne?

L. Novák 16.9.2022 9:06

Ano. A zcela nesmyslně třeba na Grýndýlové nesmysly. Každý den mi opakovaně problikávají reklamy na statisícové dotace na pořízení fotovoltaiky a tepelných čerpadel...

Z. Lapil 16.9.2022 9:12

Může PRESTAT rozdávat? Notabene z významné části peníze z EU - vytisknutí v jiné bance a sebranych občanům jiných zemí- které když nerozda, bude špatná?

L. Novák 16.9.2022 9:18

Ano, nemůže. :-) Kdyby přestala, Babišův demagog Havlíček by vyvolal další hlasování o nedůvěře vládě... :-P

I. Schlägel 16.9.2022 9:34

A ta naše krásná náměstí plná nadšených, rozjásaných lidiček naplněných precizními informacemi o příčinách a následcích.;-D

Z. Lapil 16.9.2022 11:51

Hajzlík ve mně si to tak trochu přeje. Nebylo by srandovní vejít do dějin jako země, jejíž vláda padne vždy, když se chopí předsednictví EU? Kdo z vás to má ;-D!

L. Novák 16.9.2022 15:08

Potíž je v tom, že blbci čeští voliči příště zvolí zase to samé. Nejvyšší čas přejít na většinový systém voleb. ;-)

Z. Lapil 16.9.2022 15:19

Obávám se, že by to nebylo lepší. Už teď změna většiny znamená rušení mnohých zákonů. Viz důchody, viz EET.

Navíc - ve většinově voleném Senátu není stranické složení o tolik jiné a samostatně kandidující "osobnosti" se tam docela ztrácejí - dříve Fišer, dnes třeba Drahoš; jiné neznám, což znamená, že tam buď nejsou nebo se ztrácejí.

J. Pankovic 16.9.2022 15:45

Jaký je rozdíl, když si můžete vybrat leda mezi exkrementy a výkaly?

L. Novák 16.9.2022 23:04

Jaký? Že máte vobu mezi dvěma odlišnými směry. Dnes nemám koho volit, protože se pokaždé chovají všechny partaje stejně hloupě.

J. Hejduk 16.9.2022 8:37

Ze tato vlada za nic nemuze? Kdo tlacil Babise k plosne pomoci za kovidu? Odpovim si sam - Opozice. Ani Babis, ani Fiala nesahli na energie. No a energie jsou dalsi duvod inflace. Staci si precist clanky v novinach. Pekari - musime zdrazit kvuli energiim, zemedelci musime zdrazit kvuli energiim, atd. A zatim evropsky parlament tlaci vic a vic na pilu - rozsireni obnovitelnych zdroju. Prestoze Nemci nemaji dost vlastni energie, vypinaji jaderne elektrarny. Tehle duvodu je mnohem vic.

L. Novák 16.9.2022 8:57

Kdo tlačil je nepodstatné. Důležité je, kdo ty peníze do oběhu vypustil. ;-) +800 miliard je hodně i na české poměry.

J. Hejduk 16.9.2022 9:06

Ano, i Babis se vyhybal systemovym krokum. Tahle vlada je podle meho jeste horsi.

I. Schlägel 16.9.2022 9:19

Dělat systémové kroky v situaci, když musíte hasit akutní požár, je nadlidský úkol i pro mnohem efektivnější útvary než je stát. Babiš i ostatní před ním nedělali systémové kroky ani v dobách, kdy se nehasilo. Ona totiž nebyla voličská poptávka. Nadávat můžeme akorát sami sobě.