29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Ruské „jádro“ je nebezpečné. A co ruský plyn?

Jak si Česko dokáže ohlídat svou bezpečnost v oblasti energetiky? I v této sféře jeho přístup deformuje nátlak aktivistů, kterému politici bezdůvodně podléhají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 30.11.2020 11:22

V Německu je to také KGB, kdo myslíte, že tam propaguje ten ruský plyn... ;-D

R. Langer 30.11.2020 11:20

A jak to souvisí s univerzální jadernou elektrárnou, jejíž palivo je schopno zajistit hned několik firem na světě? 8-o

V. Kuhaj 30.11.2020 11:12

Porozumět tomu, co se u nás děje, těžké není. Jako v Německu se vydírají navzájem hrozbou označení za nacistu, u nás je to o StB, KGB, prokremelskou orientací, atd. Zelení lobbysté a aktivisté, obzvláště u našich vrcholných politických představitelů, těmito "obviněními" nijak nešetří. Bohužel se domnívám, že i bezpečnostní zprávy o stavu naší země této manipulace nezůstaly ušetřeny.

R. Langer 30.11.2020 11:11

Ten Zelený bolševik LŽE, jako když Rudé právo tiskne!

R. Langer 30.11.2020 11:10

Nelži zase, prolhanče prolhaná! :-P

R. Langer 30.11.2020 11:09

Ty prolhaný parchante, běž už laskavě lhát někam jinam, Zelený bolševiku, ty tvoje lži jsme tady už dávno odhalily, tak si je laskavě narvi zpět do té tvé nevymáchané prolhané tlamy! :-P

R. Langer 30.11.2020 11:07

Podle těch, co každý ví, prolhaný Zelený bolševiku, neopakuj tady neustále ty tvé dávno provalené LŽI!

L. Písařík 30.11.2020 11:06

Švýcarsko je pokladnou nejen Evropy, kdo by na ně útočil, dostal by těžce nabouchat na hřbet. GB není ochotna hrát třetí housle po Fr. Napoleonovi XX, Makaronovi a SRN Merklové a navíc si GB chce svoje ryby lovit sama. My - máte pravdu - ani za Rakouska Uherska jsme nebyli kamarádi s Ruskem, to jen někteří pomatenci se chtěli přichýlit k tomu tam to velikému dubisku. Skutečně Unie je lepší, i přes své nedostatky a hlavně bylo by třeba posílit NATO , aby stálo na pevnějších kořenech, to pokládám za jediný akční prvek v případě obrany EU. A Islám - již zatracovaný císař Zikmund, jako vládce Maďarska, strávil celý život zadržováním Turku, kteří se cpali do Evropy a Evropa, včetně nás, by mu měla za to být věčná. A ještě příklad - Středomoří, po pádu Říma bylo celé obsazeno Araby, protože nebyla síla, která by je zadržela. A ta tendence trvá dodnes, na jihu se do Evropy cpe Islám, na východě Rusko( Lavrov- před cca 8mi lety - CCCP dobyl půl Evropy -- ne osvobodil - DOBYL.).

M. Valenta 30.11.2020 11:01

To jste mě pane Hašku zklamal. Blíže neurčená rybka z Ruska? A já myslel, že máte doma alespoň budíka a Vy na mě s tureckým fíkem. Příště použijte alespoň list z onoho stromu, je větší.

V. Petr 30.11.2020 10:58

Zase tvrdíte nesmysly! Temelín se zaplatil už dvakrát, Dukovany několikrát. OZE představují pijavice, které je třeba ustavičně dotovat (47 miliard ROČNĚ, celý Temelín stát asi 120 miliard...).

V. Petr 30.11.2020 10:54

Zemní plyn produkuje, ve srovnání s uhlím, polovinu CO2. Jádro neprodukuje ŽÁDNÝ CO2!

Plyn se ovšem hodí k vykrývání nestability výkonu větrníků a fotovoltaiky, protože je paradoxně drahý. Pokud postavíte k vykrývání nestability OZE jadernou elektrárnu, vůbec se už nevyplatí ty OZE provozovat, jaderné palivo je levné.

L. Písařík 30.11.2020 10:39

Dobrá otázka. Myslím, že

1ww - začalo Rakousku Uh. pošťuchováno Německem a Rusko vystoupilo na pomoc Srbům, ale vůbec nevím, jestli R. na Balkáně bojovalo, vím, že v oblasti Polska. Konec nastal, když Lenin udělal VŘSR a zjistil, že na další boj Rusko nemá i požádal Německo o příměří a potom o mír, Německo si tehdy stanovilo reparace, ale nevím, zda CCCP nějaké reparace platil. Školní děti se dodnes učí Jak VIL. vydal dekret o míru a nikdo jim neprozradí, o co šlo. Později se Němci vzdali Francii a Anglii v železničním voze, to Němci brali jako potupu.

2ww - začal Hitler, obsadil bez boje Rakousko, taky nás a pak táhl do Polska - to si ale předem rozdělili se Stalinem, proto ho Stalin pokládal za kámoše, potom Stalin shrádl pobaltské republiky a napadl Finsko protože tvrdil, že jeho hranice jsou příliš blízko Leningradu a kus Finska uloupil>proto se Fini Ruska dodnes bojí. Hitler napadl Francii, přes Belgii, tím znemožnil všechny fr. generály, kteří léta budoval Magginotovu linii - ukázala se být na h---o, stejně jako podobně budovaný obranný systém u nás ( našim generálůn to konečně došlo - že je taky na h---o a proto bunkry dneska rozprodávají). GB tehdy pomáhala a jejich operetní armáda byla obklíčena u průlivu a byla zachráněna britskými rybáři, ale beze zbraní, všechno nechali ve Francii. Má se za to, že HItler zakázal na Brity útočit, protože doufal ve spojenectví; mohli spolu napadnou CCCP. Nakonec CCCP napadl sám, přepočítal se, nebyla to bleskovka. Když nastaly v Rusku podzimní deště, celé Rusko se rozbahnilo a vojenská technika zapadla do bláta, v zápětí udeřil krutý mráz na který Hitlerova vojska nebyla připravena( Můj otec říkal, že Hitlera u Moskvy porazil generál Mráz). Rusové měli výhodu domácího prostředí a využili ji ve dvou vítězných bitvách - u Moskvy a Stalingradu a taky měli vojenskou a materiální podporu od USA, něco přes Sibiř, většinu přes Atlantik. Někteří tvrdí, že bez vojenské podpory USA by byl Hitler CCCP porazil - to nedovedu posoudit.

A. Jaroš 30.11.2020 10:28

Poraďte mi pane Rado, vy přece všechno víte a všemu rozumíte, to jako při spalování plynu nevzniká ten zlý, ale dobrý CO2? Uvědomuju si, že v dusledku vyššího spalného tepla a vyšší účinnosti spalovacího procesu při CO2 je na jednotku vyrobené energie (teplo+elektřina) méně CO2 než při uhlí, (o kolik%?) ale i tak to není žádná spása, z hlediska toho CO2, nebo té závislosti na zdrojích, pochopitelně značná ekologická úleva oproti uhlí (čistění spalin a pod).

P. Rada 30.11.2020 10:27

"Majzla" by si rozumní měli dávat předně na to, jak efektivně co využívají.

Německo např produkuje na jednotku spotřebovávané energie několikanásobek DPH oproti Česku. To se týká i toho plynu.

Ideologickou masáží od Součka a dalších kteří přebírají takovéto texty na NP textedy je, dopady tohoto nepoměru zastírat - jako by nebyly pro posuzování závislosti podstatné!

V. Petr 30.11.2020 10:18

Švýcarsko v EU není, GB je opouští.

My jsme patřili ke KLASICKÉMU západu. Se současným rudozeleným multi kulti hnusem nesmíme mít nic společného!

Máme mnohem více společného s Ruskem než s islámem, po staletí naším úhlavním nepřítelem!

V. Petr 30.11.2020 10:15

Čína má ve stavbě deset bloků, nejvíce na světě.

L. Fnouka 30.11.2020 10:14

Když vyhodnotím co nám přinesl komunismus pod kuratelou Kremlu a na druhé straně západní orientace, vychází mi to velmi záporně pro Rusko. Naše země nikdy před r. 1945 neměla s Ruskem skoro nic společného a tak je nastaveno naše myšlení a politická kultura. I když jsou naše zkušenosti se západem (Anglie, Francie) také špatné - obě země nás zradily a přenechali Hitlerovi, přesto patříme kulturně a civilizačně západ. Celá EU by měla trvale pracovat na tom, aby závislost na nevypočitatelném Rusku, které se jen jinak jmenuje, ale je to stále CCCP, minimalizovala. Snad nám pomůže i vědeckotechnický vývoj a nové zdroje energie, než nám poskytuje Rusko. Proto jsou jakékoliv snahy EU demontovat nesprávné, i když se nám EU v mnoha ohledech nelíbí. Sami jsme nic, s EU jsme v bloku představujícím ekonomicky světově významný celek.

J. Nevrkla 30.11.2020 10:12

V prvním pololetí letošního roku navýšila Čína kapacitu svých uhelných elektráren o 11400 MW.

P. Rada 30.11.2020 10:08

Němcům ruský plyn "nevadí" nejspíše proto, že jej považují za prostředek k urychlení transformace rozvoje své obnovitelné energetiky na soběstačnější a tím naopak k dlouhodobému posilování mocenského odstupu.

J. Vocilka 30.11.2020 10:05

Do roku 2018 dodával a vyráběl palivo pro jaderné elektrárny na základě vyhraného tendru ruská společnost TVEL.

kdo ho dodává a vyrábí ted ́.

J. Jelínek 30.11.2020 10:03

Kremlomrdní trollové všech farem se spojili. Konečně.

Š. Hašek 30.11.2020 10:01

To si pište.

Stran menáže neznám ideologii. Jednou kyselýho herinka z Ostsee, potom uzenou rybku z Ruska. Malinko omezuju turecký fíky, to jó!

A na ten plyn si fakt dejte majzla! Je ruskej!

P. Rada 30.11.2020 10:00

Čína staví jak o závod? A podle jakých kriterií se tam "závodí"? Mezinárodní kriteria tam registrují rozvoj ale zatím nic moc aby to zvrátilo celosvětovou stagnaci.

https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/19-00521_web.pdf

Š. Hašek 30.11.2020 9:57

To máte těžký/marný!

Jest obecně známo, že Františka Josefa furt ponoukal Mikuláš II (že Srbsko je plné praštěných studentů a potáhne na Vídeň). Francie a ČSR stavěla pevnosti proti SSSR, nebo jen tak ze srandy .... president Beneš, každý první víkend v měsíci, pořádal v Lánech kávovou debatu s Hitlerem a Goebbelsem. Ti dva si přáli vidět i karla Čapka ....

Německo vždy (dvakrát) přišlo na hranice Belgie (dál né!) s vojenskou hudbou a hustou polívkou ...... i ten "náš" Heydrich to s námi taky myslel dobře.

Je mi jen líto, že ten ruský lid byl tak dlouho ve spárech Němci zaplaceného bolševického agenta a jeho pokračovatelů. Ta země si to nezaslouží .....

Co myslím smrtelně vážně, si určitě doplníte sám.

J. Nevrkla 30.11.2020 9:51

Ale to se přece netýká Ruska a jejich vydírání. Čína pokud vím staví jaderné a zvláště uhelné elektrárny jak o závod. A když nám ty uhelné zakazují? Možná k nám budou časem jezdit Číňané jako do skanzenu, aby viděli, jak se dá upadat a zivorit bez energie, jenom s planoucim zrakem, jak ridime klima. A budou se smát. A nebo po bankrotech západní průmysl skoupi a vezmou to do vlastních rukou. A my budeme jen zoufale zírat.

M. Valenta 30.11.2020 9:49

a kromě kaviáru jste otevřel, pozřel či použil v posledních letech něco z těch končin molodče?

Š. Hašek 30.11.2020 9:43

Tak to budeme asi idioti dva.

P. Zinga 30.11.2020 9:42

Za zelenými i rusofoby stojí stejní lidé: nejde o klima a nejde ani o naši bezpečnost. Jde o velké prachy. Kde jsou velké prachy, je velká moc.

Sloužit velké moci přijde mnoha lidem rozumné.

P. Rada 30.11.2020 9:40

Těch případů jsou ale evidentně celé desítky a to všude ve světě. Výsledným jevem je přeci celosvětová stagnace výstavby JE. Např. v USA se od roku 1979 dodnes nezprovoznila žádná jaderná elektrárna. Nebo Čína po Fokušimě odstoupila od celé řady vnitrokontinentálních projektů atd. Viz statistiky zpráv mezinárodní atomové agentury.

P. Rada 30.11.2020 9:35

Vnímám to jinak. Nemusíme si "vybírat" mezi nepodloženostmi ale můžeme zvolit korektnější pohled přes data a jevy.

Technicky vzato je obecně v našich podmínkách hustého osídlení i obtížného chlazení (nemáme oceán..) budování JE3+ generace investice spíše nedostatečnou návratností a to dokonce i pro prostou civilizační reprodukci.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

https://medium.com/insurge-intelligence/the-new-economic-science-of-capitalisms-slow-burn-energy-collapse-d07344fab6be

"Politicky" si ale právě tuto variantu lze vybrat (dodavatelem) s cílem zajištění zvýšení dlouhodobé závislosti (věřitele).

Pokud by ale naopak dodávka technologií umožnila rozvoj technologičnosti u potenciální konkurence - pak by s mocenského hlediska dodavatele, bylo projevem hlouposti, neembargovat příslušnou technologii do konkurenčního prostředí.