27.6.2019 | Svátek má Ladislav


USA: Blížící se Trumpovo zahájení

17.1.2017

Těsně už před dveřmi je den, který ani největší jak optimisté, tak pesimisté nepředpokládali. Vítězný politický novic dává dohromady sestavu svých nejvýznamnějších spolupracovníků, mezi nimiž je větší počet žen než u kteréhokoliv prezidenského předchůdce. Vybral si jak ultrazbohatlíky, tak absolventy původních nuzáckých poměrů.

Ještě před uvedením do funkcí musí všichni ministerští kandidáti projít ostrostřelbou v obou komorách Kongresu. Jak ve sněmovně reprezentantů s víc než 400 kongresmany a kongresmankami, tak v senátě s počtem 100 členů, dva za každý stát bez ohledu na jeho velikost a početnost. Opozice z řad v nedávných volbách porubané Demokratické strany již má nabroušené zbraně k podříznutí pokud možno největšího počtu kandidátů.

Trumpově zájmu ale nechtěně přispěje zásadně nevřelý velikán Demokratické strany, senátor Harry Reid z neřestného státu Nevada, nyní naštěstí již bývalý předseda senátu. (Když ještě řádil ve své mocné funkci, tehdy prosadil novinku v hlasovacím systému snížením opozičních hlasů z potřebných šedesáti na padesát. Okolnosti této vítané změny mi unikly.)

Největší bitka s pokusem zhatit schválení Trumpovy volby do funkce Attorney General, porovnatelné s českým ministrem spravedlnosti, již vypukla 10. ledna, zrovna v den, kdy jsem se pustil do psaní tohoto textu. Z řady velice schopných a vhodných kandidátů jako Rudy Giuliani z New Yorku nebo Chris Christie, guvernér ze sousedního New Jersey, vybrán byl Jeff Sessions, dvě desetiletí už sloužící senátor z Alabamy, vyrostl v chudobě na tamějším venkově. V předchozích prezidentských primárkách nikdy nepodpořil žádného kandidáta (tzv. endorsement), avšak tentokrát v roce 2016 udělal výjimku u zájemce Trumpa..Oba jsou stejného věku (70 roků) a zřetelně odlišných vlastností - Sessions, tvor spíš nevýrazný, zdrženlivý, šestnáct let v rodné Alabamě sloužil ve funkci state attorney general, též jako prokurátor, státní žalobce. Neuspěl se svým pokusem stát se federálním soudcem, byl odmítnut pro svou případně málo zaslouženou pověst příliš pravicově orientovaného juristy.

Značný jeho zájem se soustřeďoval na problematiku přistěhovalenctví. O imigraci se vyjadřoval jako o vysávání miliard dolarů na všemožné sociální platby ve prospěch přivandrovaných parazitů, rovněž se značnou mírou podílejících na kriminalitě a navíc ochuzujících původní obyvatelstvo o nejednu pracovní příležitost. Sessions si rovněž troufl prohlásit, že same-sex marriages - manželství homosexuálů a lesbiček - jsou hrozbou americké kultuře. Rovněž nesouhlasil s ústavním dodatkem zaručujícím náhodné či naplánované narození na americkém území jako automatický důvod šlechetného udělení amerického občanství. Nevím o jiném státě na světě mimo USA, který by si uzákonil tak unikátní nesmysl, s výsledkem, že do takové země z všelijakých Tramtárií přijíždějí tuze těhotné cizinky, aby porodily americké občánky s instantní fůrou legitimních nároků.

- - -

Předchozí dva držitele tohoto vrcholného úřadu justiční spravedlnosti vybral Barack Hussein Obama, se značným to důrazem na jejich rasovou kvalifikaci.. Těmi dvěma nejposlednějšími byli Eric Holder a po něm Loretta Lynch, bývalá prokurátorka působící v Brooklynu. Holder si potrpěl na přísnost dodržování předpisů ve vztahu k policii, s předpokladem jejích rasových předsudků. V případech zřetelného porušení zákona černošskými provinilci bylo na něm, zda zažaluje, či nikoliv. Kritéria, zda k žalobě dojde nebo nikoliv, především rozhodovala pigmentace účastníků. Zákon se dodržoval přísně selektivně. Holder, jakož i celá Obamova administrativa odmítla zahájit trestní řízení proti ozbrojeným Černým pardálům, kteří ve Filadelfii v době voleb různě vyhrožovali, výkonu občanského práva zabraňovali a podle toho i volební výsledky vypadaly. Nyní v posledním volebním utkání 2016 Holderova nástupkyně Loretta Lynch v ústraní jednoho letiště se jakoby náhodně setkala s Billem Clintonem, jehož manželka Hillary, svým sexuálně bujným manželem mnohonásobně šálená, se rovněž potýkala s podstatnými trestními prohřešky, pro které provinilci v daleko menší míře již vysedávájí za mřížemi kriminálů. Tajná schůzka se provalila, přistižená vysoká vládní funkionářka se snažila vysvětlovat, že setkání to bylo zcela náhodné, v něm nepadlo ani slovo o záležitostech s případně trestním dopadem pro kandidátku a jediným, půlhodinu trvajícím popovídáním byly toliko infomace o stavu jejich dětí a vnoučat.

Přísnost tohoto ministerského úřadu se plně uplatňovala proti politicky konzervativním, a tudíž nepříjemným živlům. Například proti patriotům, vlastencům známým pod označením Tea Party, takto inspirováno rebelií v Bostonu v osmnáctém století. Tehdy z důvodů neférového zdaňování popuzení plátci naházeli čaj do tamějších vod, z rebelie vznikla revoluce končící zánikem této britské americké kolonie. Jejich prapotomci po mnohých generacích se teď dostali na mušku politicky velice korektních prosazovatelů správné pokrokové linie.

V našich dobách značná přísnost ale neplatila vůči financiérům, pánům bankéřům, kteří značnou mírou zavinili ekonomický kolaps v roce 2008. Dostalo se jim gentlemanského zacházení, za mříže, pokud vím, nezamířil ani jeden z provinilců. Nebyla to ale záležitost zcela šlechetného gesta. Chamtiví finančníci se sice vyhnuli vězeňským kobkám, ale nikoliv pořádným pokutám. Museli vychrlit miliardy dolarů, které nezřídka odputovaly do tuze pokrokových kapes, dodány pro podivně liberální kauzy.

- - -

Buď kandidát Sesssions, či kdokoli jiný do takové funkce posazený, se bude muset potýkat s nejméně třemi zapeklitými úkoly: za prvé reformovat odbor občanských práv, za druhé úřad s označením office of legal counsel a za třetí the solicitor general’s office.

Ten první zmíněný odbor, kdysi dávno záruka solidního spravedlivého rozhodování, se poměnil v nástroj ohebné manipulace, povýšené v tzv. disparate impact - jakýsi „nestejný, nerovný dopad“, umožňující příslušným vládním složkám, že nemusí dokazovat skutečnou rasovou diskriminaci. V oněch osmi letech Obamova prezidentování se dalo zmanipulovat cokoliv.

Ve Washingtonu už započala zasedání v Kongresu s přemnohými dotazy kandidátům pro vysoké funkce. Senátor Sessions již musel absolvovat nejednu hodinu s odpovídáním na nepříjemné, až potupné otázky. Co že si na příklad myslí o Ku-klux-klanu. Jednání v kongresových prostorách přerušovaly rozzuřené černošky, násilím pak odstraňované. V televizi jsem postřehl pár záběrů z takového zasedání, poté polední pauza. Po chodbách pobíhali demonstrující provokatéři, někteří v bílých hábitech K-K-K.

KONEC

Neoficiální stránky Oty UlčeDiskuse


L. Němec
14:02
17.1.2017

M. Moravcová
14:36
17.1.2017

L. Němec
18:03
18.1.2017

M. Moravcová
14:37
17.1.2017

C. Hulka
12:55
17.1.2017

F. Netopil
11:33
17.1.2017

J. Hanzal
11:49
17.1.2017

R. Morava
10:59
17.1.2017

A. Alda
12:36
17.1.2017

J. Farda
18:04
17.1.2017

J. Mrázek
10:40
17.1.2017

P. Han
14:47
17.1.2017

J. Mrázek
18:35
17.1.2017

P. Han
22:48
17.1.2017

M. Pernický
9:55
17.1.2017

M. Moravcová
8:48
17.1.2017

P. Lenc
10:21
17.1.2017

M. Moravcová
8:47
17.1.2017

J. Mrázek
10:42
17.1.2017

počet příspěvků: 22, poslední 18.1.2017 06:03

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.