16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

Proč jsem proti korespondenční volbě

V úterý se opět rozjel kolotoč nechutností a schválností, zvaných zasedání poslanecké sněmovny. Průběh se nikdo neodváží předpovídat a hrozí nebezpečí, že sněmovní zasedání zapadne za horizont zájmu pro svoji nepřehlednost a bizarní nepochopitelnost. Debata o přímé volbě je ale aktuální a není těžké vypozorovat, že kdo chce být jaksi v duchu doby, tento projekt podporuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Skrivanek 4.5.2022 5:07

Nesouhlasim, ziju 25 mimo republiku a ackoliv se o deni zajimam a ctu noviny na internetu nevolil bych ze zahranici. Myslim si ze mam ovlivnovat deni v zemi kde ziju. Jen mala poznamka na okraj, v I talskem parlamentu jsou dva zakonodarci kteri jsou voleni zahranicnimi Itali. Mozna to by byla cesta aby se koza nazrala?

T. Kohout 4.5.2022 4:42

Pořád ten starý "problém". Někdo volí dobře a někdo volí špatně. Pan Fiala (premiér, politolog) a mnozí či všichni by vám to vysvětlili. Po svém. Nejlíp ovšem paní Pekarová atd.

J. Petrová 4.5.2022 4:20

Ano!R^

F. Brabec 4.5.2022 1:56

Kde zacit? Treba tady https://www.businessinsider.com/boris-johnson-says-his-350-million-a-week-brexit-claim-was-an-underestimate-2018-1

J. Hrdlička 4.5.2022 1:44

Vaše spekulace. Ale ten, kdo má po všech stránkách na to, žít v jiné zemi, těžko bude mít - kromě vlastní pohodlnosti - problém jednou za pár let hlavní město té jiné země navštívit.

Stát lidem v zahraničí volit umožnil, i když jste na začátku tvrdil , že ne. Další povinností je zajistit svobodné a tajné volby, což splnil také. Vyřešeno.

J. Hrdlička 4.5.2022 1:40

Můžou být klidně i chytří, ale přímý kontakt jim chybí. Kdyby to neplatilo, neměli by problémy ani ti "staří" exulanti, protože by kontakt zase rychle navázali. Už dávno.

M. Grundmann 4.5.2022 1:21

Češi žijící v zahraničí jsou prostě hloupí a nemají šanci se zorientovat, co se doma děje. Pořád popisujete situaci komunistických emigrantů, kteří neměli s domovem žádný kontakt, telefony byly drahé a internet neexistoval. Tito staří emigranti skutečně ztratili kontakt s domovem, ale byla tehdy úplně jiná doba. Dnes si soused ani nevšimne, zda někdo žije v zahraničí nebo doma.

F. Žůrek 4.5.2022 1:17

Osobně vidím problém v tom, že nás značně či silně ovlivňují média. De facto neustále jsme v zajetí takové "reklamy," která neustává, což velice často jsou různé "klamy". Nu, a to ovlivňuje "občany". A také volby do Parlamentu i do samotného prezidenta.

A korespondenční volba je rovněž zbytečná záležitost. Souhlasím s autorem. Zdař Bůh!

M. Grundmann 4.5.2022 1:16

Kdyby museli všichni Češi žijící doma jet k volbám na místo vzdálené 700 km ( do Košic ?), tak by k volbám nešel téměř nikdo. Všichni by to považovali za logistické peklo. Je to svobodná volba českého státu takto sekýrovat a šikanovat občany žijící v zahraničí. Povinnost státu je hlavně vůbec umožnit občanům volit.

J. Hrdlička 4.5.2022 1:16

"takové"

J. Hrdlička 4.5.2022 1:15

Jistěže ne, protože v dané zemi už delší čas nebydlíte a média jsou něco jiného než reálná situace, která se stále mění.

U některých exulantů je to patrné na první pohled, zemi opustili už před desítkami let a jejich stanoviska zamrzla v té době. Nic jiného než argumentaci komunismem (když jim rychle dojdou jakékoliv jiné argumenty) více než 30 let po pádu komunismu, kdy už je tady dospělá generace, která komunismus nezažila ani náhodou, neumějí.

A nic není platné, že na území ČR předtím delší čas přebývali.

J. Hrdlička 4.5.2022 1:10

To je opravdu šílená oběť jednou za čtyři roky vyrazit do Paříže nebo do jiného hlavního města. Zvláště když ten člověk cestuje do ČR a zpět daleko častěji. Výlet do Paříže v předem známém termínu musí být logistické peklo:-)

Jak jsem napsal, rozhodnutí bydlet v zahraničí je svobodná volba každého mající svoje výhody a nevýhody. A povinnost státu je především umožnit tajné a svobodné volby, že je někdo pohodlný na to , jednou za několik let podniknout takovou martyrium, mě kupodivu nedojme.

M. Grundmann 4.5.2022 0:57

Vůbec si neodporuji. V okamžiku, kdy danou zemi znáte, protože jste v ní žil, můžete vše sledovat na dálku. To však není možné, pokud jste zemi nikdy nepoznal. K poznání země je vždy nutné v ní nějakou dobu žít, pak už to však nutné není.

M. Grundmann 4.5.2022 0:55

Jenže hodně se obětovat za možnost volit musí pouze Češi žijící v zahraničí, nikoliv Češi žijící doma. O rovných podmínkách nemůže být ani řeči a navíc stát možnost účasti na volbách těmto lidem ještě navíc úmyslně komplikuje. Ano, zajet do hlavního města ve velké zemi může být velký problém. Po dobu mého 30tiletého pobytu ve Francii jsem do daleké Paříže zajel jenom 3 krát. Bylo to přes 700 km. Do Prahy jsem jezdil mnohem častěji než do Paříže. Nikoliv kvůli volbám, ale kvůli rodině a podnikání.

J. Hrdlička 4.5.2022 0:49

Dost si odporujete už v prvních dvou větách.

J. Hrdlička 4.5.2022 0:47

Výborně, takže jste uznal, že psát o tom, že Čechům v zahraničí je znemožněno volit, je nesmysl.

Kdo chce spolurozhodovat, musí něco obětovat. Žít v zahraničí byla jejich volba, proti které absolutně nic nemám, je to právo každého.

Má to ovšem výhody i nevýhody. Dlouhá cesta na úřad je jedna z nich. Ale fakt je dnes takový problém zajet si do hlavního města??????? Jednou za několik let? Do ciziny člověk odcestovat dokázal, ale tam se zřejmě pohybovat neumí.

Kvůli tomu se tajnost a svoboda volby ovšem narušovat nebudou.

O. Zuckerová 4.5.2022 0:46

Probůh, pane Grundmanne, přebíráte komunistický postoj k zahraničnímu voliči - ale v opačném gardu. Tady přece vůbec nejde o to, jestli je "hodný" nebo "zlý" - podle Vás tedy je hodný, neb MÁ vztah k domovu. Nejde ale o vztah, nýbrž o detailní orientaci v domácí situaci, kterou pochopitelně nezakouší v každodenním životě, zprávy sleduje spíše z mainstreamových médií, má-li na to v náročné situaci čas. Čili mu chybí zkušenost a také znalost některých kandidátů a stran - viz neustále démonizovaná SPD, zahrnovaná hanlivými přívlastky bez argumentů, upřednostňování prounijních kandidátů atd. atd. A to ještě nemluvím o tom, že se v této formě volby opravdu dá lépe falšovat a švindlovat.

M. Grundmann 4.5.2022 0:42

Češi v zahraničí jsou normální lidé jako každý Čech žijící doma. Nejsou o nic aktivnější než kdokoliv jiný. A právě dlouhá cesta na zastupitelský úřad často i několik set kilometrů je pro ně stejný problém, jako by byla stejně dlouhá cesta k volební místnosti doma.

M. Grundmann 4.5.2022 0:38

Dnes je Čech žijící v zahraničí stejně informovaný jako Čech žijící doma. Mluvím o Češích, kteří doma žili delší dobu. Právě těchto Čechů se korespondenční hlasování týká. V USA může podle mě hlasovat pouze člověk, který tam dost dlouho žil, ne někdo, kdo vše zná pouze ze zahraničí.

J. Hrdlička 4.5.2022 0:36

Ještě se k vám nedoneslo, že Češi v zahraničí možnost volby měli a mají? Jen se jednou za několik let musí obtěžovat na nebližší zastupitelský úřad, což pro lidi dost oprávněně popisované jako zcestovalé a aktivní nemůže být žádný problém. A zároven se tím nenarušuje tajnost volby, takže spokojenost.

A. Poláková 4.5.2022 0:34

Nikoli právě "zlých" , ale kolik z nich je skutečně informovaných? Je to stejné, jako bychom my volili kupříkladu v té Australii. Opravdu se domníváte, že bychom byli "in"? Nebo v USA, opravdu by nám záleželo na nuancích jejich domácí politiky a nepodléhali bychom emocím? Prostě směšné.

O. Zuckerová 4.5.2022 0:30

S názorem autora naprosto souhlasím. Jen je mi v tomto článku nejasná jedna věc: co je na výsledku referenda o brexitu tak odstrašujícího?

M. Grundmann 4.5.2022 0:20

V hodně zemích se hlasuje korespondenčně, ale pouze v USA jsou s tím skandály. V zemi, kde neexistují občanské průkazy, kde volby organizují desítky států podle vlastních zákonů a kde se pochybuje o tom, zda je americký prezident občanem USA narozeným v USA, se korespondenční hlasování organizuje velmi těžko. Hlavní motivací odporu proti korespondenčnímu hlasování u nás je nechuť umožnit Čechům zdržujícím se v zahraničí hlasovat. Představa zlého emigranta, žijícího trvale někde v zahraničí bez jakéhokoliv vztahu k domovu, je po desítkách let komunistické propagandy stále živá.

J. Sedlář 4.5.2022 0:11

Volič dobrý pro zvolení zastupičů, špatný pro volbu prasidenta, nemá být připuštěn k referendu. Hmm tak joo.