26.4.2024 | Svátek má Oto


SVĚT: Trestání Británie by bylo tím nejhloupějším

8.7.2016

Hlasování brexit bylo trojitým protestem: proti přívalu imigrace, proti bankéřům ze City v Londýně a proti institucím Evropské unie, a to i v uvedeném pořadí.

V květnu, uprostřed kampaně brexit, byl zveřejněn výsledek imigrace - 330 tisíc osob do UK za rok 2015, tj. více než trojnásobek dříve ohlášeného vládního cíle 100 tisíc. K tomu syrská uprchlická krize, teroristické útoky zahrnující i syrské migranty, od západu odpadlí potomci dřívějších imigrantů, a vysoce zveřejňované zprávy o útocích na ženy a dívky v Německu i jinde.

Varování, že by brexit způsobil snížení příjmů, bylo rovnou a chybně odmítnuto, nebo obětováno primárnímu zájmu na ochranu hranic. Hlavní faktor pominutí však byl implicitní třídní konflikt. Zastánci „Opuštění“ z dělnické třídy si odůvodnili, že většina ztrát příjmů postihne bohaté ... zejména opovrhované bankéře ze City v Londýně.

V UK se tyto dva silné politické proudy, tj. odmítání imigrace a třídní konflikt, spojily s široce vnímaným pocitem, že instituce EU jsou dysfunkční. Určitě jsou. Stačí zmínit šest let špatného vedení řecké krize sobeckými a nakrátko zaměřenými evropskými politiky. Pokračující zmatek erozóny byl dostačující, aby zdvihl miliony voličů z UK.

...

V Evropě vzrůstá volání po potrestání Británie - pour encourager les autres - pro výstrahu těm, kteří přemýšlejí o stejném. To je evropská politika ve své největší hlouposti (rovněž je hodně viděna tváří tvář k Řecku).

Namísto toho by zbývající EU měla reflektovat svá zjevná selhání a napravit je.

Trestání Británie, například zákazem přístupu k evropskému jednotnému trhu, by pouze vedlo k pokračujícím nepokojům v EU.

...

Co by se tedy mělo udělat? Navrhoval bych několik opatření, jak pro snížení rizik krátkodobě, tak pro maximalizaci dlouhodobých výhod z reforem.

Za prvé, zastavte uprchlický příval ukončením syrské války. Lze toho dosáhnout ukončením aliance mezi CIA a Saúdy ke svržení Bašára Assada. Tím se Assadovi (s ruskou a íránskou podporou) umožní porazit Islámský stát a stabilizovat Sýrii (podobný postup v sousedním Iráku). Americká náchylnost provést změny režimů (v Afghánistánu, Iráku, Libyi a Sýrii) je hlubokou příčinou evropské uprchlické krize. Ukončete tuto náchylnost a nedávní uprchlíci by se mohli vrátit domů.

Za druhé, zastavte rozšiřování NATO k Ukrajině a Gruzii. Nová studená válka s Ruskem je další Spojenými státy vyumělkované přehlédnutí doprovázené spoustou evropské naivity. Uzavření rozšiřování NATO by snížilo napětí a normalizovalo vztahy s Ruskem, stabilizovalo Ukrajinu a vrátilo zaměření na evropskou ekonomiku a evropský projekt.

Za třetí, netrestejte Británii. Místo toho vynucujte národní a EU hranice pro zastavení ilegálních migrantů. To není xenofobie, rasismus nebo fanatismus. Je věcí selského rozumu, že státy světa s nejvíce velkorysým sociálním zabezpečením (západní Evropa) musí říci ne milionům (ve skutečnosti stamilionům) potenciálních migrantů. Stejné platí pro USA.

Za čtvrté, obnovte pocit férovosti a příležitosti pro roztrpčenou dělnickou třídu a ty, jejichž živobytí bylo podemleto finančími krizemi a outsourcováním práce. To znamená sledovat sociálně demokratický ethos sociálního utrácení na zdraví, vzdělání, školení, učňovství a podporu rodin, financované zdaněním bohatých a uzavřením daňových rájů, které vysávají veřejné rozpočty a zhoršují ekonomickou nespravedlnost. Také to znamená konečně poskytnout Řecku odpuštění dluhů, čímž se ukončí dlouhodobá krize eurozony.

Za páté, nasměrujte zdroje, včetně přídavné pomoci, na ekonomický vývoj, namísto na válku v nízkopříjmových státech. Nekontrolovaná migrace z dnešních chudých a konflikty zmítaných regionů se stane zdrcující bez ohledu na migrační politiku, pokud změna klimatu, extrémní bída a nedostatek dovedností a vzdělání podemelou vývojový potenciál v Africe, Střední Americe a Karibiku, na Blízkém východě i ve střední Asii. ...

Eine Bestrafung Großbritanniens wäre das Dümmste
Význam Brexitu - Původní text /Project Syndicate/

Výtah z výše uvedených textů udělal a články přeložil: Vojtěch Kment

Jeffrey D. Sachs