16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

Nůž na krku

Nejdřív dohodu a pak odklad, to je vzkaz sedmadvacítky britskému parlamentu, tomu politickému tělesu, jemuž ve středu premiéra Mayová v projevu k národu přišila odpovědnost za dosavadní chaos. Zdá se tedy, že za týden, tedy 29. března 2019, se opravdu dočkáme tvrdého odchodu Británie z Evropské unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 22.3.2019 9:51

Re: Socík v českém provedení....

Máme (tedy spíš Maláčová má) přece komisi pro SPRAVEDLIVĚJŠÍ důchody ... :-P

P. Forejt 22.3.2019 9:44

v GB mají jasno - v pátek končíme

už nás to s váma, vy Havlovo euromamrdi nebaví. V pátek jsou všude hospody plné a tak odcházíme .....n-tssss

R. Neveselý 22.3.2019 9:37

Nůž na krku? Ale ale ....

... spíš krk na noži, sami si ho tam Britové dali.

S. Lazárek 22.3.2019 9:39

Re: Nůž na krku? Ale ale ....

Dali.

P. Jirkovský 22.3.2019 9:31

K beletrii ve smlouvách

Ale v tomto případě přirovnání jsou přinejmenším zavádějící, ne-li úplně mimo. Nejde o rozvod. Členové EU spolku jsou vázáni smlouvou o pravidlech společného života. Nastane situace, kdy jeden člen (mimochodem zrovna ten, který měl jisté výsadní povinnosti, získané vyjednáváním a pozdějším konsensem) chce odejít mimo spolek a chce na ostatních, aby mu ponechali všechna práva a .... o povinnostech můžeme debatovat ad infinitum. A zkuste to převést do jazyka, kterým byly psané původní dohody, tedy do přesných formulací právních. Vznikne m.j. ultimativní baterie požadavků odcházející strany, což je samozřejmě nepřijatelné. Po dlouhých jednáních se zjevné rozpory v textu dokumentu odstraní a (teď do reality) T. May to odnese domů a tam jí to národovci v parlamentu omlátí o hlavu, že tohle přece nechtěli. Kde je tedy chyba?

V. Hájková 22.3.2019 9:34

Re: K beletrii ve smlouvách

O tom, o čem píšete - zdejší žvanilové nepřemýšlí ani NÁHODOU!

R. Brzák 22.3.2019 9:41

Re: K beletrii ve smlouvách

Madam, o tom, o čem zdejší "žvanilové" přemýšlí, nemůžete tvrdit nic. To, co zde píší, je jiná záležitost. Například pan Jirkovský se chytá "rozvodu", jak ale celou Brexitovou situaci připodobnil pan Lazárek, takto zastánce nebrexitu...

P. Jirkovský 22.3.2019 10:00

Re: K beletrii ve smlouvách

Nechytám se rozvodu, těch přirovnání bylo víc. Tady jde o to, že vůle občanů GB (naprosto legitimní) řekla nadpoloviční většinou, že chce ven. Co to ale představuje, po mým soudu nevěděl v okamžiku hlasování nikdo, spíš emoce, než racionálně založená úvaha (naprosto legitimní postoj, není důvod ho nějak zlehčovat). Teprve podrobným studiem a následným psaním potřebných dokumentů se ukázalo, že vystoupení 1. má mnoho stran, ne jen ano-ne; 2. na straně druhé je partner, který má taky svoje představy. A co je v týhle situaci mimořádně důležitý vzít v úvahu je to, že se podařilo komapetentním osobám z obou stran dojít k nějakýmu konsensu. A tím konsesem dostala May po hlavě, že tohle teda ne. Od těch, kteří stále žili a žijou v emocionálně jasným NE Unii. Podle mýho blbýho názoru tu už ani minimálně uspokojivý řešení není.

R. Brzák 22.3.2019 10:10

Re: K beletrii ve smlouvách

Vycházíte ze svého vhledu do mysli občanů Británie. Na jedné straně těch, kteří, zřejmě bez emocí, rozhodli správně (protože si spočítali, jaké náklady by rozdělení přineslo) a volili pro setrvání. NA druhé straně do těch, kteří vlivem zjitřených emocí viděli létat britské pečené holubi do huby (a zaměnili si je ve svých nepoučených myslích s přínosy Brexitu) a rozhodli pro Brexit.

Má to několik vad - proces probíhal stejně dlouho pro obě strany, obě strany tudíž mohli nad případnými ztrátami a přínosy uvažovat stejně dlouho. Nevíte, jaké další důležité aspekty jejich rozhodování hráli roli (nejste Brit, tudíž nemusíte mít jejich historickou paměť a smysl pro fair play, či tradici svobody a odpovědnosti). Ale především, NIKDO NEVÍ, jaké dopady a přínosy skutečně Brexit přinese. Vše jsou to jen spekulace. A tak je případné shazování jedné strany nějak volící jen odrazem Vašich obav ne jen Vašich, na Vašem případě jen rozkresluji postoj drtivé většiny prounijních debatérů nejen zde).

P. Jirkovský 22.3.2019 10:19

Re: K beletrii ve smlouvách

Vůbec ne, nevím, co se děje v myslích občanů GB. Ale mnohokrát jsem vyjednával smlouvy, tedy ne evropský, ale jiný, ovšem ten mechanismus je stejnej. 1. Nevyjednávají občané (klienti), ale lidi, kteří umí dát vyjednanýmu finální podobu takovou, aby ji bylo lze ustát (třeba u soudu). 2. Vyjednavači mají jen obecný zadání (konkrétní je předmětem vyjednávání). 3. Obě strany nastupují do jednání s maximalistickými požadavky. Jde jen o to, jak moc z nich je kdo ochoten ustoupit. 4. Co jsem napsal výše platí pro obě strany, tedy jak BG, tak EU, Po dvou letech vznikl nějakej text, kterej psali profíci obou stran. Myslet si, že příjde nějakej Vojta ze mlejna a udělá to líp, na to už nemám fantazii.

R. Brzák 22.3.2019 10:23

Re: K beletrii ve smlouvách

Pro EU to jistě platí - tam vyjednávali lidé, kteří v souladu s centristickou tendencí EU nechtějí rozpad EU. Zatímco za Brity vyjednávala zjednodušeně Mayová - která taky nechce rozpad EU, tedy, konkrétně nechtěla brexit. Tudíž její maximalistické požadavky a nepřekročitelné hranice byly měkčí, než ty ze strany EU.

P. Zinga 22.3.2019 9:37

Re: K beletrii ve smlouvách

Pane Jirkovský, jaká práva si chce VB ponechat? Dokážete je vyjmenovat anebo pouze blafete, opakujete propagandu Bruselu?

Takže: jaká práva?

F. Doušek 22.3.2019 9:42

Re: K beletrii ve smlouvách

Třeba zcela otevřenou hranici mezi Irskem a Severním Irskem?

R. Brzák 22.3.2019 9:48

Re: K beletrii ve smlouvách

a to je právo?

S. Lazárek 22.3.2019 9:52

Re: K beletrii ve smlouvách

Ano, protože to je hranice s EU, kde by kvůli nim platilo cosi jiného, než na jiných hranicích.

R. Brzák 22.3.2019 10:01

Re: K beletrii ve smlouvách

právo na zcela volnou hranici mezi dvěma zeměmi si vyjednávají dvě země mezi sebou. Je to právo těch dvou zemí. Ovšem, zde je jedna strana, které je to znemožněno - ale není to Británie, nýbrž Irsko, komu je tato možnost vyjednat si volnou hranici s Brity (i když přesněji se severními Iry) znemožněna. Takže Britové chtějí, aby Irové měli právo si dohodnout režim na hranici se severním Irskem sami, bez podléhání EUnijním zákonům. V principu tedy si nechtějí ponechat nějaké právo oni sami, ale chtějí to právo pro Iry.

V. Novák 22.3.2019 10:09

Re: K beletrii ve smlouvách

Bouchat to bude na severoirské straně - ne irské.

R. Brzák 22.3.2019 10:13

Re: K beletrii ve smlouvách

to je možné - ale právo na upravení režimu na hranicích Britové nechtějí pro sebe (ti si po Brexitu určí pravidla bilaterálně) ale pro Irsko.

J. Václavíková 22.3.2019 10:19

Re: K beletrii ve smlouvách

Čili součást GB.

R. Brzák 22.3.2019 10:26

Re: K beletrii ve smlouvách

Součástí GB je severní Irsko...

V. Novák 22.3.2019 10:37

Re: K beletrii ve smlouvách

Ale jich se to týká. Ne Irska.

R. Brzák 22.3.2019 11:02

Re: K beletrii ve smlouvách

Nikolivěk - je to Irsko, které díky pravidlům v EU nemá právo ustanovit bilaterálně režim se svým sousedem, Severním Irskem, takto členem GB. Takže GB svoje právo má, ale chce stejn é právo i pro Irsko, ne severní...

F. Doušek 22.3.2019 9:57

Re: K beletrii ve smlouvách

Chtějí si ponechat PRÁVO otevřené hranice - tak to formulují, tak je to asi právo.

V. Novák 22.3.2019 10:05

Re: K beletrii ve smlouvách

Jistě.

A ze zcela jasných důvodů - právě jen otevřená a prakticky neexistihící hranice mezi Irskem a Severním Irskem dala možnost IRA a její odnožím včetně SF tvážit se, že vlastně prakticky je Irsko jednotné. Až tedy na královnu a jiné cedule na silnicích. tedy možnos přistpupit na Velkopáteční dohodu, odevzdání zbraní a semtexu, propuštění teroristů/bojovníků za svobodu, atd atd atp.

R. Brzák 22.3.2019 10:18

Re: K beletrii ve smlouvách

Já přeci rozumím důvodům, proč a co Britové chtějí.

Ale právo otevřené hranice má každá země sama za sebe. Když se rozhodnete v pozici třeba Ruska otevřít hranici s Čínou zcela a považovat ji za neexistující, bude to právo Ruska udělat se svou hranicí, co chce ( že by to bylo ohrožující, je samozřejmý, ale s právem tak učinit nesouvisející fakt). Čína pak může sama rozhodnout, zda udělá totéž, nebo zda toto jen využije pro jednostranný transfer výhod pro sebe. Irsko toto právo nemá, protože EU pravidla...

P. Hofman 22.3.2019 9:43

Re: K beletrii ve smlouvách

Vinni jsou toryové na čele s T.May.

Lid odhlasoval Brexit, a chtějí-li na hlas lidu dát, tak mají k 29.03. odejít. Nechce-li parlament s EU dojednanou smlouvu, měli by odejít bez ní. A jednat potom.

Tohle lavírování je nezodpovědné, směšné, nedůstojné a v současné fázi již ostatní partnery z EU urážející.

R. Brzák 22.3.2019 9:48

Re: K beletrii ve smlouvách

Vida, souhlas! T.Mayová s vládnoucími spolustraníky (vlivem moci nad druhými jí zkorumpovaná a ustrašená) pod vlivem svého strachu ve skutečnosti Brexit nechce - ke cti jí (zatím) slouží to, že respektuje rozhodnutí svým občanů v referendu. Když vyjednávám něco, co nechci, nemůže to vést k dosažení takového...

M. Prokop 22.3.2019 9:51

Re: K beletrii ve smlouvách

"...a chce na ostatních, aby mu ponechali všechna práva a .... o povinnostech můžeme debatovat ad infinitum." - to víte, nebo si to na základě médií myslíte?

V. Novák 22.3.2019 10:01

Výhody člena klubu má jen člen klubu.

Klubističtí Britové by to měli chápat.

K. Janyška 22.3.2019 9:20

Nadnárodní Evropská unie je zločinem, zejména rudočerných

socialistů, na národech a národních státech Evropy. Je jasně stavěna jako IV. říše německá, aniž by o tom ostatní Evropané, kromě všemi možnými způsoby podplacených tzv. poslanců EP a představitelů národních států, věděli a usilovali o to. Proto také referenda v této věci vždy dopadla v neprospěch EU.

Ale hlavně, nic takového jako řízení lidského světa příkazy z centra, tady z EK a EP, nedovolí jeho spontánní řád, který všechny Evropany ve skutečnosti řídí a jehož pravidla tvoří jejich mysli. Britové to jako první odhadli a jdou ze zločinecké EU pryč. A další budou nuásledovat. Doufám, že mírovými cestami.

Aston je také projektant nového a lepšího lidského světa. To jsem

právě od něho nečekal... Dzp.