3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zdroje obnovitelné, podporované nebo ekologické?

obnovitelné zdroje energie (OZE) – „obnovitelné nefosilní přírodní zdroje energie, jimiž jsou energie větru, energie slunečního záření, geotermální energie, energie vody, energie půdy, energie vzduchu, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu a energie bioplynu“ Energii slunečního záření ve skutečnosti obnovit neumíme, avšak ze zákona se stala OZE. Totéž platí o energii geotermální. Pokud to vezmeme do důsledků, pak všechny zákonem definované OZE jsou generovány také slunečním zářením (vítr, koloběh vody či fotosyntéza rostlin).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 26.11.2022 7:15

A další malý, téměř nepatrný problém. VIZ článek:

"Problémy s fúzí: Chování hořícího plazmatu neodpovídá předpokladům. Cesta k fúzi je trnitá a vědci musejí čelit ohromným výzvám. Pohled pod pokličku krocení plazmatu v nepředstavitelně extrémních podmínkách nabízí nová studie fúzních badatelů, kteří narazili na stejně nečekaný jako nepříjemný problém. Hořící plazma (Burning plasma) se nechová podle teoretických modelů. .... Když plazma začne „hořet“, změní se jeho fyzikálního chování. A nikdo neví proč.

"

Kde udělali soudruzi chybu?

J. Krásenský 26.11.2022 6:33

Ano, je to jen metoda jak zdůvodnit odmítnutí stavby jaderných elektráren. Ty dnes prosazované "malé reaktory" narazí na požadavek ekologů na 100% bezpečnost, který zmiňujete,, ochranu před zářením ("občanské společnosti" včetně vzdělaných lidí nevysvětlíte, i ty naše provozované jaderné elektrárny nezatěžují okolí zářením a o skladech vyhořelého paliva to platí také) náklady na ostrahu (terorizmus) a likvidace jaderného odpadu, kterého bude více než z velkých JE. Nejde jen o "palivo", ale o reaktor a celý primární okruh. A dalším je materiálová náročnost: podobně jakoby auto s výkonem 300kW nahradily šesti s výkonem 50kW.

Jak píšete, jde jen o další slepou uličku.

[>-]

R. Langer 26.11.2022 6:12

Tak naposledy, žádné malé komunální kontejnerové jaderné elektrárny neexistují, a NIKDY existovat NEBUDOU, ne proto, že to nefunguje, ale kvůli jaderné bezpečnosti! Už se konečně PROBERTE! :-P

J. Krásenský 26.11.2022 6:09

Pamatujete, že se před lety (před zmíněnými patnácti lety) hovořilo o biopalivech druhé a třetí generace, jejichž nasazení bylo tehdy "přede dveřmi"? A dodnes nic, krom velkého mlčení. Dávno před těmi 15. lety věděli odborníci i politici, že biopaliva (řepka, kukuřice) mají energeticky zápornou bilanci a nejen proto jsou přírodě škodlivější než ty nenáviděné fosily. Jenže ekologové chyby nepřiznávají, zvlášť ti aktivističtí, a je to koneckonců obrovský kšeft (že pane Babiši (a druzí)) a z toho kšeftu vždy ukápne nemalý peníz pro ty nátlakové neziskovky a fakulty.

S ekologickým aktivizmem za záchranu planety a přilehlého okolí zmizel volný trh. Nátlakové ekologické neziskovky pomohly oligarchům a korporátním společnostem vyhnout se nepříjemné svobodné soutěži a zlé konkurence prosazením státem předepsané povinné spotřeby produktů o něž není zájem a zavedením poplatků, které dotují podnikání horních desetitisíc. Takže se podařil prosadit paradox - přesun prostředků od chudých k bohatým za nic, resp. za nechtěné a nežádané.

Dnes jsme se dostali - za aktivní podpory vlády - do situace, kdy nesmyslně drahá energie (fotovoltaika, větrníky) a politicky předražený plyn nutí lidi přemýšlet o solárních panelech. Při těchto cenách začínají být výhodné, tedy se státní dotací (opět převod peněz od chudých k bohatším) aniž by se kdo - včetně ekologů - staral, jak recyklovat solární panely a baterie, bez kterých je fotovoltaika nesmysl.

Inu Kocourkov! (slušně řečeno) A je to obrazem nejen české společnosti. Vzdělaní a inteligentní lidé, propadnou li panice či ideologii, odvrhnou rozum a ženou se "vstříc světlým zítřkům" s jedinečným pocitem spasitelů světa, a ranění slepotou následují slepé vůdce "hurá!" z útesu do propasti. Jako bychom toho po dvacátém století neměli dost.

[>-]