17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Krize kapitalismu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P.K. 7.10.2008 13:35

Hledání nové kavky

Já bych to nenazval krizí kapitalizmu jako systému, aleˇkrizí (ne)hospodaření v USA.  "pádem (US) letadla", či prasknutím (US) cenové bubliny. Když všichni spekulanti z celého světa budou chtít koupit určité akcie, jejich cena bude neúměrně stoupat, až "letadlo" spadne, či "cenová bublina" praskne.

Ted to byly cenné papíry založené na subprime hypotékách. Je jimi zaplevelený bankovní systém na celém světě.

Bosové řeknou akcionářům  "sorry, to je život" sbalí si své vydělané miliony a zlaté padáky a budou hledat novou kavku. Naivků je pořád dost.

petr 4.10.2008 19:38

Re: Krize kapitalismu - ne, ale důsledek státních intervencí

Zvláštní je jak vy bojovníci z "Modré stezky"umíte všechno překroutit....:-/Základem je krize důvěry,když ratingy ohodnocovaly toxické papíry nejvyššími hodnotami.Prostě se podvádělo,když to nikdo nehlídal...

Ludva 4.10.2008 14:36

Re: KAPITALISMUS NENÍ ZLÝ - ZLO ČINÍ ZLOČINCI V NĚM

Kradete v malém - jste zloděj, kradete ve velkém - jste banka. Zajímalo by mě, kolik procent peněz střadatelů banky rozpůjčují a kolik jsou schopné okamžitě vyplatit. Tipuji, že by je položil výběr deseti procent vkladů. A nejlepší na tom systému je, že sami sobě vyplácejí obrovské platy a odměny bez ohledu na výsledky hospodaření. Ztráty pak zaplatí stát, to jest zase střadatelé. No, neberte takové povolání.

Kolombo 4.10.2008 13:58

Re: Re: Re: Připomínám tady posté,

Vůdčí jedinec v obrovském stádu pakoní nedělá nic jiného než že kouká po okolí a když někam vyrazí , ostatní se ženou vcelku bezdůvodně za ním. A on z toho má přízeň samic /ten vůdčí jedinec" takže jich může spoustu obskákat. Strukturovanější tlupy primátů jsou malé, vůdčí jedinec "dbá" o svou tlupu protože je jeho - dbá tedy o sebe a svůj "majetek", stejně jako náčelník malé tlupy lidí. Mimochodem třeba šimpanzí tlupy jsou dost agresivní, teritoriální a pořádají "válečné" výpravy na území sousedů. Bohužel zkušenosti malé tlupy nelze aplikovat na velké společnosti a už vůbec ne na abstrakci jakou je "Lidstvo". Ostatně ani my dnes nemáme zprávu o tom, jak hodnotili optimálnost řízení lovecké tlupy vůdčím samcem její příslušníci. Možná, že měli stejné výhrady jako my k dnešním politikům. Zřejmě mít výhrady bylo i tenkrát  to jediné, co proti tomu mohli dělat. :-D

grr 4.10.2008 11:29

Re: Re: žádný strach

Hm. Nejdřív ale musí svrhnout tamní politbyro. Zkoušejí to přes dalajlámu, sektu falunkungových pomatenců, přes Tajwan a mezitím jim doma spadla pec.  Blbá situace. Když Číňan vrhne na trh americký dluh, koupí si ho dnes arabáš nebo rusisko, kteří zrovna mají ještě peníze. Dost blbá vyhlídka pro švorcového Amíka. Soudím, že vyhraje Obama, Pyrrhovo vítězství, průsery vyžere za všechny, po čase přijdou ti samí, nevinní zachránci celí v bílém.

jm 4.10.2008 8:02

KAPITALISMUS NENÍ ZLÝ - ZLO ČINÍ ZLOČINCI V NĚM

KAPITALISMUS NENÍ ZLÝ - ZLO ČINÍ ZLOČINCI V NĚM - protože, pokud investor na burze prodělá vlastní kapitál, je to jeho smůla,neštěstí,hloupost...může si každý vybrat. Když ale na burze prodělá makléř bankovní vklady střadatelů - tak to se jedná o zločin se všemi náležitostmi. Protože se dnes nejedná o zločiny zločinných individuí, ale o zločiny státy institucializované, jsme účastníky světové krize na účet burzovních diváků.....Krize bankovní.

tomfuk 3.10.2008 22:41

Lépe by slušel...

Lépe by slušel nadpis "Krize Kapitalismu?USA a jeho aktivity v Afganistanu,Iraku,udržování vojenských základen ve světě,budování nových,podpora Izraele,a jiné aktivity Amerika finančně unesla a unaší i proto,že část nákladů z těchto aktivit se do USA vrátí.Co,ale neunesla je domácí fíinanční politika.Tato finanční politika jako by z oka vypadla socialistickým praktikám.Zpronevěření se kapitalistickým poučkám má dáti - dal , Ameriku a Američany nachvíli uvrhlo do pocitu vyššího blahobytu,ale na dluh.Ti co řídili banky a připustili  jejich krach si nic nezadají  s politiky v naší ČSSD a KSČM .Je to vážné varování všem rozumným voličům-NEVOLTE POPULISTY Z ČSSD.Naše republika nemá takový zlatý poklad k záchraně ekonomiky.S populisty v čele státu nás čeká jen krach.!!

Bartoloměj 3.10.2008 20:53

Bartoň promluvil !

Filosofové a ekonomové minulého i předminulého století: Třeste se!

loula 3.10.2008 20:49

Odkazuji na poslední odstavec vašeno článku,

Někdy v roce 1995 - v době vrcholícího fenoménu Kožený - proběhla veřejná diskuze Klaus - Zeman. Zeman tam jednoznačně hájil stanovisko, že základem prosperity státu musí být právě výroba a práce jako taková. Ze finanční spekulace jsou jistě zajímavé pro jednotlivce, ale prosperita státu na nich stát nemůže. A Koženého označil za hochštaplera. Kdežto Klaus spekulace obhajoval jako sůl podnikání a Koženého označoval jako prototyp potřebného podnikatele.

Prozřel 3.10.2008 20:40

Re: Re: Bartoni, ze kterých skript jsi opsal dnešní blábol ???

Na vysoké škole nás bylo hodně, co jsme neměli se státostranou nic společného. Když tak procházím svoje někdejší spolužáky, mnozí by si studium dnes nemohli dovoli z finančních důvodů - svých rodičů.

Bylo tam také  už tehdy dost uvědomělých, kteří ještě před ukončením vstupovali do KSČ. Víc jak polovina jich má dnes děti v ODS.

majiteldomku 3.10.2008 20:40

Re: Re: Re: Pane Bartoni

když si koupím něco,co nezaplatím,opravdu jsem si to koupil a opravdu je to moje ?Jak mohu přijít o něco,co není moje ?Mimoto část těch špatných úvěrů vznikla bezcennou zárukou za spotřební úvěry.Dnes můžete ručit domem, tj.jakoby hypotéka, za peníze,které probendíte.Pak se nedivte,že o dům (v případě ameriky spíš psí boudu) přijdete...

Němek 3.10.2008 20:34

Re: Re: Re: Co živ jsem,...

Současný systém je označován jako Brežněvismus bez nátlaku. To, že si každý může dělat, co chce, ještě není svoboda, to je spíše svévole. Spokojenost může být tehdy, je-li rovnováha mezi svobodou a řádem. Za minulého systému převládal řád nad svobodou, dnes převládá svoboda nad řádem. I Vám čest.

člen rodiny družstevníka 3.10.2008 20:32

Re: Re: kapitál

pamatuji,že družstevník odpracoval asi 8.000 hod uznaných a dalších 8.000 neuznaných na důležitých věcech jako skládání (ručně) cihel z náklaďáku,zametání,betonování,úklidu,stavění a bourání lešení,zatímco se 3x vyměnilo vedení družstva,všichni členové vedení už bydleli na nejlepších parcelách a družstevník nebydlela ještě dlužil...

Honza42 3.10.2008 20:03

Re: žádný strach

Tak mne napadá jediná komodita, kterou by USA mohlo takovej dluh splatit. Vyzbrojit Čínu. A myslím, že k tomu dojde. Už vzali na milost indický jaderný program, Čína je na řadě.

Magor Milda, Mgr. etc. 3.10.2008 19:14

Jako student, který získal zápočet z dielektrického materialismu

bych mohl být považován za experta. Materialismus je ta nepříjemná věda, učící o zachování hmoty, energie a bilance. Kde nic není, ani smrt nebere, říkávali už pračeši. Obchodovat na burze s teplou vodou vyžaduje mrštnost, neboť mezitím ta voda vychladne. Marxův poznatek, že peníze jsou protihodnotou práce, platí dodnes. Tam, kde se peníze tisknou jen tak, jako prospekty, nemohou mít peníze reálnou hodnotu.

Opuštěním zlata jako podkladu měny se zvýšily nároky na kontrolu vydávající banky, zvýšilo se ale také pokušení, natisknout si trochu do zásoby. Místo bankovek dnes kolují i cenné papíry, které byly hned od začátku pouze papíry ale bez nějaké reálné hodnoty. Účet za to dnes dostáváme. Podívejme se jenom, jak dopadla Klausova kuponová privatizace. Nejde o Koženého, to mohl tušit každý, kdo se na tu reklamu nechal nachytat. I tam, kde si noví akcionáři své akcie ponechali, byli okradeni. Třeba akcie Ytongu byly podle zákona vykoupeny od drobných akcionářů za jednoroční dividendu, bránit se nebylo podle zákona možné.

Podobně dopadají akcionáři firem, které byly převzaty jinými, prostě zanikly a co s akciemi?

cb 3.10.2008 18:28

Re: Re: kapitál

Kdo ti brani zalozit druzstvo?

grr 3.10.2008 17:36

žádný strach

Jelikož z debaty mezi Obamou a McCainem konečně vyplynulo, kolik dluží USA Číně (jenom 500 miliard dolarů), bude krize zažehnána tím, že pilný Asiati nám ten kapitalismus vybudujou ze svýho kapesnýho. Už je mi jasný, proč ten Bush panáčkoval na olympijské tribuně jak pekinéz.

krucifiks 3.10.2008 17:10

Re: Krize socialismu

ale di,nebýt dohody jak ze soudruhů udělat kapitalisty, což pro ně bylo výhodnější, jelikož se stali boháči a ještě k tomu měli moc,tak tady byl dále socialismus, zvláště když by odboural všechny výhody jako to udělal i nyní a zároveň zadlužili stát také tak jako nyní a né aby měli ještě pohledávky u jiných států.Nezasrávám se žádného izmu,protožr každý je takový, jací lidé ho dělají.Jsou-li to zloději je zlodějský, jsou.li tokrutí a zlí bezcitní je totalitní atd.atd.A že ten kap. přežil krize , to ano ,ale vždy na tom vydělali ti bohatí a vládnoucí a zacálovali to ti obyčejní lidé svou prací a nižší životní úrovní.Jsem zvědav až to příjde sem jak budeš mluvit,když si potom za výplatu koupíš zřeba jen půlku toho co dnes, pokud ovšem nepatříš k té horní vrstvě " rovnocenných lidí".

Vita 3.10.2008 16:58

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Bartoni

A nic...

Poloněmec 3.10.2008 16:57

Re: Bartoni, ze kterých skript jsi opsal dnešní blábol ???

Kdo za bolševika mohl studovat na vysoké škole byl v určité nomenklatuře komunistické strany, tedy byl nomenklaturním kádrem. A hle, ono se to i po tolika letech projevuje.

honzak 3.10.2008 16:17

Re: kapitál

souhlas, jen bych oddělil MRAVNÉ úroky za půjčení peněz (když si na týden půjčím ve Francii lyže, tak taky musím zaplatit) od nehorázné  LICHVY (soudruzi managoři potřebují těžké prachy na svůj "skromný" život a prací si je přeci vydělávat nebudou).

Dále musím konstatovat, že chybí družstevní výstavba, která by umožnila mladým rodinám získat bydlení za normální peníze.Pomocí hypoték je to problém, který může ještě nechutně vyqasit!

krucipísek 3.10.2008 16:08

Vysvětlení

Exiastence je termín autora pro stav, kdy něco je a zároveň není. Příkladem exiastence je MORAVA.

krucipísek 3.10.2008 16:05

Krize socialismu

Pokud pamatuji, probíhala permanentně po celou dobu jeho exiastence. Stále byly úzké profily, občas se prováděly rozbory "disproporcí", dokonce i sr*t bylo obtížné, protože  Státní  plánovací komise nebyla schopna vypočítat počet prd*lí v tomto státě a naplánovat výrobu toaletního papíru.

Kapitalismus zatím všechny krize přežil, což o socialismu řící nelze.

Alfons 3.10.2008 15:12

Bez kapitalizmu by lidstvo zahynulo hladem

a v komunizmu by se lidé navzájem sežrali. Nezbývá než osvícenský hybrid zaváděný v USA, komunistický kapitalizmus modifikovaný Bushovýn  Božím vnuknutím. Na hrudi rudou hvězdu, nad hlavou svatozář, v kapse kolt a pod hlavou zlatou cihlu. Standardní přiblblý americký úsměv v každé situaci je samozřejmostí. Tak se rodí v USA nový člověk pro toto století. ;-D

doktor 3.10.2008 15:11

Re: Re: Připomínám tady posté,

To je na třídenní vědeckou konferenci. Fakt je, že političtí nebo ekonomičtí vůdcové by měli být ti nejkvalitnější jedinci. Kvalitu nevyberete hlasováním - tam rozhoduje mnoho jiných vlivů - ale prověrkou znalostí a schopností uchazečů (ucházejí se o výhody, ale aniž to vědí, i o nutnost se o společnost starat: ve starých civilizacích byl po válečných neúspěších nebo i jím nezaviněných přírodních pohromách světský či náboženský vůdce, král nebo velekněz, svržen a většinou i zabit). Podřízení (poddaní) mohou intrikovat nebo se snažit vůdce svrhnout. Vyhnání z tlupy (kmene) znamenalo tisíce let pro vyhnaného jedince smrt. Jenže - ten genetický zpětnovazební mechanismus vinou (díky?) propracované kultuře, předávané už dávno ústně, a nějakých 7.000 let i písmem, je dnes často nefunkční. Takže to, co jsem napsal dopoledne, tak docela neplatí. Sex je sice něco podobného, ale ani ten dnes v genetice nehraje roli. Proto o něm jindy. Celé to moje povídání nemá se socialismem nebo kapitalismem nic společného. Jde o optimální metody soužití úspěšné lidské společnosti.

Ypsilon 3.10.2008 15:01

Re: Člověk

Viděl bych to trochu jinak a "solidaritu" bych do toho nemíchal. Je vcelku jedno zda je růst poptávky stimulován přerozdělováním jako v "sociálně tržním hospodářství" nebo růstem zadlužování na mikroúrovni v americké ekonomice

Kolombo 3.10.2008 14:38

Re: Re: Člověk

Ona stejná krize přijde i do Čech, jenom co Džamila a pár jejích "Komisí pro stejná práva" pomocí antidiskriminačního zákona začne rozdávat hypotéky Rómům na sociálních dávkách.  třeba taky přijdou na to jako "liberálové" v USA, že mezi Rómy je neparitní zastoupení hypoték, tedy že se úvěrové společnosti a banky chovají "rasisticky". Celá krize je pěknou ilustrací skutečnosti, jak peníze kazí člověka. Pokud se někdo sám vypracoval ze skromných poměrů, dokázal si bohatství vážit /věděl, co ho to stálo úsilí a odříkání/ a ještě nezapomněl, co bylo příčinou chudoby. Rozmazlený fracek, žijící v přepychu už 4 generace nebo hollywoodská "celebrita" už považují bohatství za normu a přáli by je všem. Revoluce a sociální experimenty jsou pro ně vytržením z nudy - jako drogy nebo adrenalinové výlety, kdy si parta důchodců zaplatí za cestu africkou džunglí v džípu.  Jenže v posledně uvedeném případě riskuje jen ten důchodce, že se utopí v blátě, levičácký "reformátor" ohrožuje svou blbostí pro svůj plezír všechny. Včetně "chudých".:-D

Pytel 3.10.2008 14:06

kapitál

Kapitál je: farma, na které pro vás za mzdu dělají cizí lidi; váš nájemní dům, ve kterém máte cizí nájemníky; dílna, ve které pro vás za mzdu dělají cizí lidi; vaše škola, ve které pro vás za mzdu učí učitelé; vaše kamióny, které za mzdu řídí cizí lidi; atd. atd.

Proč to připomínat? Protože ta současná krize není krizí kapitalismu. To se jen páni finančníci domnívají, že úvěrování = kapitalismus. Nikoli, úvěrování = lichva, což je jedna z nejstarších forem, jak z někoho něco vytěžit a nemířit na něj bodákem nebo pistolí.

Kolombo 3.10.2008 13:06

Re: Doktore

Doktorovo filosofování o společnosti má jednu vadu - nefilosofuje společnpst, ale on, doktor, jedinec. Jemu, ne společnosti, je dobře v jím propagovaném uspořádání, není tedy o nic menší egoista než ti, které kritizuje. Ba co dím, je horší, protože ti kritizovaní individualisté nikomu nic nevnucují, jen nabízejí, kdežto on, doktor, by za svými ušlechtilými cíli šel přes mrtvoly. Jako soudruh Lenin neblahé paměti. Doktorové si svou ideální společnost snad vytvořit mohou včetně vyobcování z ní všech kacířů. Obávám se ale, že by doktora výsledek neuspokojil a příčinu by zase hledal v těch mimo jeho ideální stádo. Zase by byli málo solidární, zřejmě po celou dobu své existence...Ať žije humanismus a ušlechtilé myšlenky  :-D

Kolombo 3.10.2008 12:59

Re: Re: Co živ jsem,...

Co to, člověče, žvaníte? Jaká  diktatura peněz, konzumu, nenažranosti? To je snad váš problém, že jste nenažraný! Konzumovat vás nikdo nenutí, nýbrž láká. Váš problém, že neodoláte. V tom je rozdíl od skutečné diktatury - té byste se musel postavit silou, nejen morálně a vůlí. Když komunisti vyháněli rolníky z jejich hospodářství, živnostníky hnali  kamsi do dolů, to je diktatura. Ti lidé po nich nic nechtěli. Né že by neodolali nabídce statisícového platu a vily v Ostravě nebo vidiny pěstování ananasů někde v družstvu.  Vám dnes mohou vnucovat rychlé půjčky, líčit nádheru plazmové televize a bůhvíjakých ptákovin ale vy nemusíte naletět. Můžete se třeba vrtat na zahradě a nikdo vám ani nevnutí plazmovku, ani vás nepřinutí kvůli jejímu splácení otročit někde dvanáctky. kdo dává přednost mezilidským vztahům před penězi, klidně může. Pokud má to štěstí na známé, kteří mají stejné preference. Konečně peníze jsou taky formou mezilidské interakce, jenom jaksi anonymní a záměnné. Čest!