26.4.2024 | Svátek má Oto


EVROPA: Několik postřehů

15.1.2011

Wilders, pokrok holandského právního systému, Maďarsko a trochu cukru

Proces s Wildersem má momentálně přestávku. Ukázalo se, že Wilders a jeho advokát požádali také o výměnu žalobce, protože nesplnil požadavky na něj kladené. To vypadá dost divně, ale není. Oba si asi představovali, že žaloba bude pro ně tak říkajíc nahrávkou na smeč. Ale jejich žádost byla zamítnuta, takže zůstalo u původní žaloby nežaloby, ve které státní zastupitelství pěkně odhalilo úmysl příliš horlivého politicky korektního soudu. Ovšem do soudní pře se mimoděk vmísil program Panorama britské BBC, který odhalil, že několik škol financovaných ze Saúdské Arábie školilo asi pět tisíc malých dětí (i šestiletých) o islámském právním systému šaria, a to i s ilustracemi. Děti se tak mohly včas poučit mimo jiné o tom, jak se má zloději useknout ruka a pří opakované krádeži noha. Zprávu o tom přinesl deník De Telegraaf a pochybuju, že by to žalovaná nežalovaná strana mohla přehlédnout. Mám dojem, že se soud octl v obtížné defensivě a bude mít možná dost práce, aby z toho vycouval.

Nová vláda zasáhla do dosavadní praxe v případech krádeží či přepadení obchodníků, při kterých došlo k pokusu o obranu postižených ve střetnutí se zločinci. Doposud byli postižení okamžitě zadrženi, aby se zjistilo, zda se nebránili moc. Tentokrát dva mladíci marockého původu, z nichž jeden byl ozbrojen pistolí, přepadli ráno menší supermarkt. Došlo k nějakému střetnutí, padly dvě rány z pistole, ale jeden z nich, snad střelec spadl se schodů a podlehl svému zranění. Bránící se majitelé, otec se synem, nebyli okamžitě zatčeni, což je událost téměř historická. Ale stále existuje možnost, že po vyšetření mohou být obžalováni.

Premiér Orban omezil v Maďarsku svobodu tisku, uvalil nějaké daně na podniky vlastněné ze zahraničí. a zahájil šestiměsíční období, v kterém Maďarsko "povede" EU. To je námět hodný našeho Járy da Cimirmana. Záhraniční majitelé jsou tou drzostí otřeseni, jde přece o dobytou zemi nebo, slevme ze zkušenosti, aspoň na protektorát. U nás se tak chovají cizí banky, bližší se vám snaží vysvětlit pan Nacher, ale prozradil bych mu, že západním bankám se toto chování nějak zalíbilo a začínají ho zatím trochu nesměle uplatňovat ve svých zemích.

A ten cukr? Pro ty, kdo rychle zapomínají: západní společnost nakoupila v ČR za babku pár cukrovarů. Evropaská unie, majíc obavu z nadvýroby cukru, nabídla (všem) majitelům cukrovarů zajímavé "výkupné", jestliže zastaví výrobu - ale pozor, cukrovary musely být rozbourány. Zahraniční společnost toho využila, shrábla peníze plus ve styku s ČR běžnou výhru v arbitráži a odešla. EU se tak dopustila neuvěřitelného téměř koloniálního řešení, spolehla se na své přívlastkové tržní principy. Na podzim loňského roku se začaly objevovat v tisku zmínky o pravděpobném vzestupu cen některých komodit, mimo jiné cukru. Teď už to vypuklo jmenovitě v Alžíru, kde dochází k bouřím obyvatel kvůli téměř okamžitému prudkému zdražení některých potravin, právě také cukru. V rozhovoru s reportéry francouzské televise prohlásil drobný alžírský obchodník se smíšeným zbožím, že přestal cukr prodávat, protože by si lidé mohli myslet, že tu cenu zvýšil on sám. Uvidíme tedy, kdy a zda začneme dovážet cukr..

9. 1. 2011