26.5.2018 | Svátek má Filip


USA: Když vítěz prohrává

5.2.2016

Donald Trump poprvé narazil na realitu

Trump prohrál, zní hlavní poselství z Iowy. Z přísně logického hlediska má malou hodnotu. Jaké závěry chcete vyvodit z únorových primárek v jednom malém státě unie pro srpnové jmenování prezidentských kandidátů, natož pro listopadové finále voleb? Připomeňme, že v roce 2008 vyhrál v Iowě republikán Mick Huckabee. Dnes už si na něj nikdo nevzpomene. Jen na konci agenturní zprávy čteme, že letos to Huckabee právě v Iowě vzdal.

Trump je však jiná liga. Tu nejde o přísnou logiku, ale o psychologické momenty.

Trump je muž, kterého média ztotožňují s hrubostí a xenofobií – asi jako u nás Miloše Zemana. Ale on sám se ztotožňuje s úspěchem a vítězstvím – asi jako u nás Andrej Babiš. Žije pro úspěch a vítězství. A teď v prvních republikánských primárkách prohrál s Tedem Cruzem.

Z toho nelze konstruovat budoucí vývoj, ale lze říci, že Trump zažil otřes. Není to zkušený politik, který si na občasné porážky zvykl. Je to byznysmen, který je zvyklý vítězit. Výsledek primárek je rána pro jeho ego. Muž, který má na to, aby si mohl koupit cokoliv (po porážce v Iowě utrousil, že si tam možná koupí farmu), který vládne televizním debatám i předvolebním průzkumům, náhle zjistil, že hlasy iowských voličů si prostě koupit nemohl. Ach ouvej, to bolí.

Osobní Trumpovo neštěstí ale nepotrvá dlouho. Muž a podnikatel jeho typu je schopen se z porážky poučit. Možná Trumpovi dojde, že v tradicionalistické, konzervativní a nábožensky založené Iowě neměl proti ryzímu konzervativci Cruzovi šanci. Že Ted Cruz – kandidát s heslem „nejprve bible, pak politika“ – je to pravé ořechové pro tamní voliče. A že chyba nebyla ani tak v tom, že on sám prohrál, ale spíše v tom, že předem nepřipouštěl jinou variantu než vítězství.

O sobě Trump pochybovat nebude. Ale mohly by o něm začít pochybovat ty špičky Republikánské strany, které o nominacích kandidátů nakonec rozhodují. To je méně šťavnaté, ale možná důležitější poselství z Iowy.

LN, 3.2.2016Diskuse


K. Janyška
10:25
5.2.2016

K. Frauknecht
9:25
5.2.2016

V. Vovák
11:34
5.2.2016

K. Frauknecht
12:51
5.2.2016

počet příspěvků: 5, poslední 5.2.2016 12:51

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.