25.5.2024 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

Úvahy na konci roku

Je to patrné i v obsahu Neviditelného psa: množí se znepokojené reflexe postupu tekuté diktatury menšin, která prolíná do státní správy i do médií a v některých zemích udává hlavní tón více, u nás ještě zatím méně. V našich souvislostech prosazuje tyto koncepty úzká vrstva s vlivem zcela neúměrným četnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Forejt 29.12.2018 11:38

Ježíškovo vnoučata

a pak že to nepůjde .....babičky z domova důchodců si na Vánoce přály pánský striptýz a Ježíškova vnoučata to přání splnila (sic).

PS ...pomáhat na Vánoce lidem se muší ....n-tssss

D. Stirský 29.12.2018 11:09

Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

ostatně Zeman si myslí, že on sám je takovým Churchillem. Demokracie, tu, kterou máme, je drahá, ukecaná, zdlouhavá, často vede ku plichtám a kompromisům, není odolná vůči korupci, do důležitých postů se mohou dostat hlupáci, lidé charakterově vadní... Leč pořád je to ten nejméně špatný způsob, jak spravovat stát a věci veřejné. I já jsem kdysi uvažoval o osvíceném diktátorovi. Jenže kdo by jím byl? On i Josef II. blahé paměti zvláště ke konci života stal se z osvíceného despoty despota se vším všudy. Třeba to, jak se vypořádával s odbojným Nizozemím. A jak chtěl pohřbívat do pytlů a zakazovat perník! A tak, u vědomí sto a jedné chyby a nedokonalosti EU, je to zatím (!) to nejméně špatné. A nikdo také nepředložil racionální rozbor, co by pro Česko vystoupení z Unie, po kterém mnozí volají, znamenalo. Jsme nevelká země a dnes být solitérem - no, snad Švýcarsko, ale to je výjimka. A minulý režim nebyl jen neefektivní, on byl hlavně zločinný, prolhaný a zlý. A také směšný.

K. Janyška 29.12.2018 11:12

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Bojím se, že nevíte, že demokracie je a má být pouhou správou věcí veřejných. Ne soukromých lidských životů... Dzp.

O. Uživatel 29.12.2018 11:14

Uživatel požádal o vymazání
R. John 29.12.2018 11:18

Kajan jen nadhodil řečnickou...

... se nudí... nebo co... počkej... teď ti dá... to si teda kompostovku za klobouk nedáš... to ti garantuji... :-)

O. Uživatel 29.12.2018 11:24

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 29.12.2018 11:51

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 29.12.2018 11:55

Re: Kajan jen nadhodil řečnickou...

Ano? Takže namísto abyste hlupcům vysvětlil protiargumentem, v čem jejich nerozum spočívá - tak unikáte k parakomunikaci...

O. Uživatel 29.12.2018 12:00

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 29.12.2018 12:07

Re: Kajan jen nadhodil řečnickou...

vzpomínám si na jednoho pana Čepka zde, který debatoval (to znamená, že když položil otázku a dostal odpověď, tak zkoušel najít protiargumenty, když s ní nesouhlasil) - u Vás jsem to zde v této lince ještě nezachytil - takže potvrzuju, že nemáte potřebu debatovat.

Jestli to nebude tím, že je děsivé připouštět si, existuje i znepokojivý pohled na věci, které mám za jistotu...

K. Janyška 29.12.2018 11:30

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Nijak... Dzp.

R. Brzák 29.12.2018 11:32

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Není snad mým soukromým životem, jak a jestli vůbec dám třeba své dítě do školy? Aha, ono má podle demokratického rozhodnutí moje dítě vlastně právo na to, aby o jeho nejen školním dobru rozhodoval stát. Vlastně demokraticky rozhodujeme, že dítě rodičům nepatří (tedy, v odpovědnosti za něj ano, ale jinak je mnoho věcí, které demokraticky víme lépe). A co tak matka, která zabije své dítě. Demokraticky rozhodujeme o tom, že jde do vězení. Ano, udělá strašnou věc - ale sama sobě. Ale raději něco lehčího - dostanu pokutu a body dolů za pásy - komu jsem ublížil - sobě. Ale demokraticky jsme si rozhodli, že za to musím být potrestán. Nebo si svobodně rozhodnu, že raději zdechnu, než abych platil třeba zdravotní pojištění. Jistě, možná přilezu s prosíkem o lékařské ošetření. A měl bych narazit na svou vlastní blbost. Jenže nenarazím - moji spoluobčané to za mně zatáhnou (demokraticky omezují ty, kterým se to nelíbí). Zato se sám zadlužím díky exekucím - a mohu v extrémním případě být omezen i na svobodě (exekuce - já se jí budu bránit - policejní doprovod - až nakonec střelba skrze dveře - následně vězení - sebevražda - známý případ). Vše demokraticky rozhodnuto...

Zkráceno - nemám čas, ale mohl bych Vám zde bez nadsázky napsat stovky příkladů.

H. Omar 29.12.2018 11:38

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Dítě není majetek a ano nepatří vám.

R. Brzák 29.12.2018 11:45

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Přesně tak. Patří samo sobě. Zodpovídá za ně ovšem rodič. A nikdo jiný také nemá právo o něm rozhodovat. Ovšem demokraticky rozhodujeme jinak...stavíme se nad rodiče, necháváme mu jeho odpovědnost, ale bereme mu oprávnění.

O. Uživatel 29.12.2018 11:50

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 29.12.2018 11:54

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Pane Čepku, odpověď máte níže. Ale dávat se dohromady s kýmkoliv, to je proti mysli svobodnému a odpovědnému člověku. Tak se totiž buduje moc nad druhými lidmi - a to je přesně ten faktor, který omezuje svobodu a odpovědnost. To je stát. A když rozhoduje demokratickou metodou, je jistě lépe, než autoritářsky. Jenže bez důrazu na svobodu a odpovědnost jedince vždy sklouzává právě k nesvobodě.

J. Anděl 29.12.2018 12:01

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Ta věta je pravdivá, ovšem suchá jako knedlík bez omáčky. Není majetek, ale různí lidé svými rozhodnutími bezprostředně ovlivňují jeho osud. Kdo má právo taková rozhodnutí činit? Která a do jaké míry?

Slovo "majetek" je zavádějící, protože se použije jako palivo pokaždé, když je někomu třeba zabránit uplatňovat na děti svůj vliv.

Je vlastně zajímavé, že i v ateistické a materialistické mysli má krev tak malý význam a vítězí idea. Ta či ona.

D. Švik 29.12.2018 11:41

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Pokusil jsem se níže o totéž, v tomto případě je to tuším naprosto zbytečné.

D. Švik 29.12.2018 11:39

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Tím, že mé děti ve škole učí multikulturalismu, alarmismu, LGBT aktivismu? Tím, že ouřada bez soudního příkazu, mi může vlízt do baráků? Tím, že když si otevřu soukromou hospodu, stát mi nařizuje, jestli tam smím kouřit? Tím, že když si chci na svém vlastním pozemku postavit za své vlastní peníze dům, potřebují asi padesát nejrůznějších rozhodnutí podělaných úředníků? Tak bych mohl pokračovat další hodinu.

O. Uživatel 29.12.2018 11:47

Uživatel požádal o vymazání
D. Švik 29.12.2018 11:50

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Trochu odkláníte, že? Otázka zněla čím přesně zasahuje demokracie do soukromého života. A já vám dal pár příkladu, kdy se zcela demokraticky stát vlamuje do našeho soukromí. Místo ,aby jste mi tonějak vyvrátil, plácáte tu a odkláníte. Diskutujte si s někým sobě rovným, tohle mě nebaví.

O. Uživatel 29.12.2018 11:54

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 29.12.2018 11:59

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Můžete mít pravdu v tom, že neznáme zemi, kde by svoboda odpovědnost fungovala v ideálním případě. A můžeme vést debatu o příčinách či o cestách, jak se alespoň přibližovat - či proč to nedělat.

Avšak na jednoznačně položenou otázku jste dostal odpověď - a unikáte bez argumentu. Sám tak potvrzujete, že stav je takový, jak Kajan napsal na úvod této linky.

R. Brzák 29.12.2018 11:51

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Pane Čepku, jediné, co je důležité, je země - ne stát, který je jen služnou, kterou si společně platíme. Země není nedemokratická nebo demokratická - to je stát, který uplatňuje moc nad druhými lidmi na základě demokratického rozhodnutí. Ale to neznamená, že nechci demokratické rozhodování - jen chci, aby bylo omezeno svobodou a odpovědností jedince. To je tématem debaty - ne utíkání za svobodou někam ven.

O. Uživatel 29.12.2018 11:57

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 29.12.2018 12:03

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Neuniká mi to ani náhodou - nezpochybnil jsem nic z Vám zde řečeného. Zato Vám uniká, že i demokracie (především ta, které se zde zastáváte nejvíce, tedy zastupitelská) stále více omezuje svobodu a odpovědnost - a tak buduje socialismus a tenduje k autoritářství. A to je důvod, proč musíme se svým vlastním státem neustále bojovat o svou odpovědnost ve svých životech - a tím i o svobodu.

P. Jirkovský 29.12.2018 12:11

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Pane Brzáku, zaměňujete dvě věci, a sice obecně přijímané normy, které se mohou ve zvláštních a vlastně ojedinělých případech manifestovat v podobě zákonů, které jsou a priori přijímány demokratickou procedurou a výkon zákonů státními orgány. Takže máte-li dojem, že stát omezuje vaši svobodu a odpovědnost, je na místě se tomu bránit, protože ukládat vám povinnosti lze pouze zákonem, jak praví Ústava ČR. Prostředků k obraně je několik a je zcela na vás, jaký a jak použijete, ale to vám určitě vysvětlovat nemusím.

R. Brzák 29.12.2018 12:19

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Mou svobodu stát omezuje vždy tak, když zákonem upraví cokoliv, co v této zemi mohu dělat a jak. A nabízí mi za to příslib bezpečí či jistoty - v té které věci, pro ochranu toho kterého zájmu. Odebírá tak z mého života část odpovědnosti (byť někdy ani to ne, neb na mne následně velkou část odpovědnosti zase uvalí - a v extrémním případě i rovnou sebere svobodu veškerou).

Tak se třeba zkuste bránit tomu, že stát má monopol na používání násilí pro ochranu majetku (i mého). Pokud bych se mohl spolehnout na to, že stát dokáže vymoci pro mne zpět můj majetek, který mi bude zničen pachatelem, možná bych se s tím i mohl smířit. Ale stát toto zaručit nemůže - a téměř nikdy to ani nedokáže. Jen spotřebuje další velkou část mého majetku (a mých spoluobčanů) pro zprocesování své snahy toho dosáhnout (daně na soudy a policii aspol).

P. Jirkovský 29.12.2018 12:54

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Ale to není pravda! Stát neupravuje zákonem nic, to může (v demokracii) jen svobodně zvolenej parlament. Stát je jen konstruktum, který si bůhvíkdo pořídil, aby se dal spravovat, přisuzujete mu vlastnosti sui generis, kterfý nemá. A co znamená "zprocesovat svou snahu" nevím.

J. Anděl 29.12.2018 12:04

Re: Já si dovolím rozvinout myšlenku Churchilla -

Mé děti tomu zatím neučí. A začnou-li, uslyší doma také ode mě svůj názor. Až bude reálně hrozit, že mi je s takovou praxí seberou, půjde do tuhého. A ne, nechci to nechat dojít tak daleko.