19.3.2024 | Svátek má Josef


Studená válka, ano a ne

8.3.2014

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov tlumočil přání svého šéfa, že ukrajinská krize nepřeroste do nové studené války mezi Ruskem a Západem. Jelikož mladší generace nepamatuje studenou válku, bylo by dobré si připomenout, oč v ní šlo.

Vznikla hned po válce, kdy tehdejší Sovětský svaz připojil ke svému území pruh evropských států od Baltu po Černé moře, jež během válečných operací obsadil. Zejména anexe Československa vyvolala prudkou odezvu západních mocností a přispěla k ustavení Severoatlantické aliance, původně politického uskupení, po komunistické agresi v Koreji i vojenského.

Sovětský svaz otevřeně deklaroval svoje světovládné ambice. Do té míry otevřeně, že měl mapu světa ve svém státním znaku. Přirozeně, že vznikl napjatý vztah, jemuž se říkalo studená válka. Ta neměla po celou svoji dobu stejnou intenzitu. Provázela ji krátká údobí takzvaného tání. Vždy to ale bylo proto, že Moskva dočasně zmírnila svoji agresivní rétoriku - ilustrací budiž doktrína o "mírovém soutěžení" ražená někdejším vůdcem Nikitou Chruščovem - ostatně to byl ten, který formálně předal Krym Ukrajině (jelikož v té době byla Ukrajina tak těsně sloučená s Ruskem, že na tom nezáleželo), a tím zadal důvod k současné krizi.

Studená válka nebylo nic, co by si vymysleli západní předáci. Že nenastala válka horká, byl jen důsledek jejich pevného postoje a odhodlání použít zbraní - ze všeho nejdůležitější byla americká doktrína, že USA odpoví atomovými zbraněmi i na agresi vedenou konvenčně, nejaderně. Tato doktrína zachránila svět před třetí světovou válkou.

Hrozba studenou válkou je v dnešní době anachronická a Putinův mluvčí jen zbytečně tlachá. Jakmile utichnou vášně, nastoupí pragmatická politika a ta je i v zájmu Ukrajiny jako takové, bez ohledu na to, zda v ní vládne Janukovyč nebo Majdan nebo kdokoli jiný. Je příliš mnoho ekonomických zájmů ve hře. A co je podstatné: Evropa coby politická entita, je-li nějaká, se nedokáže na Ukrajině angažovat proti Rusku vojensky ani ekonomicky. Navíc i ekonomické angažmá by mělo nezaručený výsledek: jak se Spolková republika Německo angažovalo v bývalé NDR, jak masivní tam byla pomoc a jak relativně malé bariéry byly – stejný jazyk, stejná kultura, stejné dějiny, výsledek problematický.

Emoce pořád ještě zatemňují mnoha lidem schopnost úsudku. Jistě by bylo krásné, aby z Ukrajiny byla svobodná a prosperujícící země, spravující sama sebe bez umrtvujícího vlivu Ruska. Zatím je ale tato vidina za horizontem reality.

Aston Ondřej Neff