2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

Společný program

Na jedné straně je to projev zoufalství slabých: ty máš sílu, já mám sílu, sejdeme se v devětsilu, to mohlo platit před sto lety, ovšem Devětsil nebylo sdružení trpaslíků, kteří povětšině svoji příležitost promarnili, nýbrž sdružení nastupující generace, přichystané přivést na svět pohromu dvacátého století, totiž socialismus. Lunatické vize spojení demokratické opozice měly pouze jedinou, zato ultimativní překážku, totiž neuskutečnitelnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 18.9.2019 8:39

Aston není zaměstnanec soukromé firmy a tak nemá ponětí o tom, že v soukromé firmě je to PŘEDEVŠÍM o buzeraci. Je směšné si představovat majitele soukromé firmy, jako bodrého tátu zaměstnanců. Především je tam úkol a ten se musí splnit, když ne, je zle. Může to stát nejen výši výdělku, ale i pracovní místo. Pochopitelně jde také o to, že pracovní výkon je využit na sto procent, nebo je snaha o to alespoň. V čase krizí pak soukromá firma propustí zaměstnance, které může postrádat. V časech blahobytných se dá i na ní zaměstnancem vydyndat(!) přídavek na mzdě. Sama o sobě firma zaměstnancům jen tak nepřidá na platech.

Tento podstatný rozdíl od státu měl určitě na mysli původně Babiš. Jen nějak to nejde zavést. No bodejť, když jsou z většiny úředníci státu sbratření a mají i odbory, které ovládá socdem. Ne že bych přál lidem tvrdé pracovní podmínky namísto spokojené, přímo koníčkové práce, téměř na úrovni zábavy, ale realita světa je realita, ne snění. A tak vůbec nemám proto zlost na Babiše, ale na míru nemožnosti zavést totéž pro státní, jako pro soukromé zaměstnance. Tedy zefektivnění práce.

J. Fridrich 18.9.2019 8:45

" Je směšné si představovat majitele soukromé firmy, jako bodrého tátu zaměstnanců. Především je tam úkol a ten se musí splnit, když ne, je zle." - A vyžadovat plnění pracovních úkolů je dle vás špatné ? To máte nějaký zvláštní pohled na plnění a splnění pracovních úkolů - to musí vyžadovat každý šéf - at' už je bodrý, nebo nebodrý....

P. Hlosta 18.9.2019 8:49

Vy jste to pořádně nečetl! Čtěte znovu a omlouvat se mi nemusíte. ;-)

J. Fridrich 18.9.2019 9:23

Sorry, máte pravdu - při " rychločetbě " se to někdy stane...

V. Mokrý 18.9.2019 8:54

Jako bodrého tátu zaměstnanců asi ne, ale Baťův přístup by rozhodně neškodil.

P. Hlosta 18.9.2019 9:01

Baťa nevzal stát do ruky, takže nelze tvrdit, že by to svými přístupy dokázal ve státní sféře. Píšu to na konci, že sbratření státních úředníků i odbory s kontrolou socdem drží ten neporazitelný stav. Premiér, sebevíc odhodlaný s tím zatočit, prostě neuspěl. Zavést buzerace, stejné jako v soukromé firmě, ve státní sféře jednoduše nejde. Zato směrem dolů do soukromé sféry, to podpoří i socdem a drobní podnikatelé odbory nemají.

V. Mokrý 18.9.2019 9:23

No, kdyby Baťův systém fungoval u většiny soukromých firem, tak se to muselo nutně přenášet i do státního sektoru.

M. Prokop 18.9.2019 9:32

Ještě štěstí, že jsem v soukromých firmách pracoval dříve, než jsem si přečetl váš popis.

Pokud firma především buzeruje, nebude fungovat dlouho. A majitel zajisté není "bodrý táta zaměstnanců". Chce vydělávat, tím mít i na platy zaměstnanců a to v konkurenci, která zase přináší nižší ceny pro zákazníky. Takže dost provázaný systém, celkově přinášející vyšší efektivitu.

J. Novak 18.9.2019 8:30

Řekl bych, že za cenu smažáku s hranolkama a její růst nemůže EET, ale cena energie, práce a vstupních produktů. EET s tím nemá nic společného. Pouze Astonova zášť.

D. Polanský 18.9.2019 8:41

A navíc divoké navyšování platů v státní sféře. Za Nečase stát držel státní zaměstnance zkrátka a div se, nikdo neodcházel, protože každý věděl, že má oproti soukromému sektoru větší jistoty.

P. Hlosta 18.9.2019 8:54

Tedy nevím jak je držel Nečas zkrátka, když prokazatelně rostly průměrné mzdy ve státním sektoru. Ovšem pravdu máte, že oproti soukromému sektoru je ve státním větší jistota a pohodlnější přežívání. Když nadřízený zlostí puká, stačí se zdejchnout někam bokem, však on vyvětrá a zase bude dobře. ;-))

H. Václav 18.9.2019 8:27

U nás v Kamenici nad Lipou je ten smažák i s EET za stovku. Doporučuji změnit lokál, nebo lépe i bydliště. ;-D

D. Polanský 18.9.2019 8:43

V Praze na nádraží je párek v rohlíku za 80 Kč, pivo za 60 Kč a WC za 20 Kč. U nás v Brně je párek v rohlíku za 29 Kč. Prostě Praha je Praha.

V. Mokrý 18.9.2019 8:51

To by jste chtěl po Astonovi až moc !! R^

T. Kohout 18.9.2019 9:22

To dělá ta polívka! Polévky šíleně zdražily a tak si je lidé už nedávají. A místo 2 piv jedno!

J. Vobr 18.9.2019 8:26

HEZKÉ DOBRÉ DOPOLEDNE !!!

__________________________

Děkuji za pozvání !!!

;-D;-D;-D

J. Vobr 18.9.2019 8:30

A jdu se natáhnout !!!

:-/

R. Meišner 18.9.2019 8:22

Aston a jeho EET a marodéři. evergreen. // tak za 1. marodéři v kapitalismu-to nejde moc dohromady, bo se s nimi zaměstnavatel velice rychle rozloučí. -nebo ne? za 2. hospodští by zdražovali tak jak tak, bez ohledu na nějaké EET, bo se řídí poptávkou a nabídkou, ničím jiným. a poptávka je teď velká, milý Astone. --no a ti řemeslníci,-proč by měli pracovat načerno, jak po tom Aston neustále volá? z jakého důvodu? aby pak jednou měli minimální důchod a chodili si pro dávky? které jim bude platit zbytek společnosti? hezké Astonovy vize.

J. Vobr 18.9.2019 8:28

Ty Meišner ... kery ty si ???

R^

P. Hlosta 18.9.2019 8:47

Když bude dusit spodní část podnikavých, dosáhne svého a jedeme dolů se svobodou. Svobodní jsou ti, co nejsou závislí na nikom. Sdírat je daněmi od počátku, znamená jim brát motivaci.

Načerno se pracuje hlavně tehdy, kdy stát šroubuje danění a hlídá stále více odvody daní státu.

P. Janoušek 18.9.2019 7:46

Astone, běžte už do ha..lu s těmi marodéry. Jsem zaměstananec a nemarodím. A schválně nemarodí nikdo kolem mne. Jak mí podřízení tak z ostatních částí firmy. Už jste s tím podobně s podnikateli trapný. Karenční doba byl panský nesmysl aby lůze ukázal kdo je tu pán a kdo kmán. Poslanci žádnou karenční dobu nemají a plný plat dostávají při nemoci půl roku, pokud vím. Argumenty o marodnosti jsou ubohé. Jak zaměstnavatelé tak i pojišťovny mohou dělat kontroly. Tak ať je dělají.

P. Kmoníček 18.9.2019 8:23

A zaměstnavatelé by mohli ještě po kontrole těch 30,-Kč zaplatit do státní kasy, že Jaoušku.

J. Anděl 18.9.2019 8:24

Mně tahle Astonova argumentace taky nikdy nedávala smysl a se zneužíváním nemocenské jsem se nikdy nesetkal. Pohybuji se ale ve sféře velice férového vztahu zaměstnavatel - zaměstnanec. V jedno období života jsem se dostal takříkajíc mimo svou sféru. Do světa hlídání minut, hlášení, že jdu na záchod, hlášení, že jsem se vrátil ze záchoda... Vydržel jsem tam pár dní.

Kdybych se domníval, že tam zůstat musím, nevím, zda by mi třeba nemocenská nepřipadala jako jediná možnost úniku z těch pro mě nepochopitelných a nedůstojných poměrů.

To je ovšem na debatu jinou. Jistě se najdou podnikatelé či manažeři, kteří vám řeknou, že s ohledem na to, jaké zaměstnance vzhledem k atraktivitě té práce na trhu seženou, to s tolerantnějšími pravidly prostě nefunguje.

V. Klepetko 18.9.2019 7:24

Myslím, že jakýsi "devestil" na bázi nějakého populistického hesla (třeba zrušení EET nebo karenční doby) je stejná cesta do pekla, jako snaha jak toho Babiše za něco (za cokoliv) za každou cenu zabásnout - rozhádané "síly" se spíše navzájem vyruší. To proto, že míra nechuti lidu k EET je mnohem menší, než hloubka příkopů, které dělí trpaslíky v těch důležitých programových bodech, o kterých píše Jindra Anděl...

Měla by se asi raději hledat programová shoda s Babišem a mělo by se přemýšlet o půdorysu vhodné koalice s ním - aby bylo třeba možné některé jeho nápady spíše výrazně korigovat, než rušit! Chcete to vše přenechat Trikolóře, nebo se ještě někdo rozumný přidá?

No a přechod na ten nový formát diskuze mi tak trochu připomíná federalizaci EU, i s tím tlačítkem "nahlásit" :-))) Dobré ráno všem.

V. Klepetko 18.9.2019 7:29

... "Devětsil"...

J. Matuška 18.9.2019 8:41

Ad 7:24 - R^

A. Forman 18.9.2019 7:20

Ano, je to tak, Andrej Babiš podvedl své voliče megalží - stát totiž nelze řídit jako soukromou firmu..... vlastně ano, za podmínky likvidace demokracie, jako nástroje správy věcí veřejných, a nastolení absolutní totality.

A to je uskutečnitelné pouze dočasně.

J. Havelka 18.9.2019 7:35

Termín !dočasný" mně nedělá dobře....

V. Mokrý 18.9.2019 7:40

No, státní úřednictvo, od shora dolů a naopak, by mělo rozhodně pracovat jak v soukromé firmě, zvlášť při tom zázemí jaké má. Na rozdíl od mnoha těch soukromých firem.

A. Forman 18.9.2019 7:47

V tom případě nemohou pracovat ve státní správě, ale ve firmě, stát firmou být nemůže.