25.6.2018 | Svátek má Ivan


USA: Finanční úřad diskriminující a lživý

29.7.2014

Do berňáku by věru bylo tuze obtížné se zamilovat. Započnu s ujištěním, že takové téma, nota bene se zabývající americkou byrokracií, mělo i slunnou stránku, a to k prospěchu dobré české věci. Toto se stalo, příhodilo: Doba - rok 1984, Místo - kanadské Toronto, Žadatel - 68 Publishers, nakladatelství manželů Škvoreckých.

V květnu onoho Orwellova roku jsem dostal of Josefa dopis:

"Finanční situace nakladatelství je skutečně velmi prekérní. O co teď jde: byli jsme o weekendu u Štaflů a já měl opět silný dojem, že oni a lidé jejich možností by nám patrně přispěli dost značnou částkou, pokud by si ji mohli odepsat z daní. To je prostě postoj snad všech bohatých lidí a lze mu rozumět a lze jej snad i respektovat. Protože ale my jsme kanadská organizace, mohou si odpisovat od daní pouze dárci kanadští.

Takže bych potřeboval zjistit, bylo-li by možné zřídit v USA jakousi subsidiary Sixty-Eight Publishers. A lze-li, zda bys byl ochoten formálně se stát manažerem téhle subsidiary. Práci bys s tím neměl, jedině že by se asi musela otevřít poštovní adresa, tj. box v Binghamtonu, a ty bys jej prostě jednou týdně vybral a poslal korespondenci.

Nedělám si o takových možnostech iluze, američtí cifršpioni by jistě byli krajně nedůvěřiví, ale jak jsem napsal, kdo se nic neptá, nic neví."

Tak nás napadlo založit cosi s jménem American Friends of the Sixty-Eight Publishers, Inc. - Na takové konto by naši finančně úspěšní krajané mohli věnovat sumu, kterou by si pak odečetli z daní - čili velmi běžná zdejší praxe. Proč to dát berňáku, když to můžu dát na mně sympatický účel.

Skepse doprovázela tento pokus uplatnit teorii v praxi. Měli jsme nepovzbudivou zkušenost s naší čtenářskou obcí. Spoléhat totiž na bohaté našince by bylo uspíšilo náš existenční zánik. Vím, o čem mluvím: v tomto spolku Přátel nakladateslství jsem byl pokladníkem.

Výtečné zprávy jsme se ale dočkali 22. srpna 1985 od ministerstva financí - Department of Treasury, z daňového odboru - Internal Revenue Service. District Director John J. Jennings nám oznamoval rozhodnutí, že jsme exempt from Federal income tax under section 501(c)(3) of the Internal Revenues Code. Dobrá věc se podařila. Mezi HONORARY SPONSORS jsou uvedena jména Arthur Miller a William Styron. Mezi DIRECTORS jmen deset, jedno z nich moje.

- - -

To byla blažená doba prezidentství Ronalda Wilsona Reagana, jenž pohřbil bolševiky a my jsme svůj antikomunismus nemuseli tajit. Nyní je ovšem doba značně jinačí. V ní naše nakladatelství s druhem literatury tam vycházející by s takovou žádostí o přiznání daňových výhod nemělo nejmenší naději. Berňák IRS stejně jako mnohé další větve federální byrokracie je již zdatným prosazovatelem politických preferenci nynějšího nájemníka Bílého domu. Takové zpolitizování čili zpotvoření federální administrativy je ovšem protizákonné, oficiálně neexistuje, avšak prakticky bují značně, s veletucty důkazů k dispozici. Nejflagrantnější diskriminace nejvíc postihuje konzervativce - tzv. Tea Party - jejíž žádosti o přiznání oněch daňových výhod se už delší dobu pravidelně ztrácely v byrokratickém labyrintu. IRS oficiálně je instituce nezávislá, autonomní, objektivní, s povinností měřit každému stejným metrem, padni komu padni. A když jsou na váze peníze, situace je věru vážná, že i spravedlnost se občas musila přizpůsobit. Al Capone, nejproslulejší gangster dvacátého století, poslouží vhodným příkladem: nikoli veletucty mrtvol v jeho vlastní režii, ale nedodané daně eráru ho přivedly do kriminálu, z něhož již nikdy nevyšel.

Nejvyšším ústavním činitelem s odpovědností se starat o dodržování zákonů je ovšem Attorney General. Tuto funkci od prvopočátku Obamova prezidentování (leden 2009) vykonává jeho nejbližší spolupracovník Eric Holder. Přesně v duchu nynější doby, vyžadující uplatňování rasových až rasistických kritérií. Například ignoroval požadavek zahájit trestní řízení proti Černým pardálům - černošským rasistům non plus ultra - poté, co ve Filadelfii násilím hrozili bělošským voličům. Rovněž ignoroval požadavek vyšetřujícího výboru Kongresu, aby jmenoval zvláštního prokurátora ve věci zřetelného porušování zákona představiteli IRS.

Přemnohé naslibováno a pramálo pozitivního dosaženo za již víc než šest roků tohoto prezidenta a zbývá vysvětlování s hodně vadnoucí přesvědčivostí - jímž ovšem je rasismus (racial animus - takto Holderem zdůrazňováno), univerzální vysvětlování všech starostí, frustrací, aniž by se někdo zamyslel nad skutečností, že větší procento bělochů už pro Obamu dvakrát hlasovalo než pro mnohé bělošské kandidáty jeho teamu. Což on najednou černochem přestal být?

- - -

Žádosti organizací s konzervativní orientací jako oné Tea Party či skupin pro-izraelských, domáhajících se přiznání požadovaných daňových výhod, se nevyřizovaly, případně ztrácely, v kontrastu s promptním vyhověním žadatelům s příslušně odlišnou, politicky korektní orientací. Přibývalo stížností, vyšetřující výbor Kongresu se začal nijak úspěšně domáhat důvěryhodného vysvětlení od mamutího IRS kolosu. Ten se po čtyřech měsících rozhoupal k vysvětlení v podobě obtížně uvěřitelných báchorek, že došlo k hard drive crash - kolapsu mechanismu, pořízeného za miliardy dolarů. Sedm činitelů ve spojení s Exempt Organizations Division, někteří adresou v Cincinnati, stát Ohio, jiní ve Washingtonu, D.C. Bohužel, jejich korespondence, e-maily, jsou k nenalezení. Jejich archiv měla na starost firma Sonasoft, leč náhle po šesti letech fungující služby došlo k okamžitému zrušení smlouvy o další spolupráci.

Před vyšetřovací výbor Kongresu se jako hlavní svědek dostavila významná IRS funkcionářka Lois Lerner. Jenže odmítla vypovídat s odkazem na své zaručené občanské právo známé jako Fifth Amendment right against self-incrimination. A odpovídat se nebude - pravidelná to reakce mafiánů gangsterů, když se je podaří dopadnout, přimět jako svědci do Kongresu se dostavit, kdy pak nic neřeknou s odvoláním na občanské právo mlčenlivosti zaručené pátým ústavním dodatkem.

Obdržel jsem podrobnou zprávu o pravděpodobnosti, že oněch 7 kompjutrů ve stejnou dobu v témže měsíci přestalo fungovat.

Pravděpodobnost, že by computer disc drive selhal, je 1 : 36.

Pravděpodobnost, že by to ve stejném měsíci postihlo dva kompjutry, je

1 : 46 656.

V případě postižení všech sedmi kompjutrů to vychází na 1 : 78 884 164 096.

Pravou rukou mlčenlivé Lois Lerner byla Nicole Flax. Ta v údobí dvou roků navštívila zpravidla nedosažitelný Bílý dům 31krát, čili častěji než jednou v měsíci.

Za její zásluhy se jí dostalo značného povýšení do funkce Chief of Staff for the IRS Commissioner.

- - -

Tato aféra v normálních dobách by byla tou nejvýznamnější událostí roku. Jenže tohle zdaleka nejsou doby normální, jak dokazuje, opakovaně potvrzuje zájem nebo nezájem medií. Jakékoliv zprávy, informace, vážit, měřit přísně politických metrem. S rovnicí, že čím víc je cokoliv nepohodlné vládnoucímu establishmentu, tím by mělo být míň viditelné a pokud možno vůbec neexistujicí. Zpráva užitečná se objeví s palcovými titulky na první straně novin (např. smyšlenka o milostné aféře senátora McCaina), kdežto opakované erotické radovánky sexuálního nenasyty Clintona budou pohřbeny na dvacáté straně mezi nezajímavostmi. Zájem o IRS je tentokrát mizivý. V nedávném červencovém televizním interview Erica Holdera tázající se pracovník ABC-TV si ho netroufl obtěžovat ani jednou otázkou o této IRS ošidnosti. Potupnou, slouhovskou, zbaběloučkou roli většiny amerických mediálních zdrojů vyjadřuje perfektní zkratka: místo odpovědnosti být WATCH DOG, opatrně oportunisticky se dává přednost mňoukání LAP DOG. Nikoliv pes hlídací, ale v náruči hýčkaný poslušný mazlíček. Posloužím nedávným příkladem. Margaret Sulllivan, redaktorka New York Times, napsala: "Na jedné straně jsme viděli Nixonovo zneužívání moci a pokusy to ututlat, na druhé straně vidíme snahu pošpinit Bílý dům v úmyslu získat výhodu v příštích volbách." Takto se tedy s počínáním IRS definitivně vypořádat.

KONEC

Neoficiální stránky Oty UlčeDiskuse


B. Hamáček
21:28
29.7.2014

B. Rybák
15:44
29.7.2014

J. Plzák
9:45
29.7.2014

počet příspěvků: 3, poslední 29.7.2014 09:28

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.