26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Spurt v cílové rovince

6.11.2012

Pouhý den před volbami určit jejich jistého vítěze je stejně nesnadné jako před týdnem nebo dvěma. Oba uchazeči o Bílý dům s celým svým pojízdným cirkusem podnikali spanilou jízdu po devíti nerozhodnutých státech, na vůli jejichž voličů je závislý finální výsledek. Klíčovou roli mezi nimi hraje stát Ohio, který se stává jakýmsi "zlatým řezem" Ameriky. Na sobotním mítinku republikánů, který navštívilo rekordních 30 tisíc lidí, Mitt Romney zvolal:

"Jsme skoro v cíli! Zbývá jen závěrečný spurt." O pár hodin dříve na stejném shromáždění ve Wisconsinu varoval Romney Američany před návratem do Bílého domu člověka, který rozděluje národ, neví, jak se vytvářejí pracovní místa, a je schopen definitivně vehnat americké hospodářství do recese a úpadku. Barack Obama na setkání se svými stoupenci o pár kilometrů dále prohlásil, že jeho soupeř před volbami jen straší Američany ztrátou zaměstnání a neváhá přitom překrucovat ve svůj prospěch slibné ekonomické ukazatele posledních dnů. "Přijďte všichni k volbám," burcoval již beztak rozvášněný dav – "to bude vaše odpověď na Romneyho lži."

Poslední průzkumy veřejného mínění do situace jasno nevnáší. Oba kandidáti bojují doslova o každý hlas. Země je ve svých preferencích rozdělena zhruba půl na půl. O výsledku na celonárodní úrovni rozhodne pár milionů nezávislých voličů. Ve většině z devíti "frontových" států nepatrný náskok Baracka Obamy nepřekračuje rámec statistické chyby. Předpovědi analytiků se kardinálně rozchází, podle toho, na čí straně jsou jejich sympatie.

Ve státě Pennsylvania, který deleguje do sboru 20 volitelů, poslední průzkumy ukazují na remízu. Rozhodnutí však stejně padne v Ohiu, přesto, že má jen 18 volitelů. Právě zde je etnické a stavovské složení obyvatelstva tak komplikované, že je nemožné učinit jakoukoli solidní předpověď. Založit analýzu jen na jednom sociologickém parametru je příliš riskantní. Zhruba pětinu Ohianů tvoří Afroameričané, kteří ve své většině hraničící se sto procenty volí Baracka Obamu. O minulých volbách je demokratičtí pořadatelé sváželi do volebních místností autobusy, hned po nedělní mši. Letos však se v neděli ve většině států předčasné hlasování nekoná. Údaje o stavu předčasného hlasování ukazují, že v aktivitě voličů navrch mají republikáni.

Hurikán Sandy se z hlediska demokratů dostavil jak na zavolanou a stávající prezident vytěžil ze situace vše, co se vytěžit dalo. Podepisoval jeden výnos za druhým a byl zabírán kamerami ještě více než obvykle. Většina Američanů jeho činnost v osudovou chvíli vysoce ocenila. Po týdnu záchranných prací je však jasné, že pomoc obětem leckde vázne, obyvatelé postižených míst začínají reptat a původní psychologický efekt živelní pohromy se rozplývá.

Rozmary počasí mohou stávajícímu prezidentovi pomoci, když je uchopí za správný konec, ale mohou mu také ublížit. Výsledek je přímo závislý na vysoké účasti stoupenců, je však známo, že zatímco republikánské voliče žádný vydatný déšť od cesty do volebních místností neodradí, příznivci demokratického kandidáta často zůstávají doma. Demokratičtí ideologové to vysvětlují tím, že jejich stoupenci obývají zpravidla chudinské čtvrtě velkých měst, mnozí z nich nemají auta a cestovat někam veřejnou dopravou a pak moknout v dlouhé frontě je nebaví. Nedávný průzkum agentury Ipsos tuto zákonitost potvrzuje: 28 % Obamových stoupenců prohlásilo, že v případě špatného počasí volit nejspíše nepůjdou. Mezi Romneyho příznivci takových bylo jen 19 % a mezi nerozhodnutými voliči, o jejichž hlasy se svádí nyní boj na život a na smrt, celých 35% uvedlo, že bude-li v úterý pršet, k volbám je nikdo nedostane.

Před několika lety skupina vědců analyzovala údaje o volební účasti a porovnala je s pozorováními meteorologů za poslední půlstoletí. Výsledek byl vskutku zarážející: kdyby kupříkladu v roce 2000 na Floridě ve volební den nepršelo, prezidentem Spojených států by se stal Al Gore, nikoli George Bush. Kdyby v roce 1960 v klíčových státech v den voleb naopak lilo jak z konve, nezvítězil by John Kennedy, alebrž Richard Nixon. V průměru, podle zmíněné studie, každý palec srážek navíc přidává republikánskému kandidátovi 2,5 % hlasů. Podle posledních předpovědí počasí se k americkým břehům blíží další studená fronta, která má být doprovázena hojnými srážkami. Takže máme šanci záhy zjistit, jestli tato zákonitost není pouhopouhou pověrou.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6