26.4.2024 | Svátek má Oto


SVĚT: Teror opět v akci

30.12.2009

Zmařený útok islámského extrémisty nigerijského původu na lince NWA letící z Amsterodamu do amerického Detroitu po prvotním zhodnocení dostupných informací ukazuje následující:

Letecká přeprava nepřestala být velmi atraktivním terčem teroristů, přestože bezpečnostní opatření se stále zvyšují. I menší množství trhaviny, které odpálí terorista sedící u okénka, by mohlo stačit k narušení trupu letounu, a tím k jeho zřícení.

Již tak přísná bezpečnostní opatření na letištích prodlužující odbavení lze obejít. Otázkou je, zda se v případě amsterodamského letiště jedná o chybu systémovou, nebo selhání jednotlivce. To ukáže až další vyšetřování, přestože nizozemské úřady tvrdí, že z jejich strany nedošlo k pochybení. Případný úspěch nigerijského teroristy by ještě více prohloubil existující obavy, zda letecká přeprava je skutečně bezpečná a zda procedury, kterým jsou cestující vystaveni, zajišťují jejich bezpečnost. Dopady na turistický průmysl by byly jistě nemalé.

Pokud Nigerijcovo napojení na Al Kajdá bylo podle vyšetřovatelů jenom v rovině symbolické, to znamená, že neměl žádné komplice a jednal osamoceně, a potřebné informace získal na internetu, který do značné míry převzal výcvikovou roli Američany zničených výcvikových táborů v Afghánistánu, pak jde o velmi vážný a nový fenomén. Na tuto otázku pomůže dát odpověď i podrobné zkoumání výbušniny, kterou chtěl odpálit. Její složení, sofistikovanost, způsob odpálení a další charakteristiky budou indikátorem, zda si ji mohl komerčně opatřit sám, či ji od někoho získal. Pokud ji dostal, jak tvrdí z Jemenu, pak to není nic překvapivého, neboť tato země je zmítána řadou vážných bezpečnostních a existenčních problémů.

Skutečnost, že zadržený terorista patří mezi velmi bohaté lidi ve sto padesáti milionové Nigerii (jeho otec byl i ministrem), kde 70 procent obyvatelstva má k dennímu živobytí částku ve výši jednoho dolaru, do značné míry narušuje přijatou představu, že islámští radikálové a extrémisté se rekrutují z řad chudých a nezaměstnaných. Pro to, co chtěl udělat, jistě nepotřeboval financování od nějaké organizace.

Teroristické sítě hlásící se k Al Kajdá, jakož organizace samotná, se stále učí z vlastních neúspěchů, kdy byly jejich plány úspěšně zhatěny společnými operacemi tajných služeb a policie. Pružné změny v jejich modus operandi jsou toho logickým důsledkem. Al Kajdá dala všem potenciálním teroristům 11. 9. 2001, a nejenom těmito útoky, příklad k následování. Vše ostatní mohou v dostatečné míře najít na internetu, který v současném globálním rozšíření nelze efektivně kontrolovat a vyhodnocovat žádným bezpečnostním aparátem.

Možnost, že plány, přípravy a snahu realizovat útok na vlastní pěst jednajících extrémistů budou včas odhaleny bezpečnostními aparáty, je téměř vyloučena. Proč však americké úřady umožnily Nigerijcovi vstup na své území, je otázkou, když jeho jméno figurovalo na seznamu osob podezřelých osob.

Vojenské a zpravodajské operace vedené proti původním baštám teroristů ve světě sice oslabují jejich schopnosti koordinovaně působit a efektivně spolupracovat. Tento případ je v řadě dalším, který však dokazuje, že ideologie džihádu islámských fanatiků nachází nezmenšenou podporu potenciálních teroristů kdekoli.

V upraveném znění uveřejněno v Právu 28.12.2009

Autor je bývalý Náčelník vojenské zpravodajské služby, dnes bezpečnostní poradce