2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

Úvahy na konci roku

Je to patrné i v obsahu Neviditelného psa: množí se znepokojené reflexe postupu tekuté diktatury menšin, která prolíná do státní správy i do médií a v některých zemích udává hlavní tón více, u nás ještě zatím méně. V našich souvislostech prosazuje tyto koncepty úzká vrstva s vlivem zcela neúměrným četnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 29.12.2018 1:49

Smutňoši, katastrofisté a jiné fňukny

stále brečí. Prý konec civilizace, nebo co. Ach jo. Nechápu proč.

Opravdu nechápu proč.

F. Farniente 29.12.2018 3:19

Re: Smutňoši, katastrofisté a jiné fňukny

Máte sníženou schopnost porozumění okolnímu dění a vyvozování z něho správné zavěry. Takže opravdu nechápete proč, Zkuste si to nechat od někoho vxdvětlit

J. Holíček 29.12.2018 6:00

Re: Smutňoši, katastrofisté a jiné fňukny

Artikuloval jste to hezky, jenže vysvětlit něco někomu se sníženou schopností porozumění se v praxi vylučuje.

Nic proti panu Mařákovi. :-))

I. Koreň 29.12.2018 1:07

Tekutá diktatura menšin

to zní nebezpečně. Podobně jako před lety plíživá kontrarevoluce.

Co přesně je ale ta diktatura menšin? Může nám nějaká menšina něco diktovat, když máme liberální demokracii, a v ní ústavní právo dělat všechno, co není zákonem zakázáno? A zákony schvaluje *většina* zvolených poslanců v parlamentu?

Přijde mi, že výrazu "diktatura" se v téhle souvislosti zneužívá. Menšina si může něco přát, něco propagovat, za něco lobbovat, ale nemůže nic diktovat, ani u nás, ani v jiných evropských zemích, kde funguje právní stát. Pokud má někdo nějaký konkrétní příklad, co nějaká menšina společnosti nadiktovala bez opory v zákoně, rád se poučím. ("Diktát politické korektnosti" neberu - sám obsah NP a komentářů k článkům je důkazem, že politická nekorektnost u nás není nijak omezovaná.)

R. John 29.12.2018 1:30

Tak tak...

..Aston je asi vyčerpanej z vedra...ale není sám... takových tu je... a to tu máme chladno...takže počasím to nebude... že by tlak ?... nebo snad nedostatek sexu ?...čert ví... záhada...asi bude něco ve vzduchu... Že by si něco přečetli o občanské společnosti a Chartě lidských práv...? to by na ně bylo asi moc... chtěj asi "vývoj" urychlit... prý rychle bez keců nějakejch kaváren , jak vždy píšou...a Zelený... oblíbené téma všehoschopných vykuků, nejlepší a nejrychlejší cesta k fašismu a komunismu... tito jsou katalyzátorem všech průserů, co lidstvo poznalo...

J. Uzel 29.12.2018 2:56

Re: Tekutá diktatura menšin

Přesnější by byla "diktatura ve jménu menšin".

J. Pokoutný 29.12.2018 8:00

Re: Tekutá diktatura menšin

Může, PROTOŽE máme "liberální" demokracii. Kdo je Česká ženská lobby? Kolik má členek a za kolik českých žen mluví? Totéž "progresivní" studenti. Proč, předloží-li nějaké požadavky (zrušení výstavy, která se jim nelíbí, zrušení prodeje knihy, s níž nesouhlasí...) po nich nikdo nechce alespoň petici, řekněme 51% studentů dané fakulty (VŠ). Proč stát přispívá VŠ, které rozvíjejí kontraproduktivní obory (např. většina oborů "humanitních studií"?

I. Koreň 29.12.2018 11:23

Re: Tekutá diktatura menšin

Píšete o protestech proti konkrétní výstavě nebo knize. Ale to není žádná diktatura, že lidi projevují svůj názor veřejně a něco požadují. Můžou požadovat i politické změny, třeba demisi premiéra, a pořád to není diktatura, ale využití svobody projevu v liberální demokracii. Ani petice nezakládají žádné právo na změnu, jen ukazují, že požadavek podporuje víc lidí, než je přítomných na demonstraci. Proč to píšu: myslím, si, že možnost vyjadřovat názor veřejně není žádná "diktatura menšin", a že i Aston by si jí měl cenit, místo aby proti ní hecoval. Navíc nevím, čím lepším by ji chtěl nahradit.

K VŠ - souhlasím, že humanitní obory neslouží přímo produktivitě. Ale proč si myslíte, že jsou třeba historie, politologie nebo sociologie kontraproduktivní?

J. Pokoutný 29.12.2018 16:50

Re: Tekutá diktatura menšin

Souhlasím, že pokud vedení fakulty či knihovny ČAV vyhoví nátlaku menšiny, tvrdící, že mluví např. za "všechny studenty" nebo "všechny ženy v ČR", zbaběle podléhá nátlaku nekvantifikované skupiny, která využívá svobodného vyjádření svého názoru k dosažení, jak to chápu já, nedemokratických cílů. Bohužel, na mé otázky jste neodpověděl. Co se humanitních oborů týče, asi by se dalo rovněž odhadnout, kolik je zapotřebí v 10 miliónovém státě absolventů těchto oborů, často již v průběhu výuky "liberálně-demokraticky" indoktrinovaných.

I. Koreň 30.12.2018 13:21

Re: Tekutá diktatura menšin

Dobře, odpovím přímo na Vaše otázky: - Kdo je Česká ženská lobby? (https://czlobby.cz/cs/kdo-jsme): "Česká ženská lobby je síť organizací, která hájí práva žen v České republice. ... Česká ženská lobby prosazuje zájmy všech žen bez ohledu na jejich rasu, etnický původ, zdravotní stav, sexuální orientaci, věk, náboženství či víru." - Kolik má členek? Je to organizace organizací, takže asi moc ne. Ale na počtu členek nezáleží, protože ta organizace rozhoduje jen o tom, co bude publikovat a prosazovat, ne o tom, jestli to opravdu bude zavedeno. (o tom rozhoduje vláda, parlament atd.) - Za kolik českých žen mluví? Mluví za sebe a svoje členské organizace o problémech, které se týkají jich a mnoha ostatních žen. Na jejich webu jsem ale nenašel ani slovo o tom, že by "mluvila za všechny ženy". - Proč po "progresivních studentech" nikdo nepožaduje petici? Protože máme svobodu projevu pro každého a každý, i "progresivní student", může říct, že něco považuje za problém a navrhnout změnu. A to i sám za sebe, bez podpory 51% ostatních studentů. - "Proč stát přispívá VŠ, které rozvíjejí kontraproduktivní obory (např. většina oborů 'humanitních studií'?" "Kolik je zapotřebí absolventů..." Když stát nezaplatí lidi, kteří budou zabývat i neproduktivními obory (např. egyptology), unikne nám spousta informací o naší společnosti, kultuře, historii atd. Kolik absolventů je v desetimilionovém státě potřeba, Vám neřeknu. Moc to nebude, ale moc jich ani není - např počet studentů 'humanitních věd a umění' byl v roce 2016 něco přes 30 000, t.j. absolventů kolem 6000 ročně (1 absolvent na 1700 obyvatel). Počítám, že jich hodně pracuje "mimo obor".

Zajímalo by mě, čemu říkáte "liberálně-demokratická" indoktrinace. Liberální demokracie je státní zřízení ČR i většiny západoevropských zemí https://cs.wikipedia.org/wiki/Liber%C3%A1ln%C3%AD_demokracie. Proč mu říkáte doktrína? Podle mě je L.D. něco, co by měli znát a vzít za své všichni občani, ne jen absolventi humanitních oborů.

J. Pokoutný 30.12.2018 21:46

Re: Tekutá diktatura menšin

pak bych doporučil seznámit se s tím, co znamená "liberální demokracie" v reálu. Existuje (spíše existovala) demokracie, což se ale nerovná plíživému kryptosocialismu který se pod tím slovíčkem "liberální" nyní skrývá. Prožil jsem snad půlku života v "lidové demokracii", abychom se do něčeho velice podobného, byť lépe zamaskovaného znovu vraceli? Kdyby třeba taková ODS hlásala to co nyní v USA či Velké Británii před 50 lety, bude levicová i pro tehdejší labouristy! A TOP 09 by si možná rozumněla s dnešním Corbynem.

I. Koreň 1.1.2019 10:45

Re: Tekutá diktatura menšin

Zdá se, že IVK a jiní odvádějí dobrou práci, když matou lidem pojmy přesně v duchu Orwellova newspeaku. Přidám tedy odkaz na anglickou Wikipedii, kde je to řečeno ještě jasněji než v té české: https://en.wikipedia.org/wiki/Liberal_democracy "Liberal democracy is a liberal political ideology and a form of government in which representative democracy operates under the principles of classical liberalism. Also called Western democracy, it is characterised by elections between multiple distinct political parties, a separation of powers into different branches of government, the rule of law in everyday life as part of an open society, a market economy with private property, and the equal protection of human rights, civil rights, civil liberties and political freedoms for all people."

Státní zřízení, které tato kritéria v reálu splňuje, je u mě liberální demokracie, a jak jsem už napsal, v Čechách i na Západě to tak je. Zeptám se teď já Vás: Dokážeme se shodnout aspoň na tomhle? Máme volby s více stranami, dělbu moci ve státě a právní stát, který se řídí zákony a chrání lidská práva, občanská práva a politickou svobodu?

I já jsem prožil skoro polovinu života v "reálném socialismu" a udělám všechno proto, aby se nic podobného neopakovalo. Po revoluci jsem byl překvapený, jak silný byl marxismus (ovšem bez nutnosti revoluce a diktatury proletariátu) po 2. sv. válce právě v britské labouristické straně. Dobře to popisuje třeba Upton Sinclair ve svých knihách.

Než jsem začal diskutovat s Vámi, vůbec jsem nechápal, jak někdo může psát o "postupu diktatury menšin" a myslet to vážně. Od Vás jsem pochopil, tou "diktaturou menšin" myslíte aktivitu jednotlivců nebo skupin ("menšin"), kteří veřejně a hlasitě kritizují rozhodnutí různých institucí (prezidenta, vlády, parlamentu, VŠ, akademie věd, rozhlasu apod.) a požadují jejich změnu. A štve Vás, že někdy mají skutečně úspěch a dosáhnou toho, že instituce změní názor a rozhodnutí změní. Pochopil jsem Vás správně?

M. Prokop 29.12.2018 0:14

Klasický konec civilizací.

Bohužel je nyní na řadě ta naše a to jsme si ji od roku 1989 ani moc neužili.

M. Jandáková 29.12.2018 1:19

Re: Klasický konec civilizací.

Ano toto je konec blbého, přesto soudržného světa. Vstupujeme do světa, ve kterém jsou cíleně posilovány jednotlivé jeho podskupiny a tím rozepře uvnitř celku. Jak prosté, chcete vládnout, milý Watsone?-)

M. Jandáková 29.12.2018 1:42

Re: Klasický konec civilizací.

"Pluralismus se rozvíjí jako otevřená, pestrá společnost složená z mnoha rozmanitých složek, zatímco multikulturalismus předpokládá rozdrobení pluralitního společenství do uzavřených homogenních podsystémů. Jinými slovy: Zatímco se ve skutečně pluralitní společnosti uskutečňuje concordia discors (harmonie různosti), panuje v čistě multikulturní společnosti nejednota bez pravé svornosti (discordia sine vera concordia)."

zdroj: tudle