22.5.2019 | Svátek má Emil


ÚVAHA: Vítr se obrací

14.12.2018

V záplavě věcí, které se k nám každý den dostávají - skrze internet, TV, noviny či naši přímou zkušenost -, se čas od času objeví něco, co nám svoji neotřelostí přináší nový náhled na dění kolem nás.

Eli Saslow před nedávnem zveřejnil právě jeden takový výjimečný text (do češtiny přeložil Milan Šmíd), v krátkosti se jedná o příběh paní Shirley Chapianové, důchodkyně žijící v karavanu kdesi na pokraji pouště u Las Vegas a trávící téměř veškerý svůj čas a pozornost virtuálním bojem proti tamním liberálům, Obamovi, Clintonové a všemu podobnému zlu světa. Druhou dějovou linku příběhu vytváří Christopher Blair, přesvědčený liberál, aktivně a vynalézavě vytvářející a šířící senzační smyšlené zprávy (a že se jedná o fikci, nijak nezastírá, vždy to u těchto „novinek“ uvádí). Oba příběhy se sbíhají v okamžiku, kdy Chapmanová, ač sama inteligentní, zcestovalá a v profesním životě úspěšná žena, přesto pilná konzumentka a šiřitelka těchto (a jiných) „fake“, byvši konfrontována Blairem s jejich zjevnou nepravdivostí a vymyšleností, přesto tvrdošíjně navzdory všemu dál těmto „zprávám“ pevně věří.

Překladatel Milan Šmíd k tomu pochopitelně dodává, že podobných lidí zde máme také plno.

Z textu ve vší nahotě vyvstává poznání, že faktograficky ověřitelná pravda či vyvratitelná lež se stávají pouhými nepříliš důležitými rekvizitami světa, který ztratil důvěru v život s celou jeho neuchopitelností a spontaneitou, světa, který paradoxně dětinsky věří těm, kteří jej ujišťují o správnosti tohoto postoje. Takového, který vytváří zdání, že takto nedůvěřovat je vlastně dospělé a správné.

Cesta zpátky nepochybně velmi bolí. Najít odvahu k otevření se druhé straně, k důvěře, že i ONI jsou převážně lidé toužící po klidném, nekonfliktním a spokojeném životě, a přitom neztratit vědomí ceny a důležitosti vlastního životního postoje, je úkol nad jiné těžký.

Možná právě proto mě potěšila jedna drobná zpráva od nás. K všeobecnému překvapení neobhájili dlouholetý starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl (mimo jiné přispěvatel PL, např. zde) a jeho spojenec David Rath jejich většinu v tamním zastupitelstvu a do čela radnice se dostala o jeden hlas koalice místních sdružení usilujících o zastavení velkého a ke krajině necitlivého developerského projektu a o větší otevřenost a přívětivost vedení města k jeho občanům. Přejme jim i nám všem, ať se tedy trochu té otevřenosti a důvěry dostane i do našich životů.

Jaromír Spousta


Diskuse


počet příspěvků: 7, poslední 14.12.2018 10:09

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.