29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

Ještě k brexitu

Momentálně se neví, zdali se vláda Theresy May dočká večera, tudíž jakékoli mudrování má ještě menší smysl než kdykoli před tím. Využiju tedy aktuálního bezvětří, abych oponoval polemickému článku Petra Boudy „Co je a co není důsledek brexitu“ z víkendového vydání Psa. Autor zásadně nesouhlasí s mým krajně negativním pohledem na referenda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 25.3.2019 8:19

Honem nějaké referendu! Já se tak těším na vládnutí.;-)

Tak šup sem s nějakým referendem! Já bych tak rád o něčem rozhodl... Ta představa, jak to natřu politikovi... Já nerad například Kalouska, ale ten se odpravil sám svou negací. Tak aspoň obecní referendum, ať se vymění garnitura na radnici, nebo tak něco. Před pár lety v rámci instalace kanalizace nám tu rozmlátily cestu a dodnes není náprava i přes naše neustálé schůzování. Tak referendum! To se vysloví jasně, že chceme okamžitou nápravu cesty do původního stavu.

Se těším, jak tím referendem napravíme fšecko!

;-))

R. John 25.3.2019 8:24

Veliteli... jaká schůze ?...

... radnice...defenestrace... tak jsme v Praze začínali vzpouru proti vrchnosti... Želivského by mohl plnohodnotně zastoupit Kajan..protože s revolucí má bohaté zkušenosti a je ověnčen titulem "přeceda revoluce"... Mezi prostým lidem bych hledal ty "drahokamy"...

D. Bystriansky 25.3.2019 8:18

Konec jedné epizody.

https://www.cvce.eu/obj/caricature_de_cummings_sur_de_gaulle_et_l_adhesion_du_royaume_uni_aux_ce_5_novembre_1962-fr-1786c591-4dd7-4b84-8a47-a0cc2be86b31.html

V. Hájková 25.3.2019 8:01

Ve volbách

do senátu - vypsaly K. Vary REFERENDUM - KDE SE MĚL OBČAN VYJÁDŘIT, ZDA SE CHCE VRÁTIT - k podobě kolonády z doby než se z ni udělalo betonové monstrum se sochou GAGARINA! Stačilo udělat pár kroku do vedlejší místnosti a hodit do urny svuj názor ! K tomuto aktu se namáhalo něco málo okolo 20% lidi! :-)))) Nakonec to nebylo nic zvláštního, protože tyto referenda vypisované městy - jinak nedopadaly!

Proto se musím smát zdejšímu kvičení smečky- koblihářu- komoušu a těch co volili polonácka OKAMURU - COŽ JE ŠÍLENÝCH 50% lidí, jak by chtěli o osudu této země rozhodovat v referendu !!! Jak se u nás říká Pan Buh s námi a zlé pryč:-))))))))))))))

R. John 25.3.2019 8:11

Já bych chtěl toho kosmonauta...

... jak pije tu léčivou vodu spolu s dělníky a rolníky...za inteligenci by tam mohla být Lajka...

V. Hájková 25.3.2019 8:27

Re: Já bych chtěl toho kosmonauta...

Bohužel - KOSMONAUTA - už šoupli před letiště- před kolonádou už nestojí :-))))))

R. John 25.3.2019 8:33

Před letiště ?...

... to je tedy stylové... von měl letadla rád... to musí být krása, když soukmenovce vítá jejich hrdina... všude bolševik své má...

V. Hájková 25.3.2019 8:42

Re: Před letiště ?...

Máte pravdu, také jsem si to říkala :-)

P. Hofman 25.3.2019 8:15

Re: Ve volbách

Pokud si pamatuji, tak to referendum bylo špatně vyhlášené a jeho druhá část nebyla podporovaná radnicí, neb zastavení oprav stávajícího vřídla se báli. Přesně takhle referendum vypadat nemá.

Na druhé straně i tak to byla cenná informace pro radní, co si Karlovaráci přejí, neb obnova repliky silně zvítězila.

V. Církva 25.3.2019 8:46

Re: Ve volbách

No právě dávat jako příklad špatně připravená referenda o "Gagarinovi" e blbost. Na druhé straně referendum o Czexitu po odhlasování kvót bude urcitě jiné než před 5 lety. Ale myslím si, že by účast byla větší než 20 procent. Byl by určitě uzákoněn dostatečný čas na diskusi před referendem a chtělo by to vyžadovat 2/3 většinu. Případně u mezinárodních dohod podmínka opakování po půl roce. Pak by třeba vystoupení z EU byla svobodná vůle občanů.

F. Doušek 25.3.2019 8:22

Re: Ve volbách

V České Lípě u referenda 16%.

V. Hájková 25.3.2019 8:25

Re: Ve volbách

Díky - za potvrzení mých slov!

E. Derat 25.3.2019 8:34

Re: Ve volbách

To je sice pravda, ale institut referenda je zahrnut v ústavě ČR. Takže by mělo dojít k jeho naplnění. Koneckonců k volbám do EP chodí také minimum lidí, cca těch 16 % - 20 % a nikoho nenapadne je kvůli tomu zrušit. I volby do senátu jsou na tom mnohde podobně.

R. John 25.3.2019 8:00

Tak se to pomalu chystá....za čtyři dny to vypukne..

...lidové veselice, maškarní bály, v lepších restauračkách slavnostní rautíky.... již za čtyři dny v Albionu začne konečně ta pravá nefalšovaná svoboda.... och ti šťastlivci...svobodně se nadechnou, plnými doušky (panu Douškovi se omlouvám) ...budou pít tu opojnou svobodu....a my budeme terorizováni dál tou zlou eu. com. Já bych byl pro referendum o vystoupení z toho žaláře národů EU..Ve Westminsteru se bude grilovat slon indický...na oslavu nabyté svobody.. Bože chraň královnu a Fisch and Chips...s kečupem...

P. Hofman 25.3.2019 8:06

Re: Tak se to pomalu chystá....za čtyři dny to vypukne..

Jsem zvědavej, jestli na tu velkou žranici ve Westminsteru pozvou i Junckera, Merkelovou a Macrona. Ti se přece o to jejich nově nablité, aj čo to táram, nabyté štěstí (dle Astona a zdejších národovčíků) zasloužili nejvíc!?

R. John 25.3.2019 8:14

To budou čestní hosté...

...aby viděli, co je to pravá svoboda.. je objednán slavnostní ohňostroj od chlapců z IRA...a chlapci v sukních budou k tomu hrát na dudy valčík na rozloučenou...

P. Hofman 25.3.2019 8:22

Re: To budou čestní hosté...

Tak to bude opravdová krása.

A úklid ulic po alegorickém průvodu, jemuž bude vévodit vůz s čelnými představiteli EU, elegantně zavěšených na šibenicích, bude svěřen jejich přátelům z Indie a Pakistánu, neb příživníci z Polska a Česka, kteří by tu práci jinak ukradli místním pracantům, už tam nejsou.

R. John 25.3.2019 8:30

Se ke mě doneslo...

... že ta Mayová je Cromwell v sukních...to končí špásování..

R. Tichý 25.3.2019 7:47

To, ze pred referendem neprobiha vecna diskuze, neni problem referenda jako institutu. Obe strany si nemaji co vycitat.

EU v Brexitu prohrala, protoze nabizi zejmena papirovou buzeraci a meni se v totalitu-kdo ji neoslavuje, je zatracen.

R. John 25.3.2019 8:01

Moje slova....

... jen nevím, jestli "zlatá"... nebo "rudá"... som volako zmetený...

D. Polanský 25.3.2019 7:39

Bohužel život již takový je,

buď ANO, nebo NE. A proto i referendum logiku má. Proč není vymyšlena jakási lidštější varianta manželského rozvodu, že by jako začal definitivně platit až za tři roky, a ne štempl a hotovo?

P. Veselý 25.3.2019 7:25

Prý je referendum řešení BEZ KOMPROMISU.

No ono vystoupit, či nevystoupit, nevím jaký asi kompromis?

Že by ten klasický, "tak trochu těhotná, ale né zase moc"

Aston klasický sluněčník :(

P. Hofman 25.3.2019 7:13

Referendum

je veskrze demokratický prostředek vlády lidu, proto jeho odmítnutí jako takového je nepřijatelné.

Referendum dává sílu občanské společnosti, jednak když se jejich volení představitelé nedrží toho, co před volbami slibovali, jednak dává občanům možnost rozhodnout v otázce, která je závažná a vyžaduje konsenzus vlády a opozice, a ten nenastává. Čili má své výhody pro obě strany.

Referendum však musí mít jasně a kvalifikovaně nastavené podmínky, od oblastí, kde jeho vyhlášení není možné, až po stanovení doby od jeho vyhlášení k samotnému provedení, včetně povinností státu nezávisle informovat voliče o zadaném problému.

Názory Astona i Boudy jsou pro mne povrchní (u Astona naprosto) a nedostatečně vyargumentované (u Boudy). Čili v podstatě bezcenné.

P. Kučera 25.3.2019 7:24

Re: Referendum

Pane Hofmane, jistě víte, co řekl svého času W. Churchill: Nejsilnější argument proti demokracii je desetiminutový rozhovor s tzv. průměrným voličem.

P. Hofman 25.3.2019 7:30

Re: Referendum

Jistě, ale toho musíte pustit i k řádným volbám, kde není prostor pro jeho manipulaci o nic menší. Podstatou každých voleb je racionální jednání politiků s emocemi voličů.

Ale jak velmi heslovitě píšu, bez správného nastavení referenda, což je možné, bych byl zásadně proti němu.

D. Polanský 25.3.2019 7:46

Průměrný volič

Když nakonec dojde na lámání chleba, se zjistí, že onen průměrný volič není tak průměrný jak si onen politik myslí. Chtěl bych vidět průměrného voliče, jak by daroval Bakalovi téměř gratis desetitisíce bytů horníků. A nakonec většina politiků jsou průměrní lidé, kteří se nedokázali napakovat v tržním prostředí, a proto se dali na politiku. Tam totiž, když už se tam dostane, obstojí i průměrňák, kdežto v reálném konkurenčním prostředí ho čeká spíš skromné žití.

M. Němec 25.3.2019 8:02

Re: Referendum

"...třeba s takovym Hančlem szačí minuta jedna," dodal W.Churchill.

M. Němec 25.3.2019 8:05

Re: Referendum

...stačí...

P. Kučera 25.3.2019 6:56

Věčné dilema: racionalita x emoce

Dnes Aston skoro přesně opakuje (nejen) moje sobotní výhrady proti celostátním referendům. Ozval se mi oponent zastávající pozici, že referendum je nejvyšší stádium demokracie, to ano, ale pod tímto tvrzením se skrývá logický krok (když se toto poslední stádium v praxi neosvědčí) k revoluci. Totiž podobně jako byl imperialismus označen za nejvyšší stádium kapitalismu, bylo aktuální jeho svržení. Podobně po svržení posledního stádia demokracie by nastal (opět zákonitý) nástup totality, jak jsme byli v posledních dvou staletích několikrát svědky.

Co bych řekl slečně Thungergové já? Milá Grétko, plně chápu tvoje obavy z budoucnosti lidstva na planetě Zemi. Ano, spontánní rozvoj věd a techniky vedl ke stavu, který lidstvo na Zemi vážně ohrožuje a jeho pokračování dosavadním směrem je neudržitelný. Ale zároveň v globalizovaném světě se jistě začnou masově uplatňovat snahy po vysoké životní úrovni, jaké se těšíš např. i ty ve Švédsku, všude ve světě, tedy v Africe atd. Obracíš se, Grétko, na politiky a vědce, aby toto zajistili, ale zároveň aby vyřešili problémy s ničenim životního prostředí. Jenže ono oboje realizovatelné prostě není. Co věda už dnes jasně dokázala, tak se současnými i se známými novými technologiemi, není možno odstranit pravou příčinu. A touto příčinou je populační křivka lidstva. Na západní životní úrovni (s kterou by jsi se ty, Grétko, jen těžko loučila) naše planeta uživí něco mezi 500 miliony a 1 miliardou živáčku druhu homo sapiens sapiens. Tvoje hnutí dalo do pohybu miliony dětí, ovšem jen na Západě. Bude asi nutné (jistě kromě nových generací atomových elektráren) rozjet se do třetího světa a snažit se tam lidi přesvědčit, aby měli (podobně jako už dnes na Západě) po několik generací každá dvojice jen v průměru jedno dítě. Jinak náš svět brzy skončí ve válkách a hladomorech. Taková je krutá pravda. A protože navržené řešení je v praxi nereálné, nečeká lidstvo nic pěkného, kromě A-elektáren možná i A-bomby.

Dobrý den.

J. Fridrich 25.3.2019 6:54

KOMENTÁŘ z Novinek - " Bombardování Jugoslávie ukončilo

KOMENTÁŘ z Novinek - " Bombardování Jugoslávie ukončilo polistopadové sny – Alex Švamberk " - moc o vývoji krátce před rozpadem Jugoslávie a co při jejím rozpadu " vyváděl " Miloševič ze Srbska nevíte, pane Švamberk.

Roky 1989, 90, jsem byl pracovně v Jugoslávii, kde jsme zaváděli výrobu polygrafických strojů. Partnerem nám byl druhý největší koncern Jugoslávie - Unis Pretis se sídlem ve dvou modrých mrakodrapech v centru Sarajeva vedle hotelu Hilton - ty nechal soudruh Miloševič vybombardovat podobně jak později Dubrovník a další části Chorvatska a Bosny-Hercegoviny.. A ještě před rozpadem Jugoslávie poslal tanky na studenta v Kosovské Prištině. Co dělal srbský řezník Mladič v Bosně a Hercegovině v Srebrenici, to autorovi článku jaksi uniklo.. Rozpad Jugoslávie odstartoval právě ten srbský nacionalista Miloševič posláním tanků na studenty do Prištiny v 90tém roce..

https://cs.wikipedia.org/wiki/Srebrenick%C3%BD_masakr