8.5.2024 | Den vítězství


SVĚT: Druhá propalestinská flotila se nedaří

8.7.2011

S mediálním humbukem, velkohubými prohlášeními a spasitelským cílem se chtěla koncem května vydat do pásma Gazy druhá humanitární flotila, aby zachránila údajně hladovějící Palestince trpící izraelskou blokádou. Akce měla rovněž připomenout incident na podobné flotile před rokem, kde izraelští vojáci zabili devět Turků.

Zatímco loňská akce vyvolala celosvětové pobouření a aktivisté byli hrdiny světových médií, ta letošní se jim vůbec nedaří. Izrael byl vloni zaskočen, protože nečekal násilí, ale tentokrát se dobře připravil vojensky i diplomaticky. Výsledek je, že flotila dodnes nevyplula.

Původní organizátoři, turecká Nadace humanitární pomoci, která stála za loňským útokem na izraelské vojáky, z akce odstoupila. Turecká vláda letos překvapivě spolupracuje s Izraelem a svým občanům účast nedoporučila.

Vyplulo pouze jediné francouzské plavidlo s šesti lidmi z Korsiky, které skoro dva týdny čekalo ve Středozemním moři na ostatní. Ti však nejedou – lodím nedovolil vyplout Kypr, Turecko ani Řecko.

Izrael mnohokrát zdůraznil, že flotilu zastaví všemi prostředky, a pečlivě o tom předem zpravil mezinárodní společenství. Svět tentokrát pochopil, že jde o zbytečnou provokaci, a před prolomením izraelské blokády varovaly své občany Spojené státy, Kanada, Austrálie, Británie a celá Evropská unie i OSN a mezinárodní Čtyřka. Vyjádřily pochopení pro obavy Izraele z pašování zbraní a doporučily aktivistům, aby svou humanitární pomoc dopravili Gazanům hraničními přechody po souši.

Mnoho aktivistů couvlo a z původních 1500 jich zůstalo jen 300 s devíti plavidly. Jedna loď však uvízla kvůli závadě v Turecku a ostatních osm v Řecku, kde jim úřady zakázaly vyplout pro technickou nezpůsobilost. Jedna z nich minulý týden přesto tajně vyrazila, ale byla eskortována zpět do přístavu maskovaným a ozbrojeným řeckým komandem, které na tři dny zatklo jejího kapitána za ohrožení cestujících.

Aktivisté jsou v šoku – takovou mezinárodní solidaritu s Izraelem nečekali. Jsou přesvědčeni, že jde o izraelské spiknutí a sabotáže. Situaci v pásmu Gazy ignorují – Izrael blokádu po loňském incidentu výrazně uvolnil a do Gazy se už dováží skoro všechno. I sami Gazané říkají, že humanitární pomoc nepotřebují a jediným problémem zůstává export.

Gazu v červnu navštívil korespondent New York Times. Podle něj se po tamějších ulicích prohánějí tisíce nových automobilů a motocyklů, tento měsíc budou otevřeny dva nové luxusní hotely a před dokončením je druhé velké nákupní středisko. Rozestavěny jsou stovky nových domů, dvacet škol a svatební síň. Izrael povoluje denně průjezd 350 kamionů se zbožím, ale projíždí jich o 100 méně, protože není poptávka. Do Gazy nesmí už jen materiál, který Hamas používá k výrobě zbraní a stavbě bunkrů, ale cement se do pásma dostane na konkrétní mezinárodní stavební projekty.

Aktivisté si rovněž nepovšimli, že 22. června připlula do Gazy bez sebemenší mediální pozornosti loď s nákladem evropských humanitárních skupin, které nemají potřebu provokovat a poutat pozornost. V koordinaci s Izraelem a Egyptem bez problémů přistála v egyptském Aríši a náklad byl do Gazy dopraven po souši. Totéž Izrael doporučoval i současným aktivistům, ale pro ty by to nebyla taková show. Proto také odmítli nabídku Řecka, že jejich humanitární náklad dopraví do Gazy v doprovodu diplomatů OSN.

Svět má pro Izrael větší pochopení i kvůli výsledkům téměř dokončeného vyšetřování loňského incidentu mezinárodní komisí OSN. Tým pod vedením bývalého novozélandského premiéra Geoffreyho Palmera a někdejšího prezidenta Kolumbie Alvara Uribeho dospěla k závěru, že izraelská blokáda Gazy je legální, legální byl i zásah komanda a vojáci jednali v sebeobraně.

Aktivisté se navzdory nezdarům nevzdávají a Cirkus Flotila pokračuje jako filmová groteska. Američtí pasažéři jedné z lodí zadržených v Řecku vyhlásili v neděli protestní hladovku, ale v pondělí ji ukončili. V tentýž den vyplula bez povolení kanadská loď z Kréty, ale už po 15 minutách ji vrátila pobřežní stráž a zatkla tři cestující za to, že se ji pokusili zastavit na kajaku. Nyní je loď údajně bez proudu a pasažéři nemohou na záchod. Aktivisté na protest obsadili španělské velvyslanectví v Aténách a požadovali, aby Španělsko přimělo Řecko k povolení plavby, ale pak se ukázalo, že jsou jen čtyři.

Organizátoři jsou však dál odhodláni do Gazy doplout. Z plánovaných 1500 lidí jich tam nyní směřuje jen osm – na palubě francouzské jachty, která vyplula z Korsiky. Chystá se však provokace další – stovky propalestinských aktivistů míří do Izraele z Evropy s úmyslem vyvolat nepokoje na letišti v Tel Avivu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6