15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

ELEKTROMOBIL: Drobné překážky na cestě k „vítězství“

Vítězství elektromobilů z dnešního pohledu vypadá velmi jistě, tak jistě, že je potřeba poněkud šlápnout na brzdy a sundat zelené brýle přehnaného optimismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 16.2.2022 12:31

Jo, rozprášení ve větru... ;-)

R. Langer 16.2.2022 12:30

Ty sis zase šlehla vysokého napětí, co, ty naše malá hloupoučká UI? ;-D

P. Kotyza 16.2.2022 11:42

Nečetl, ale jako sci-fi se mi jeví současná situace v oblasti elektromobility.

Vážně netuším, co s tím má co dělat Putin.

M. Pivoda 16.2.2022 11:33

Cituji z úvodu článku: "... Je třeba si uvědomit, že přechodem na elektromobilitu se vlastně zásadně nemění způsob, produktivita a možnosti dopravy. ..."

Komentuji

Je třeba si uvědomit, že elektromobilita je součástí systémové změny (na planetě Zemi), která nás čeká (do roku 2050, nikoliv 2022). Nikoliv tedy že jde o změnu jedné jediné komponenty systému, kdy systém jako celek, se ale nemění.

Pokud se ty nebytné systémové změny nestihnou provést (do roku 2050), pak hlavní příčinou budou lidské problémy. Nikoliv problémy technologické! Ty jsou totiž řešitelné. Viníkem nebude technologie.

Zatím (do roku 2020) vývoj elektromobility postupoval docela přesně dle předpovědi amerického inovačního guru, profesora C. M. Christensena z Harvardu, v jeho knize z roku 1997. Tento guru ve své knize (z roku 1997!) správně předpovídal i vzrůstající zájem lidí o ekologii, což se také naplňuje, a urychluje tím nástup elektromobility. O vlivu klimatických změn na urychlení elektromobility C. M. Christensen ve své knize ale ještě nepsal.

L. David 16.2.2022 11:32

Přes průsery ke hvězdám !

D. Krajíček 16.2.2022 11:12

R^

J. Nevrkla 16.2.2022 11:06

Pokud vím, tak koncentrace CO2 byla v době dinosaurů asi trojnásobná proti dnešku, rostliny dosahovaly mimořádných rozměrů, bylo teplo, vlhko, fotosyntéza byla perfektně živená. Čím více CO2, tím lépe to roste. Lidstvo bude hledat ten zdroj energie, který je nejefektivnější. Fosilních paliv je minimálně na staletí, někteří vědci tvrdí, že jsou v podstatě nevyčerpatelné, záleží na tom, jak hluboko je navrtate. Nic nenasvědčuje tomu, že by se třeba v Perském zálivu vyčerpávaly, přitom podle vědců už měly dávno být na suchu.Temne bude to, že se při pokračování současného západního kurzů podstatně sníží životní úroveň a konkurenceschopnost, mnozí lidé přijdou o živobytí.. A třeba si bankrotářem nakonec koupi Čína. Ale koho by to zajímalo, třeba tím přispějeme k blahodárnému ochlazení hlav o 0,1 stupně za sto let. Zcela absurdní divadlo.

V. Wagenknecht 16.2.2022 11:05

Zářící vrchol dnešní "diskuse": dialog Rada-Šrajer.

P. Rada 16.2.2022 11:00

Pane Šrajere Shrodinger byl a je ikonou fyziky už více jak století (nar. 1887 Víden) a tak všichni kteří kdy fyziku tochu vážně studovali jej a jeho genialní poznatky dodnes respektují.

Respektuji i Vaši víru v zázraky na kvantové bási. Realitou praktického použití - ani třeba vojenského - je ale nedokládáte.

V. Wagenknecht 16.2.2022 10:56

Zitterbewegung znamená třaslavý pohyb neboli třesení, vy citero.

V. Wagenknecht 16.2.2022 10:54

Tak to si jich předobjednejte vagón, až se ten zázrak zhmotní a bude fungovat, naděláte jmění jejich prodejem.

P. Rada 16.2.2022 10:53

Opak je spíše pravdou. Fosilní energetika je fakticky masivně a dlouhodobě ale i skrytě dotována prostě tím, že nejsou zohlednovány její dlouhodobé dopady. Na ukončení dotací do fosilní energetiky se sice státy už před časem dohodli ale skutek utek:

https://www.hybrid.cz/do-fosilni-energetiky-maji-zamirit-dalsi-miliardy-co-na-to-evropska-komise/

https://www.obnovitelne.cz/clanek/901/necekane-levne-promenu-energetiky-zaplati-desetina-fosilnich-dotaci/

J. Šrajer 16.2.2022 10:51

Přečtěte si něco o Erwinu Schroedingerovi a teoretickou práci Rossiho naleznete zde

https://www.journal-of-nuclear-physics.com/?p=892&cpage=341#comment-1577629

Ostatně elektrony jsou dle současné představy kvantové mechaniky vyjádřeny buď jako vlna nebo částice. Vlna dosahuje téměř rychlosti světla, ale o spinu elektronů se toho moc neví.

p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }

J. Pavlik 16.2.2022 10:48

Ten odstaved o prebytku nebo nedostatku elektricke energie je celkem "zmateny". Elektrarny v kazdem pripade vyrabeji PRESNE tolik energie, kolik se ji spotrebuje. Do spotreby pocitam i ztraty na vedeni.

V okamziku, kdy poklesne spotreba, snizi se proud, tim padem vzroste napeti. V siti pak neni 230, ale treba 235. Je to naprosto normalni, tolerance je radove 10%. Diky tomuto vyssimu napeti vetsina spotrebicu zacne spotrebovavat vic energie (topeni topi vic, asynchronni motor ma mensi skluz, takze se zacne tocit trochu rychleji). Elektrarna samozrejme velmi rychle zaregistruje, ze se zvedlo napeti, tak trochu "ubere plyn", zacne vyrabet trochu mensi vykon a napeti zase klesne na standardnich 230V.

Pokud naopak spotreba naroste, snizi se napeti, tim padem vsechna topeni topi trochu min, motory se toci lehce pomaleji, ale ne proto, ze by se snizila frekvence. Proto, ze se snizi napeti, tim padem se zvysi skluz. Elektrarna pak prida plyn a vse se vrati do normalu.

Pokud dojde az do stavu, ze se snizi frekvence, je to havarijni stav, do blackoutu zbyva uz velmi malo. Pak dojde do stavu, kdy se zacne rozpadavat soustava, kazdy ostrov ma jinou frekvenci, jine napeti a je to katastrofa.

J. Šrajer 16.2.2022 10:47

Ale ověřil. Pravda, žádná univerzita nemá ponětí o této technologii, která vznikla neuvěřitelně, v hlavě prostého podnikatele. Proto budí nedůvěru. Jenže tento podnikatel A.Rossi je velmi zkušený vynálezce, který ví jak prorazit. Udělal jednu prostou věc. Nabídl reaktor k prodeji komukoliv. Chce dosáhnout předobjednání 1 mil. reaktorů. Chcete se přesvědčit o funkčnosti? Tak si ho kupte. Nebude to fungovat? Tak Rossiho zažalujte. Námitka: jak se budu domáhat z Česka svých práv zákazníka? Odpověď: Nebyl byste sám. 1 mil zákazníků z celého světa, hlavně z USA. V USA je zákazník setsakramentsky chráněn. Podnikatel který zklame, okamžitě končí v base. Zatím, dle zpráv, je objednáno 800 000 reaktorů.

P. Rada 16.2.2022 10:47

Zaráží mě už to, že rozkmit elektronů v látce se blíží rychlostí světlu a - když elektron je hmotná částice.

S takovéto míry fantazie lze snad opravdu čerpat obrovskou enerii ale scifi-spisovatelskou.

V. Církva 16.2.2022 10:43

A právě příroda ráda ukazuje že každý extrém je špatně.

P. Diviš 16.2.2022 10:43

Strom se nejlépe zelená různým podvodníkům. Včetně tohohle.

P. Diviš 16.2.2022 10:42

Dodám ještě, že státy EU mají dost bohatý zdroj peněz ze spotřební daně na fosilní paliva. Naopak elektromobilita je dotována. Pokud by auta na fosilní paliva vymizela, jak EUrosoudruzi a EUrosoudružky plánují, kde budou nenažrané státy (lze důvodně předpokládat, že jejich nenažranost se časem spíš zvýší, než sníží, sociálno je drahé) brát peníze, když fosilní zdroj vyschne? No přece zdaněním té už dnes drahé elektřiny. I pro domácnosti a průmysl, pokud ještě nějaký bude.

V. Církva 16.2.2022 10:41

Realistický článek. Byl bych i zastánce redukcí CO2 omezování uhlí, plynu i spalovacích motorů.

Problém je ale fanatismus politiků přesně dle té jehly a nitě místo padáku.

Pokud by se i chtělo jít cestou elektromobilů, musí si Evropa právě spočítat a zajistit to lithium, vzácné kovy a kapacity. A zohlednit že i to může být přechodný stav. Jinak je to celé sebevražda.

Trochu se zapomíná že nejen Zelení ale příroda nás nutí měnit chování. Víc se zapomíná že to chování musí být smysluplné.

P. Rada 16.2.2022 10:38

Lidská píle a vynalézavost sice meze nezná ale fyzika ano.

Realita společenská je dnes o tom, že nikdo nikde Vámi uváděné informace reálně neověřil.

J. Šrajer 16.2.2022 10:34

A ještě poznámka k https://ecat.com/

Vývoj tohoto plazmového reaktoru trval 10 let. Nevyzařuje žádné radioaktivní záření a nemá nic společného se studenou jadernou fůzí, jak se mnozí škarohlídi domnívali. Z teoretické práce kterou Rossi vydal před rokem plyne, že principem tohoto plazmového generátoru je představa Erwina Schroedingera - Zitterbewegung - rozkmitání citery. Prostě za určitých technologických podmínek je možné rozkmitat elektrony v látce (čítaje v to i spin elektronů) rychlostí blížící se rychlosti světla. Z tohoto stavu je potom možné čerpat obrovské množství el. energie po dlouhou dobu.

P. Rada 16.2.2022 10:34

Právě Vy mě ale pane Nevrklo často přesvědčujete o hlubokých nejasnostech v náhledu na svět a jeho vývoj. Do "temné budoucnosti" přeci lidstvo uvrhla vleklá a dokonce rostoucí spotřeba fosilních paliv za kterou vesměs nenašlo do dnešních dní adekvátní náhradu.

Už jen dnešní koncentraci CO2 v ovzduší totiž odpovíká planetární klima s menší úživností které vládlo světu před deseti miliony let v konci třetihor. Tam a ještě hlouběji do minulosti klimaticky směřujeme s dokonce rostoucí rychlostí už během jednoho století. Právě o tomto vývoji a jeho dopadech nemá naprostá většina lidstva zdaleka "jasno" - natož "úplné".

J. Šrajer 16.2.2022 10:26

Šedá je teorie, zelený strom života.

https://ecat.com/ - zde je řešení. Lidská píle a vynalézavost nezná mezí. Jedná se o plazmový generátor vynálezce Andrea Rossiho, žijícího v USA. Jeho firma Leonardo corp. nabízí k prodeji(od začátku roku 2022) komukoliv kdo si jej předobjedná ( platba bude požadována až v okamžiku dodávky) reaktor EcatSKLep. Jedná se o 100W stejnosměrný zdroj s výstupním napětím 12V a proudem do 10A. Cena je 250 dolarů. Je to modul o velikosti 11x6x6cm, který může dodávat el. energii nepřetržitě po dobu 100 000hodin (11 let), přičemž mu stačí buzení 0,7W. Nebojte, není to perpetuum mobile. V plazmovém reaktoru je palivo, které se po 11-ti letech musí zrecyklovat. Výhodou je, že tyto 100W reaktory můžete řadit serio-paralelně a tak docílit třeba 1MW výkonu. Když spočítáte náklady, tak za 1,5 roku se vám vrátí.

A. Renjascu 16.2.2022 10:08

Nemáte pravdu, experiment není náhrada:

https://www.hybrid.cz/co-nahradi-lithium-hleda-se-nahrada-pro-baterie-budoucnosti/

https://insmart.cz/tesla-chce-automobily-bez-vzacneho-kobaltu-je-to-vubec-mozne/

V. Wagenknecht 16.2.2022 10:03

Technická: dromedár je velbloud jednohrbý, pro dvouhrbého má čeština výraz drabař. Oba jsou ale nohou společnou a nerozdílnou velbloudi.

J. Lukavsky 16.2.2022 9:55

"motor s účinností v principu více jak dvojnásobnou oproti spalovací verzi" za celkem triviálního předpokladu a to, že elektřina vzniká v zásuvce. Ona se nemusí vyrobit, převést, natlačit do baterky (odkud neustále trošku utíká) .... a pak už to jede. Pokud si jednoduše řeknu, že ztráty jsou všude 10% tak je to 50 mínus 3x10= 30 = 20. Nic moc, kupř. benzin se odpařuje zanedbatelně a vydrží v nádrži rok. J.L. end

O. Uživatel 16.2.2022 9:48

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 16.2.2022 9:46

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 16.2.2022 9:43

S tou ekologickou katastrofou můžete mít pane Vérosto v případě člověka pravdu. Vše co doposud získal příliš snadno totiž vždy dokázal tím spíše zneužít.

V případě osobní elektromobility to ale nejspíše nebude zas tak snadné jako u osobní mobility fosilně hnané - protože ta fosilní funguje už od prvopočátku na ekologický dluh. Neplatiči dluhů přitom patří od nepaměti mezi největší dlouhodobá společenská ohrožení.