26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Rétorika proti Rusku přituhuje

27.6.2015

Republikánští kandidáti na úřad prezidenta Spojených států, kterých už je na tucet, se předhánějí v tom, kdo z nich má rozhodnější postoj vůči ruské agresivitě a kdo bolestivěji tne do Vladimira Putina.

Bývalý floridský guvernér Jeb Bush, jehož mnozí pokládají za nejpravděpodobnějšího vítěze primárek, během svého pobytu v Německu v rámci předvolebního turné po Evropě nazval ruského prezidenta chuligánem, kterého je třeba zastavit. „Nejde zde o pouhé posílení silácké rétoriky,“ vysvětlil Bush, „ale o nutnost dát mu najevo, že za své činy bude pykat.“

Také rivalové Jeba Bushe v zápase o nominaci aktivně vytěžují negativní obraz ruského prezidenta v očích naprosté většiny Američanů. Uveďme jako příklad několik posledních prohlášení:

„Putin pěstuje obraz silného vůdce. Jeho marketingový trik spočívá v tom, že se rád předvádí jako neoblomný vůdce a tvrdí, že nedovolí Západu Rusko dirigovat,“ to jsou slova republikánského senátora Lindseye Grahama.

„Vladimir Putin využívá energetické zdroje, aby z nás udělal rukojmí,“ prohlašuje kandidát Rick Perry, bývalý to guvernér státu Texas.

Za republikány nezaostává také bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která slibuje radikální revizi ruské strategie Baracka Obamy, jenž dle jejího názoru po většinu svého prezidentování byl vůči Kremlu zbytečně vstřícný. I když tento názor ve Washingtonu dominuje, nesdílejí ho všichni.

Jménem skupiny tzv. realistů, kteří mnohem vlídněji hodnotí politiku Kremlu a volají po zohlednění zájmů Ruska, vystoupil nedávno jeden z vlivných amerických komentátorů z deníku New York Times Leslie Gelb. Ten předpokládá, že protiputinská rétorika souvisí především s volební kampaní a nestane se nakonec základem budoucí ruské politiky Spojených států. Gelb tvrdí, že zájmům všech stran včetně Ukrajiny odpovídá obnovení strategie uvolňování napětí, v jeho terminologii „uvolňování plus“.

Ke stoupencům takového přístupu řadí Gelb trojku bývalých amerických velvyslanců v Moskvě Matlocka, Pickeringa a Collinse. Je zajímavé, že mezi nimi není nedávný Obamův velvyslanec Michael McFall, který naopak je přesvědčen, že praxe kompromisů ztělesněná strategií resetu se ukázala jako totální propadák.

Všichni bez výjimky mají za to, že ať již se k moci v Bílém domě dostane kdokoli, republikán nebo demokrat, příští administrativa bude razit mnohem tvrdší kurz než dnešní Obamova. Pokud Kreml chce ze slepé uličky ven, měl by si uvědomit, že tak vhodná chvíle pro kompromis jako ve zbylé době vládnutí Baracka Obamy nebude již nikdy.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus