18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Klaus opět proti větru

Prezident Klaus opět využil svého práva veta a vrátil sněmovně zákon, tentokrát takzvaný antidiskriminační. Postavil se opět proti bohužel převládajícímu proudu neoviktoriánského pokrytectví, které zbožňuje nově vytvořené idoly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ivana 17.5.2008 8:42

Re: Re: Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Dášo, Dášenko...a nejsi ty trochu komunistka?

Milánek 18.5.2008 20:10

Re: Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

SOUHLAS

Milánek 18.5.2008 20:06

Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

SOUHLAS

Antonín I. 17.5.2008 2:14

Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Pane-paní-slečno L'ego,

slyšel(a)  jste někdy slova presumpce neviny? Takže když mně někdo obviní že jsem znásilnil mladou dívčinu, tak bych měl JÁ dokazovat, že to není pravda? Slyšel(a) jste někdy slova "římské právo"? Rozpor s tradicí? Pro mne je to jistě rozpor s tradicí, ale trochu jiný, než ten Váš, totiž že zahodíme justici a budeme netradičně pálit čarodějnice. Všiml(a) jste si, že když něco navrhují "představitelé lidu", tedy volení občané, kteří sedí ve svých důležitých křeslech, že to vždycky nemusí být správné? Jestliže nemáte rád(a) pana prezidenta Klause (jemuž, jak se obávám, intelektuálně nesaháte zřejmě ani po kotníky - ale mohu se mýlit), tak snad není třeba, abyste se zastával(a) návrhu nesmyslného a krajně nebezpečného zákona.

raf 17.5.2008 3:07

Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Vážený, přečtěte si něco o rozdílech mezi trestním a občanským právem, něco o současném znění § 133a o.s.ř., něco z teorie o důkazním břemenu žalobce a žalovaného v civilních sporech a pak něco o účasti pana Klause při podpisu Smlouvy o přistoupení v roce 2003 (upozorňuji např. na Směrnici Rady EU platnou už z roku 97 o důkazním břemenu v případech diskriminace). A pak něco pište. Mimochodem to všechno mi nebrání konstatovat, že z právní praxe vím, jaká je v mnoha případech diskriminační legislativa nesmyslná (např. mělo by být svobodnou vůlí zaměstnavatele vybrat si koho přijme do zaměstnání a když prostě nechce ženu s 3 dětmi, nikdo ho k tomu nedonutí (případně ji legálně druhý den propustí).  Ale nic není černobílé a právní teorie jsou složitější, než asi máte pocit (to k tomu důkaznímu břemenu). 

Emil 17.5.2008 3:56

Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

raf tak hezky jste zacal a pak to zakoncil jako typicky (post)komunisticky pravnik.

1. lidska prava jsou nadrazena pracovnimu pravu. Neprijmout zenu z duvodu lezicich v jeji osobe, nebo ji z techto duvodu propustit je o.k., ale z duvodu ze ma tri deti? Presne tady je antidiskriminacni zakon nutny. Doufam ze nejste soudce.

2. v pracovne pravnich sporech jde casto jen o osobni ucty a ne o vztah zamestavatel a zamestnanec, ne o nejakou smluvni svobodu.

3. Klaus je bohuzel  pravne jeste hure vzdelany nez vy. Ten taky mysli, ze nemusi jmenovat Langra soudcem a nemusi to vysvetlovat, je prece svoboda, ne.

Jenda 17.5.2008 4:46

Re: Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

To ze dotycna co chvili v praci nebude anzto bude nektere dite nemocne lezi v jeji osobe nebo nikoli? Podivejte, pokud jde o pracovni misto jakych je ve firme padesat, pak neni duvod ji neprijmout, kdyz nebude zaskoci jina. A v pohode se to zprumeruje. Ovsem pokud jde o kusovku, tak takova obcasna nepritomnost muze zpusobovat znacne problemy.

Ovsem chapu, zamestnavatele jsou tu od toho aby zamestnavali, ze?

Kryštov 17.5.2008 5:01

Mýlíte se Emile.

Zaměstnavatel na určité místo (např. lépe placené manažerské) nepřijme ženu s 3 dětmi proto, že má 3 děti, ale protože lze velmi dobře předpokládat, že a) budou-li nemocné (což statistiky při takovém počtu bude alespoň 1x za 2 měsíce), dá přednost jejich ošetřování před prací (což je od ní jistě chválihodné), b) nebude chtít jezdit na služ. cesty trvající déle než 1 den, c) nebude moci zůstávat v práci neplánovaně večer, když to nějaký pracovní malér nebo rychlovka budou vyžadovat. A protože on hledá člověka, který všechno tohle ochoten dělat bude, tak onu ženu na toto dobře placené místo nepřijme. Což ale neznamená, že neexistují matky s 3 malými dětmi, které jsou ochotny takové podmínky zaměstnavatele přijmout, a které splňují lépe než ostatní mužští uchazeči další kvalifikační podmínky pro tuto práci, ale pak je na nich, o tom při pohovoru zaměstnavatele přesvědčit.

Valentina 17.5.2008 12:24

Re: Mýlíte se Emile.

Mně se antidiskriminační zákon taky nelíbí, ale ta Vaše argumentace je ještě horší. Co třeba otec těch tří dětí? Ten si přece může brát OČR stejně jako matka? Dokonce svého času existoval předpis (nevím jestli ještě platí), že čerpání ošetřovaček má být mezi rodiče rozloženo rovnoměrně.

Vy prostě říkáte, že matka je tu od toho, aby se starala a všichni to tak berou, v důsledku toho sežene jen horší místo za horší plat, protože se automaticky předpokládá, že to bude ona, kdo s dětmi zůstane doma až budou marodit atd.

Pokud se ale rozvede a otec usoudí, že si s ní může přes děti vyřizovat účty, tak se najednou starají a starali oba stejně a otec má právo na tohle a támhleto ..., že?

Připadá Vám to férové?

Kryštof 17.5.2008 13:25

Re: Re: Mýlíte se Emile.

Valentino, rozumím vašemu nesouhlasu, ale v reálném životě si opravdu ošetřování mnohem častěji bere matka. Rozdíly mezi pohlavími jsou dány přírodou a z toho vyplývají i různé role v rodině. A nejen v rodině. Kolik je mezi zdrav. sestrami "bratrů" a kolik mezi horníky "hornic". Jakkoli se vám to možná nelíbí. Jistě existuje řada rodin, kde jsou role vyměněné - kariéru dělá žena a ona také větší měrou zabezpečuje rodinu materiálně a naopak otec zůstává s dětmi doma, když jsou nemocné. Jistě zaměstnavatelé - až udělají takovou zkušenost - se budou ptát i otců, jak mají zajištěnu péči o nemocné děti. Na cestování a práci přesčas už se ptají dnes.

Myslím, že největší nedorozumění ohledně diskriminace vyplývá právě z rozličných rolí, které muž a žena v životě hrají. Chce-li hrát  žena onu mužskou roli "lovce", dobrá. Má na to plné právo. Ale pak se vším všudy. A pro spokojený partnerský život by si měla najít partnera, kterému zase sedí lépe role "udržovatele ohně". Všimněte si, jak fungují dvojkariérová manželství - buď mají babičku, nebo si někoho najmou. Protože oba mají nadstandardní plat. mohou si to dovolit. Ten či ta udržovatel(ka) ohně prostě v rodině s dětmi být musí.

josef krouman 17.5.2008 8:02

Re: Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

nějak nechápu, proč bych měl komukoliv zdůvodňovat, proč jsem někoho nepřijal. Prostě oznámím, že na pozici byl vybrán jiný kandidát.

raf 17.5.2008 13:12

Re: Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Všimněte si slovíček "nechce" a "nedonutí".  V praxi to dopadá tak, že chytrý zaměstnavatel to obejde. To je stejné jako s inzeráty "chceme mladé lidi" a "máme mladý kolektiv". Neboli samozřejmě - každý musí dodržovat platou legislativu a to i v oblasti diskriminace. Pouze prakticky stejně (opakuji) pokud zaměstnavatel nechce někoho přijmout , nikdy ho nedonutíte. Buď to chytře zdůvodní nebo se se zaměstnancem brzy rozloučí. Zase to vůbec nesouvisí s tím, že si nemyslím, že by ženy (muži) s dětmi byli neužiteční a že by je zaměstnavatelé neměli zaměstnávat.

Statistik 18.5.2008 3:29

Re: Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

S tou ochranou je to slozitejsi. Jestli budu vehementne ochranovany, nikde mne nevezmou do prace. Jako starsi jsem diskriminovany na pracovnim trhu a ochranna opatreni to prohlubuji. Pro mne je vyhodnejsi stav, kdy to se mnou nekdo zkusi, protoze vi, ze kdyz nebudu vyhovovat snadno mne propusti.

Radim 18.5.2008 15:04

Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Bez ohledu na to, že existuje mnoho případů, kdy důkazní břemeno je na žalované straně, je tato praxe (minimálně v antidiskriminačním zákoně a v zákoně o sexuálním obtěžování) porušením presumpce neviny, i když nikoli de jure, ale prostě dle selského rozumu. Čerta starého se starám o to, zda se žaloba opírá o občanský či trestní zákoník. Ve skutečnosti mohu bát potrestán i na základě občanského zákoníku (pokuta snad není trest ?!) pouze proto, že nemohu dokázat, že jsem něco neudělal.  Pan prezident má pravdu, nicméně nemůže zřejmě zabránit tomu, aby nebylo ještě hůř.

Ypsilon 17.5.2008 2:59

Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Probůh, neberte jméno všeobecného volebního práva nadarmo ! Určitě se tu vyrojí hned někdo, kdo by se moooc rád vrátil ke staré tradici před rok 1907 a pár spoluobčanů volebního práva diskriminačně zbavil..

Ovšem ten zákon je asi opravdu zpatlaný, ne jen proti tradici

EVa 17.5.2008 6:25

Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

ono to všeobecné volební právo také není zrovna to pravé. Myslím, že optimální byl předchozí majetkový cenzus. Z těch nemakačenků, kteří se rádi dělí o cizí majetek je totiž vždycky víc, než těch, kteří ten majetek tvoří.

dagmar 17.5.2008 7:16

Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Evo!

Kéž by každý a když ne každý, tak alespoň mnoho lidí přemýšlelo jako vy.

.

Bohužel už je to pryč. Lidská práva a dámy, které se jimi živí, nikomu nic už normálního nedovolí,

Jerry 17.5.2008 7:53

Re: Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Dámy... no, nevím,nevím,ale např. taková zaseklá Šabatová a hlavně národu  nebezpečná Džamilka odkudsi mně nikdy svým zjevem a chováním nepřipomínaly třeba takovou Lízu Doodlitch z My fare lady,ale vždycky spíše Maryšu s černým vávrovským kafem.  

Jenda 17.5.2008 13:16

Re: Re: Re: Re: Re: antidikriminační zákon je proti tradici!

Pokud nemate na mysli nejakou parodii pak Doolittle a My fair lady. Jizdne v tom filmu opravdu nehraje roli.