2.7.2024 | Svátek má Patricie


Diskuse k článku

To by nesměl být Sobotka

Protože ve zhruba desetiminutovém projevu nelze říct všechno, co by člověk chtěl, a i to málo je nutné zredukovat, lze považovat včerejší novoroční projev Václava Klause za dostatečně obsáhlý a přiměřený.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 2.1.2012 12:40

Re: pan Mařák se mýlí,

Nezlobte se na mne, ale jak nacismus, tak fašismus dodnes existují a to nejen jako ideologie, které jsou stejné tehdy i dnes. Třeba taková DSSS pana Vandase se k národnímu socialismu vysloveně hlásí. A dokonce i Jirří Paroubek :-))))

O. Kadlec 2.1.2012 12:56

Re: pan Mařák se mýlí,

Obávám se že ve vašem případě jde o diagnózu. Nemá to cenu.

M. Mařák 2.1.2012 13:02

Re: pan Mařák se mýlí,

Ale pane Kadleci, jemináčku, Vy snad žijete někde na planetě Mars?

Víte vůbec, že u nás existovala jakási Dělnická strana, která byla zakázaná a momentálně funguje jako Dělnická strana sociální spravedlnosti? Dospěly k Vám informace o tom, že se hlásila a hlásí k odkazu národního socialismu a dokonce na propagandu používala grafické prvky pocházející přímo z Hitlerovy III. Říše? I Vy jedna diagnózo :-))))

J. Václavíková 2.1.2012 12:09

Pane Mařáku,

mám dojem, že jste z nejrůznějších charakteristik fašismu vypíchnul tu ne zrovna nejtypičtější, tedy korporativismus, a ještě jej významově posunujete tak, aby seděl na drobné občanské iniciativy, což není podstata, jak byly korporace mocensky použity. Ovšem paralela se nabízí, ale jinde, než ji vidíte- co takový ČEZ?

 ,,Existuje názor, že státní kontrola veřejných forem soukromého vlastnictví (vytváření holdingů a státem nebo polostátními mafiemi přímo či nepřímo kontrolovaných či chráněných firem a korporací - např. akciových společností) je základem ekonomického fašismu a ten stojí často na počátku fašismu politického."

J. Václavíková 2.1.2012 12:10

Re: Pane Mařáku,

,,V 90. letech 20. století se v sociálních vědách prosadila tendence jako fašismus označovat ty ideologie, které spojují revoluční, aktivistickou politiku s mýtem záchrany a obnovy rasy či národa."

M. Mařák 2.1.2012 12:14

Re: Pane Mařáku,

Vypíchl jsem tu, jenž je naprosto základní, paní Václavíková. Italský fašismus je prostě podle mne korporativismus, je na něm postavena struktura správy věcí veřejných, celá státní organizace, navíc je propojen s tím, co marxisté nazývají společenskou základnou, tedy s ekonomikou.

J. Václavíková 2.1.2012 12:20

Re: Pane Mařáku,

Ostatní teoretici se shodli, že tyto charakteristiky jsou pro fašismus, jak se v průběhu času významově tento pojem posunul, výstižnější.

M. Mařák 2.1.2012 12:56

Re: Pane Mařáku,

Patrně v tom mají ostatní teoretici buď zmatek, nebo se jim z nějakých důvodů hodí, že vše nazvou fašismem a odsunou to směrem k extrémní pravici.

M. Mařák 2.1.2012 12:16

Re: Pane Mařáku,

Italský fašismus neměl s nějakou rasou nic společného, ten Váš citát to všechno míchá dohromady s národním socialismem.

V. Hajková 2.1.2012 12:26

Re: Pane Mařáku,

Je  vidět,  že  sem  nechodíte  tak  často!   A  jedna  rada.  Zn:  Hofman   jinak  vnukovi  DĚDA   VŠEVĚDA  -  nikdy   neoponujte. 

A. Fritscher 2.1.2012 12:29

Re: Pane Mařáku,

Nevím já bych to tak neviděl ............... to byste museli pozavírat celou tu partu kolem koně převalského, jehož RASU se jim povedlo zachránit, a nebo všechny procikánské činovníky a funkcionáře, v čele třeba s Kocábem!

Ti se taky bijou za "hnědou" rasu jako za své, a nikdo je za fašisaty neoznačuje :o))

O. Kadlec 2.1.2012 12:12

Re: Pane Mařáku,

Na ten základ ekonomického fašismu vám tu něco podstatného chybí: "fašistická" loyalita zaměstnanců. Zkrátka chybí vám nějaký "Henry Ford a jeho zástup".

J. Václavíková 2.1.2012 12:14

Re: Pane Mařáku,

Mně ne, to je citace z Wiki. Ale rysy mafiánského prorůstání státu a ekonomického subjektu s monopolním působením by tu byly.

O. Kadlec 2.1.2012 12:16

Re: Pane Mařáku,

Ty tu byly vždycky. Tedy už po několik století. Už od doby takových subjektů, jako byly Východoindické společnosti.

J. Václavíková 2.1.2012 12:18

Re: Pane Mařáku,

Já jen uvádím výstižnější příklad korporativismu, než jsou občanské společnosti. Protože to pan Mařák uvedl jako základní znak.

J. Anděl 2.1.2012 12:26

Re: Pane Mařáku,

Souhlasím s tím, co píše pan Kadlec o tom, že znaky všeho můžeme najít ve všem. Když na to přijde, nějaké znaky nacismu, třeba vegetariánství některých představitelů směru, najdeme třeba i v budhistických mnišských klášterech. Ostatně proto asi lidi nemají rádi vegetariány, oprávněně se bojí, že je vegetariáni naženou do plynových komor (dává to smysl, ne?).

Nacismus i fašismus už dneska nejsou emotivně neutrální označení a podle mě s nimi nelze pracovat v jiné oblasti, než v oblasti skutečné totality, genocidy, policejního státu atp. (s ohledem na historickou rozdílnost mezi nacismem a fašismem i bez tohoto ohledu).

Správná je otázka, co je tím rozhodujícím znakem. Je to forma sdružování se lidí? Nebo je to agresivita a sklon k násilí (zaťatá pěst), frustrace a nenávist k nějakému nepříteli? Co z toho je jak ohrožující?

J. Václavíková 2.1.2012 12:31

Re: Pane Mařáku,

Ano, souhlasím s Vámi. Vypíchnout každý znak, který někdy totalita používala, asi moc nezbyde. Důležité jsou v kontextu a spolu s ostatními.

O. Kadlec 2.1.2012 12:31

Re: Pane Mařáku,

Obávám se že ČEZ a podobné případy nemají s korporativismem společného nic. Stát by se klidě mohl rozhodnout, že tak strategicá záležítost jako je výroba a rozvod energie bude pod státní kontrolou. O korporativismu začněme uvažovat až ve chvíli, kdy začne podobně řídit i výrobce bot a obchody s obuví.

Kromě toho pan Mařák se plete v základní věci: a sice že korporativismus implikuje fašismus. To je prokazatelně nesmysl, ale jemu to nevadí.

Jsem zvědav kdy někdo na Psu, kde se to podobnými implikacemi hemží, někdo vygóme, že bezbřehé popíjení a souložení je základní znak komunismu.

J. Václavíková 2.1.2012 12:34

Re: Pane Mařáku,

:-)))

J. Anděl 2.1.2012 12:37

Re: Pane Mařáku,

Nejen to, obé ke komunismu zákonitě vede.

A. Fritscher 2.1.2012 12:48

Re: Pane Mařáku,

Ale no tak pane Anděli....................popíjení vede k cirhóze a souložení vede ke zlepšení zdravotního stavu a nálady je li prováděno s vervou a jeli zakončeno tím čím má být jak u pánů tak u dam :o))

J. Anděl 2.1.2012 12:53

Re: Pane Mařáku,

No, ono všechno možné vede ke všemu možnému - popíjení třeba vede k nerozvážnému souložení, což pak vede třeba k interupci nebo nechtěnému rodičovství, nespokojenému manželství, cynismu, depresím, léčbě antidepresivy, násilí, dalšímu nerozvážnému souložení a popíjení a nakonec k sebevraždě. 

I to se může stát.

P. Hofman 2.1.2012 12:55

Re: Pane Mařáku,

Ježišmarijá, člověče nestrašte tady "s vervou a zakončením u dam". Kdo má na to v dnešní vyčerpávající a uspěchané době čas!?

M. Mařák 2.1.2012 13:26

Re: Pane Mařáku,

Tvrdím pouze to, že korporativismus je jedním ze základním znaků italského fašismu. A netvrdím to jenom já, tvrdí to i italští teoretikové té doby, pro které znamenal korporativismus řešení sociálních a ekonomických problémů doby. Kvůli tomu také zrušili parlamentní demokracii a obě dvě komory Parlamentu a naprosto přeorganizovali stát na principu korporativismu.

V. Hajková 2.1.2012 12:20

Re: Pane Mařáku,

A  jejda-    a   ještě  vám  tam  chybí    AMERICKÝ  -  IMPERIALISMUS !! 

J. Václavíková 2.1.2012 12:22

Re: Pane Mařáku,

To je zajímavé. A kde přesně?

V. Hajková 2.1.2012 12:22

Re: Pane Mařáku,

F. Doušek 2.1.2012 12:01

Transparency International předpovídá:

"Vláda České republiky padne během několika týdnů. Prognóza vyplývá ze srovnání evropské politické scény."

Stejně bude konec světa....

E. Heusinger 2.1.2012 12:02

Re: Transparency International předpovídá:

Třeba už na tom Kalousek pracuje. Jeden nikdy neví.

S. Maršálek 2.1.2012 12:05

Re: Transparency International předpovídá:

Však je na čase!