30.6.2024 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

61 litrů měsíčně? Ne!

Přistupme k zrcadlu, zadívejme se hluboce do očí a položme si otázku: kdybych měl v kapse referendální lístek s variantou ANO / NE a věděl bych, že když volím ANO a se mnou totéž udělá zákonem stanovená většina spoluobčanů a já budu do smrti brát obnos odpovídající dnešním 61 tisícům měsíčně, šoupnul bych tam NE?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Přibyl 6.6.2016 8:26

Re: pane Hlosto

Pan Hlosta to, myslím, chápe velmi dobře.U nás by se system pokřivil dřív než by odešel z parlamentu.

P. Hlobil 6.6.2016 8:23

Re: Švýcar má v hlavě mozek, ne koblihu s rudou náplní

Ano... konecne prvni rozumny prispevek... dekuji

M. Šejna 6.6.2016 8:22

pane Hlosto

opravdu demagogie? Je poskytování nájmu ekonomickou činností? Ano nebo ne?

Pokud ano, pak ten mnou uvedený příklad je zcela pravdivý.

P. Hlosta 6.6.2016 8:16

Re: vzájemné utírání zadků

:-)) Krásná demagogie! Ten ekonom by měl požadovat odškodnění za poničení mozku! ;-))

P. Hlosta 6.6.2016 8:15

Re: Vývoj společnosti se zastavuje těžko.

Tohle je nesmysl, který prezentují zastánci Švédského modelu, který ze své podstaty likviduje střední vrstvu, resp. možnosti vzniku a existenci té vrstvy!

Střední vrstva je ve vyšším množství konkurenčně ohrožující velkokapitál. Velkokapitál má tendenci k úzké "spolupráci" s politickou vládnoucí mocí a je mu úplně jedno, jestli jde o pravicovou, nebo levicovou, či autokratickou. Podstatné je, aby vládnoucí moc udržela sociální "smír" podle potřeb velkokapitálu. K tomu poslouží i zpolitizované tzv. žluťácké odbory, stejně jako pevné držení minimálních mezd a zotročení zaměstnanců v šikanujícím systému.

Rozhodně nehrozí u státu rozvojem střední vrstvy snižování zaměstnanosti, nebo rozevírání sociálních nůžek do absurdna. Střední vrstva jistí vždy výběr v zaměstnanosti, v možnosti dohody platů ne podle tlaku zhora a jistí kvalitativní vývoj odbornosti zaměstnanců a z toho všeho následně naprostou nezávislost na státu a politické garnituře. Prostě populismus nefunguje!

Efektivita je hodně ošemetný termín. Lze jím označit šturmování, flákání kvality, honbu za krátkodobým ziskem v dlouhodobém dosahu ovšem ztrátový. Není efektivita vždy to, co označují velkovýrobci.

M. Šejna 6.6.2016 8:13

vzájemné utírání zadků

tímto výrokem jste mi přípomněl šílenost, kterou mi onehdy vysvětloval jeden čerstvě vystudovaný ekonom. Tvrdil mi, že pokud jsem si postavil dům a bydlím v něm, tak jsem do budoucna snížil český HDP. Nejprve jsem to nechápal, ale to vysvětlení je opravdu geniálně ďábelské. Uvedu to na příkladu:

Já jsem si postavil dům, můj soused si postavil dům. Oba bydlíme ve svém, což je pro ekonomiku nulová činnost. Pokud se ale přestěhuji k sousedovi, on se na oplátku přestěhuje ke mě, a budeme si platit navzájem nájemné, zvýšíme tím nájemným HDP a přitom vlastně nic nového nevytvoříme.

Z. Rychlý 6.6.2016 8:09

Re: Co je zadarmo, za nic nestojí.

Takže rozdávání dávek je lepší řešení ??? A jak velkou inflaci vyvolává zvýšení dávek ?

Pane Křivane, inflaci vyvolává lití ničím nekrytých peněz do ekonomiky přes bankovní systém. Dávky jsou na živobytí a sociální klid, a je jedno, jestli se mezi lid dostanou přes pracák, nebo přes jiný úřad. Sociální pnutí narůstá a narůstat bude. Tohle je jedno z možných řešení. Asi není vhodné pro každé stadium vývoje společnosti, ale pro ty velmi vyspělé to vhodné bude. Švýcaři se bojí, že jejich společnost na to ještě nemá, jsou opatrní a zdrženliví. Jsou prostě dál, než anarchistické děti s heslem "po nás potopa".

A. Trick 6.6.2016 8:05

Re: Referendem

Dočkejte času jako husa klasu. Dnes je v každém okresním městě nějaká VŠ, většinou s nepochopitelnými obory. Takže jediný význam je odložení nezaměstnanosti. A bude hůř.

M. Šejna 6.6.2016 8:05

pane Hlosto

v tom případě jste vůbec nepochopil, o čem je řeč.

Jde o to, vyplatit každému občanovi minimální příjem a tím jakákoli finanční povinnost státu vůči občanovi končí. Občane, starej se sám, a pokud ti ta minimální zaručená dávka nestačí, jdi pracovat nebo podnikat, abys měl víc.

P. Hlosta 6.6.2016 8:00

Re: Referendem

Todle je akorát argumentační sci-fi! ;-)

P. Hlosta 6.6.2016 7:58

Re: pane Písaříku

Ovšem je utopické si myslet, že by přestaly jiné dávky a podpory. To by pouze dávky navýšilo a s byrokratickou administrativou ani nehnulo.

Pokud by kterákoliv politická reprezentace chtěla snížit počet v administrativě, setká se s tak zásadním odporem, vycházejícím z klientelistického prostředí, že by se pohřbila už na počátku svých snah.

On problém s dávkami a čímkoliv dalším, spočívá v tom zásadním - klientelismu u nás! Od něj se odvíjí veškerý ekonomický marasmus, v něm spočívá nejpodstatnější v neřešitelnosti dílčích problematik!

Na počátku po smetáku se mohlo decentralizovat ve státě. Šlo by to ale proti zájmu klientelistických skupin, které nejen že vznikaly, ale už přešly ze socialismu. No a v tom je zakopaný pes!

Z. Rychlý 6.6.2016 7:54

Vývoj společnosti se zastavuje těžko.

Války a jiné katastrofy to jistě dokážou, ale za normálních okolností se vývoj nezastaví. Pro 60% práceschopných občanů už teď vymýšlí stát práci, kterou vlastně nikdo nepotřebuje, stát přerozděluje sumy z daní do investic, které lze snadno zpochybnit, a přitom stát začíná být absolutně největším investorem, což není dobře.

Je to trend vyvolaný faktem, že pouze zemědělství a průmysl vytváří bohatství a stihá to s menší polovinou práceschopných. Efektivitu nezastavíš.

Čím se budou zabývat ti zbývající ? Budou si v sektoru služeb navzájem utírat zadky ?

Nakonec bude opravdu lepší, aby dostávali rentu a hledali si sami nějakou užitečnou zábavu. Jinak stejně skončí na pracáku, či v budoucnu na něčem podobném, a budou nas*aní na ostatní zaměstnané. Minimální mzda tento rozpor (zaměstnatelní/nezaměstnatelní - tedy přesněji potřební/nepotřební) jen vyostří a prohloubí.

Ten systém má něco do sebe, ale nákladný bude fest. Zparchantění bych se nebál, každému dělá dobře, když je užitečný a prospěšný, ale ne každý na to má. Švejcarský plemeno dál šokuje lokajské povahy.

A. Trick 6.6.2016 7:50

Referendem

to sice momentálně padlo, ale objeví se to později znova. Klíčové slovo "robotizace". Většina lidí se stane zbytečnými, zaměstnání nikdy pro ně nebude. Tak co s nimi?

P. Hlosta 6.6.2016 7:46

Re: nejde o tu "rovnou dávku"

V žádném případě! Motivační není zisk z plošného přidělení. A co vám z jedné kapsy vytáhnou a do druhé nasypou z téhož, už vůbec ne!

M. Šejna 6.6.2016 7:43

pane Písaříku

vždyť to píšu, že dnes stát vyplácí průměrně 4600,- Kč měsíčně na hlavu, včetně dětí. Jedná se tedy o průměrnou částku, kterou měsíčně dostává v průměru každý z 10,5 milionů českých obyvatel.

Když odečteme mládež do 18 let, pak dospělá populace dnes dostává měsíčně dokonce 5700,- Kč na hlavu.

A. Novák 6.6.2016 7:41

Re: nejde o tu "rovnou dávku"

možnost zaškrcení ekonomiky byla skoro stejná jako možnost jejího rozproudění...:o)

P. Hlosta 6.6.2016 7:41

Re: Co je zadarmo, za nic nestojí.

Správně zní to německé přísloví - "co nic nestojí, nestojí za nic!"

;-)

L. Křivan 6.6.2016 7:37

Co je zadarmo, za nic nestojí.

Znamenalo by to devalvaci peněz a silnou inflaci.

P. Hlosta 6.6.2016 7:36

Re: ŽÁDNÝ HOMO ŠVÝCARIKUS NEEXISTUJE !!!

... dobře situovaných lidí ve správně decentralizovaném systému!

L. Křivan 6.6.2016 7:35

Sociální stát by se měl zrušit,

a pomoc v nouzi pouze pro ty, kteří si ji zasloužili. Ani korunu cikánům, stejně to jsou jen cizinci, po válce tu zbylo 500 cikánů, ostatní statisíce jsou naplavenina ze Slovenska a Balkánu.

Nejdřív povinnosti, potom práva !

P. Hlosta 6.6.2016 7:33

Re: nejde o tu "rovnou dávku"

Ano! Demokratická většina měla dost ekonomického rozumu, aby tu možnost zaškrcení ekonomiky shodila se stolu!

L. Písařík 6.6.2016 7:31

Re: řekněme i B, když už jsme řekli A

Chybička. Jde o výplatu části obyvatel s krtčí nemocí - nyní. Ale jednalo by se o výplatu všem 10,5 mil. obyvatelům.

P. Hlosta 6.6.2016 7:31

Re: řekněme i B, když už jsme řekli A

Je to ekonomická utopie ne nepodobná tomu, jak v Sovětském Svazu dávali jistý čas chléb zdarma. Nakonec se s tím krmil dobytek, pálila se kořalka, směňoval se jako komodita za jiné zboží atd. Je to prostě rovnostářská zhovadilost!

A. Novák 6.6.2016 7:29

Re:

o něco výše máte odpověď: už dnes je sociální systém tak nákladný, že každý "v průměru" dostává přes 4,5 tisíce.

Takže kdyby rovná dávka byla 4000,- tak na tom rozpočet ještě vydělá...

J. Vobr 6.6.2016 7:29

Re: Ono to není tak jednoduché, jak to vypadá...

O tom to je !!!

J. Vobr 6.6.2016 7:28

Re: nejde o tu "rovnou dávku"

Ano, o to v podstatě šlo !!!

A. Novák 6.6.2016 7:24

nejde o tu "rovnou dávku"

jde o to, že se tím dost zásadně zjednoduší systém sociálních dávek...

a pro ekonomiku to může být prorůstový impuls. Ale demokracie zvítězila, co se dá dělat.

J. Vobr 6.6.2016 7:23

A taky třídním bojem společnost dozrává !!!

Tu-ááá.

M. Šejna 6.6.2016 7:23

řekněme i B, když už jsme řekli A

Ten nápad s pevným příjmem od státu není zas tak blbej, jak se na první pohled zdá. Souvísí s tím totiž i to, že odpadnou veškeré sociální dávky, důchod a slevy na dani. Za takového stavu by došlo k velké úspoře státních zaměstnanců zabývajících výplatami dávek, hodnocením, kdo má kolik dostat a zda na to má nárok.

V Česku stát vyplácí na různých sociálních dávkách a důchodech měsíčně 4600,- Kč na hlavu (včetně dětí). K tomu zaměstnává tisíce lidí, kteří se rozdělováním těchto dávek zabývají. Jinými slovy, kdybychom v Česku dnes zavedli minimální příjem na hlavu 4600,- Kč, se státním rozpočtem by to ani nehlo.

J. Vobr 6.6.2016 7:19

ŽÁDNÝ HOMO ŠVÝCARIKUS NEEXISTUJE !!!

Jde jen o projevy dobře situovaných normálních lidí !!!

____________________________________________________

TOŤ VŠE !!!