19.3.2024 | Svátek má Josef


Spor o ovou

10.9.2019

Jazykovědec Karel Oliva podpořil v pondělí přechylování ženských jmen. Například – říkám já, ne Karel Oliva, pán se jmenuje Brambora, paní Bramborová a tak to ma byt, tak je to spravne

Už delší dobu se ale objevují ženská jména v mužském tvaru. Připomeňme kupříkladu Karolínu Peake, která převzala jméno svého chotě a proslavila ho svou týdenní kariérou ministryně obrany. V tomto ohledu ji později svými výkony překonala ministryně obrany Karla Šlechtová za součinnosti psa Rambohafíka, ta ale zůstala co do jména věrná českým jazykovým zvyklostem. Nicméně, zpět k věci.

Argumenty docenta Olivy nelze jen tak odmávnout. Správný je jeho poukaz na to, že ani ono „ová“ historicky neznamená přivlastňování, jak si mnozí (včetně donedávna mne) myslí (a dráždí je to). Nicméně je tu návrh Pirátů, který padl pod stůl při nedávném projednávání zákona o matrikách, že by si ženy mohly vybrat. Argumenty vyjádřené ministrem vnitra Janem Hamáčkem korespondují s výkladem docenta Olivy. Piráti prosazují rozvolnění předpisů a zasazují se o to, aby si ženy mohly vybrat. Tedy, když o to dotyčná stojí, jde to i dnes, ale proč by to nemohlo být ještě snadnější. Směřujeme přece ke chcochcací společnosti. Každý něco chce a má to mít.

Ono to přechylování v češtině je vžité a ničemu nevadí, ovšem v souvislosti s jinojazyčnými jmény působí groteskně. Naštěstí se s tou pitomostí končí, takže tenis hraje Čeng Ťie a ne Čengová Ťie (v čínštině je jméno až za příjmením). Euro-americkým herečkám ale přechylování nadále cpeme. Historicky tomu unikla Greto Garbo, to se fakt nikdo neodvážil napsat Greta Garbová, ale o Julii Robertsovou můžeme pořád ještě škobrtnout. Kupodivu důsledně se přechylování cizích jmen drží sportovní redaktoři. Číňanky už naštěstí nechali v klidu, ale taková Garciaová pinká tenis s Paoliniovou, jen se práší na antuce. Ono to nejspíš chce čas a naučíme se rozeznávat, jestli je to panáček nebo panenka i bez „ová“. Nožem a vidličkou se naši předkové taky nenaučili jíst za tejden.

Takže naši Piráti jsou předvoj a jistě toho využijí. Jen to beranidlo je hnusné, kterým se při průlomu do jazykového úzu vlamují. Tvrdí, že „ová“ je diskriminace. Zneužívání pojmu diskriminace je blbost a hnus a zvěrstvo. Byla to diskriminace nepouštět černochy do přední části autobusu. Je to vážná věc, taková diskriminace, a je třeba si na ni dávat pozor. Když ale budeme diskriminaci matlat na kdejakou bagatelu, vážnost pojmu oslabíme, ostrost pohledu rozvolníme, zkrátka, zblbneme.

Pirátům se to daří čím dál častěji, proto jim patří politická budoucnost.

Aston Ondřej Neff