26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Poslední trumf Baracka Obamy

6.3.2017

Ruská karta je skutečně posledním trumfem, který Obama vynesl před svým odchodem z Bílého domu. Podle médií si řada Američanů myslí, že Donald Trump je ruským agentem, který má za „úkol“ zlikvidovat demokracii.

Na konci svého osmiletého úřadu vynesl Barack Obama „ruskou kartu“, tj. tvrzení, že se Rusko přímo pokusilo ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb tak, aby v nich zvítězil Donald Trump. I když se tato tvrzení neprokázala, současná situace hry demokratů s ruskou kartou již přinesla první plody. Na místo bezpečnostního poradce Trumpa rezignoval Michael Flynn, protože mu přitížilo, že viceprezidenta Mike Pence „správně neinformoval“ o svých schůzkách s ruskými činiteli v USA.

V Kongresu i v FBI se vyšetřování kontaktů s ruskými činiteli u členů Trumpova volebního týmu rozjíždí. Nový americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions čelí výzvám k rezignaci. Podle amerického listu The Washington Post Sessions loni během volební kampaně dvakrát jednal s ruským velvyslancem v USA. Ministr se proto rozhodl, že nepovede šetření ruského hackování, a uznal, že o jednání s ambasadorem Ruska měl Senát informovat. Prezident Donald Trump se za člena své administrativy postavil.

Nový vládní tým prezidenta Trumpa tak v podstatě neřeší nic jiného, než kdo a kde jednal s ruskými činiteli během předvolební kampaně. Trump už v reakci na tuto politiku demokratů obvinil předáka demokratů Senátu Chucka Schumera kvůli jeho „vazbám na Rusko a (ruského prezidenta Vladimira) Putina“. Dále hájil nového ministra spravedlnosti: „První setkání Jeffa Sessionse s ruským ambasadorem bylo domluveno ještě Obamovou administrativou,“ napsal Trump. Podle něj stejný ruský ambasador, který se se současným ministrem sešel, navštívil Obamu v Bílém domě 22krát, z toho čtyřikrát v loňském roce.

Jednoznačně tak Obamova politika ovlivňuje první týdny nové americké administrativy. Nepamatuji si, že by podobným nástrahám čelil Obama ze strany odcházejícího George W. Bushe v roce 2009. Obama se naopak již v dubnu 2009 účastnil summitu EU-USA v době předsednictví Česka a na Pražském hradě přednesl velmi očekávaný projev, za který potom dostal Nobelovu cenu míru za rok 2009. Tehdy byl pro velkou část evropských politiků nadějí, která udělá ze Západu respektovaný „mírový blok“. Před koncem Obamova osmiletého mandátu dokonce i členové Nobelova výboru, kteří Obamu ocenili, přiznali, že jeho ocenění bylo „předčasné“.

Zatím to vypadá tak, že demokraté a média, která je podporují, hodlají z ruské karty vytěžit maximum možného. Objevují se již první stati, které spekulují s možností impeachmentu vůči Trumpovi. Podle některých demokratů již během prvních týdnů napáchal tolik věcí, za které by bylo možné ho sesadit prostřednictvím procesu impeachmentu. Trump naopak obvinil Obamovu administrativu z toho, že nechala odposlouchávat jeho rezidenci Trump Tower před listopadovými volbami. To Obamův mluvčí odmítl jako lež. Nynější situace tak skutečně spěje k tomu, aby Trumpova administrativa nemohla de facto učinit žádné vstřícné kroky k Rusku, aniž by byla obviněna ze zrady amerických zájmů.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz