18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Spor o ovou

Jazykovědec Karel Oliva podpořil v pondělí přechylování ženských jmen. Například – říkám já, ne Karel Oliva, pán se jmenuje Brambora, paní Bramborová a tak to ma byt, tak je to spravne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Harabaska 10.9.2019 11:10

Re: český žoldák z Donbasu

Přečtěte si příslušné paragrafy: Žoldák, který vraždí v cizině s vědomím českých úřadů, neboť tam jimi byl vyslán, se trestného činu nedopouští.

P. Han 10.9.2019 9:07

Re: český žoldák z Donbasu

A to je žoldák nebo žoldáková? Trochu jste zabloudil.

J. Hajský 10.9.2019 8:48

Čeká nás pěkné zmatení pojmů

M.Macek měl na svém webu k (ne)přechylování pěkný postřeh:

- Tati, chci ti něco říct. - Copak synku?

- Víš, líbí se mi Novák.

- Tedy...Ale to je v pořádku, nám vůbec nevadí, že jsi gay, máme tě rádi takového, jaký jsi.

- Co blbneš? To je ta zrzka z béčka.

P. Hlosta 10.9.2019 8:53

Re: Čeká nás pěkné zmatení pojmů

V tom je čeština vepředu za jinými jazyky. ;-))

R. Doubravský 10.9.2019 9:28

Re: Čeká nás pěkné zmatení pojmů

Zmatení nás nečeká. Pokud by bylo běžné nepřechylovat, synek by řekl: "líbí se mi Hanka z béčka".

K. Janyška 10.9.2019 8:48

Považuji likvidaci našeho národního kulturního bohatství

ze zločin a každého, kdo se o to pokouší za zločince. Samozřejmě, že přihlouplé Piráty v první řadě a všelijaké jiné dobroserské socialistické Motýle, včetně těch, kdo dovolili likvidaci našeho psacího písma... Dzp.

P. Hlosta 10.9.2019 8:51

Re: Považuji likvidaci našeho národního kulturního bohatství

Co na to říká paní Janyšková? Nebo Janyškova? ;-)

K. Janyška 10.9.2019 9:00

Re: Považuji likvidaci našeho národního kulturního bohatství

Souhlasí... Dzp.

T. Hraj 10.9.2019 8:45

není přivlastňovací?

Že -ová není přivlastňovací? Nejen že jsem si to i já (stejně jako Pan Neff) donedávna myslel, ale navíc jsem nedávno v rádiu slyšel hovořit nějakou jazykovědkyny, že -ová vzniklo z -ova. Dokonce uváděla příklad jakési malířky nebo spisovatelky z 19. stletí (jméno si bohužel nepamatuji), která se krátkého -ova nevzdala a má ho na náhrobku. Tak jak to tedy je?

P. Hlosta 10.9.2019 8:49

Re: není přivlastňovací?

Toš nevim. Hlostová je moje žena. Že je moje, to se dá poznat podle příjmení. Kdyby moja nebyla, potem bych s ňu nežil. ;-))

J. Fialová 10.9.2019 9:05

Re: není přivlastňovací?

Tož, co by asi řekla paní Hlostová? Tipuji že "Hlosta je můj muž. Kdyby můj nebyl, tak bych s ním nežila."

Zdravím vás oba :) J. Fialová

T. Hraj 10.9.2019 9:09

Re: není přivlastňovací?

S dlouhým "á" to prý není přivlastňovací. Takže si ji radši předcházejte. :)

D. Švik 10.9.2019 8:42

Nepřechýlené úchylačky

Smetana, Peak, van Erne...je dobře, že nepřechylují. Je to, jako by si na čelo vytetovali- Pozor, feministická kráva :-)

P. Hlosta 10.9.2019 8:47

Re: Nepřechýlené úchylačky

Když nutí lidi kolem sebe tak ji oslovovat, pak jistě krávou je. Ale zhusta jde o příjmení bez přechýlení pro život v cizině a kvůli zjednodušení dokladů totožnosti.

D. Švik 10.9.2019 8:56

Re: Nepřechýlené úchylačky

Ne. Všechny zmíněné jsou vymatlané feministické krávy. Je jich víc, jen si honem nevzpomenu. Mezi nepřechýlováním a feministickým kreténismem je přímá úměra.

T. Hraj 10.9.2019 8:47

Re: Nepřechýlené úchylačky

To je trochu přešviknuté. Van Erneová by bylo opravdu úchylné. A Smetana má u ženy dokonce větší logiku (a zní dobře) než u muže (ten by se měl jmenovat Smetan.

P. Hlosta 10.9.2019 8:52

Re: Nepřechýlené úchylačky

Podle téhle logiky bych já se jmenoval Hlost ;-))

T. Hraj 10.9.2019 9:17

Re: Nepřechýlené úchylačky

Smetan je samozřejmě nesmysl. Chtěl jsem říci, že přechylovat podstatné jméno, které už ženského rodu je, je vlastně podivné (zní to kostrbatě a svědčí právě o tom přivlastnění). O to víc, že u muže nám střet různých rodů nevadí.

K. Wichterle 10.9.2019 8:42

Paní/Slečna NOVÁK

Jazyky, které neznají přechylování, zásadně používají při identifikaci spojení jména s označením Pan, Paní, Slečna. Dámy, které se rozhodnou nepřechylovat, by si tedy také měly přidávat tento sexistický přístavek, případně to vtipně rozšířit o jinak přechýlené: sestra, soudružka, přítelkyně, ministryně, atp. Takže třeba Paní doktor Novák. Jak se s tím popasují občané, nehlásící se ani k mužskému, ani k ženskému rodu? Kdo chce kam, pomožme mu tam.

A. Alda 10.9.2019 8:37

Jenomže ono se to pak nedá dobře skloňovat

a tvořit přídavná jména.

P. Hlosta 10.9.2019 8:44

Re: Jenomže ono se to pak nedá dobře skloňovat

Nevím jak kdo, ale já mluvím jak mi zobák narostl. Teda aji s těma přídavnýma menama. Akorát že musím snažit se psát správně Česky, aby mi bylo rozumněno, což se mi kolikrát nedaří a hned se najde šťoura, co mi to dá sežrat, bo on je pak větší než já. ;-))

R. Franz 10.9.2019 8:37

Hovadská podstata cíle zákona

Odráží intoleranci Čechů k odlišnosti. Tady vůbec nejde o jazyk, jak se snaží zveličovat zaprdlí šovinisté (včetně pana Olivy, který asi pomýšlí víc na politickou funkci, než ocenění ve své profesi). Podstata zákona je totiž vždy politická zatímco pravidel společenská. V tomto "sporu" nejde o nic víc ani míň než otevřenou intoletanci, tedy zamezit obyvatelům Česka české národnosti vytvářet si vztah k jiným kulturám a současně jej komplikovat těm, které si vybraly Čechy jako domov svůj. A proto, že je vázaný na příslušnost k národu tedy jakési jedna země dvojí pravidla, jde o nový počátek pokusů Čechů o nacionální segregaci.

P. Hlosta 10.9.2019 8:41

Re: Hovadská podstata cíle zákona

Ale nemíchejte k Čechům Slezany a Hanáky! Zásadně nesouhlasím se zevšeobecněním národností v Česku na jednu Českou. To potom je enem jeden velký problém a ne řada malých problémků. ;-))

R. Franz 10.9.2019 8:51

Re: Hovadská podstata cíle zákona

Legrácky, na to čecháčky užije, hlavně, když hrajou prim. A to v tomto sporu jistě hrát budou. Protože vzdělaný Čech ani Hanák ani Slezan podobné berle aby se domluvil nepotřebuje. Tohle přechylování navíc zvládne i polyglot Andrej.

P. Hlosta 10.9.2019 8:58

Re: Hovadská podstata cíle zákona

Andrejovi se víc rozumí na Moravě, než v Čechách. Tady byla taková míchanice se Slováky, nebo spíš brigoši, že rozumíme i špatné češtině premiéra líp, než Čech. To neznamená, že 'je náš'. To jednoduše znamená, naši lepší znalost špatné češtiny než Češi. ;-))

P. Pavel 10.9.2019 9:02

Re: Hovadská podstata cíle zákona

No, Babiš na rozdíl od většiny politiků vládně několika světovými jazyky. Není na tom jako Sobotka, kterého v Bruselu přezdívali "němá tvář".

J. Matuška 10.9.2019 8:30

„Milion chvilek a Piráti nás vracejí před 17. listopad.

Elity chtějí zničit naši republiku a národní státy. Evropské dotace jsou zlo a naše zhouba.“ – říká prezident Václav Klaus

Mají se Češi bát odchodu Velké Británie z Evropské unie? Jaké budou mít důsledku úbytku peněz do rozpočtu Evropské unie? Je Andrej Babiš nebezpečný pro Českou republiku? Má Trikolóra problém s médii? Kdo je světová elita a jakou má agendu? Jsou zneužívána výročí? http://jdem.cz/fe6sf6

P. Hlosta 10.9.2019 8:35

Re: „Milion chvilek a Piráti nás vracejí před 17. listopad.

Já nechápu, proč si dali název Piráti! Moře nemáme, tak si mohli dát název třeba Zbojníci, nebo výstižněji(když se cítí být takoví) Hrdlořezi, nebo jemněji Loupežníci. Rozhodně nesedí název Piráti, když k moři musíme přes dva státy cestovat, tedy pokud se chceme koupat v něm. ;-))

P. Pavel 10.9.2019 8:49

Re: „Milion chvilek a Piráti nás vracejí před 17. listopad.

Já, bych byl pro Lapkové.

J. Matuška 10.9.2019 9:02

Re: „Milion chvilek a Piráti nás vracejí před 17. listopad.

První politická strana s názvem Pirátská strana (švédsky Piratpartiet) vznikla v roce 2006 ve Švédsku jako reakce na proces omezování občanských svobod v zájmu zisků lobistických skupin zabývající se autorskými právy. Silným impulsem byl proces s provozovateli Internetového serveru The Pirate Bay, podle něhož strana nese název. Švédská strana stála na počátku hnutí za svobodné sdílení informací a ochranu občanských svobod, na jehož základě jsou zakládány politické strany s obdobným názvem a programem nejen v Evropě, ale po celém světě. Strany usilují zejména o reformu právních předpisů týkajících se autorských práv a patentů. Ve svém programu také usilují o posílení práva na soukromí, a to jak na internetu, tak v každodenním životě, o transparentnost státní správy a svobodu sdílení informací. Strany se většinou definují jako liberální a středové, ochotné politicky jednat se všemi stranami hlavního proudu. https://cs.wikipedia.org/wiki/Pir%C3%A1tsk%C3%A1_strana_(%C5%A0v%C3%A9dsko)