4.5.2024 | Svátek má Květoslav


SPOLEČNOST: Olej do ohně

25.2.2013

K zákazu totalitních symbolů

Když jsem, dlouho před listopadem 89, netuše že něco takového vůbec přijde, přemítal o svém ideálu svobodné a demokratické společnosti, něco jako zakázané symboly v něm své místo nemělo.

Myšleno v tom smyslu, že když si někdo vezme tričko se svastikou nebo hvězdou doplněnou srpem a kladivem, mohl by se dostat do vězení. To pro mě je a bylo nepřijatelné.

Leč realita je poněkud jiná. Demokratické a svobodné společnosti jsme se dočkali. Ta je ovšem, jako každé lidské dílo, značně nedokonalá. Dokonce nedokonalá na druhou.

Nejenže zavírá lidi do kriminálu kvůli symbolům, ale ještě si u toho počíná krajně nespravedlivě. Znáte někoho, kdo se dostal do vazby kvůli tomu, že polepil sloupy a zdi komunistickými symboly? Ovšem o hloupých lidech, kteří se dostali do kriminálu kvůli "držení" nacistické symboliky, jsme už v médiích četli.

Pokud by se snad při stíhání neonacistů měly objevit nejasnosti či pochybnosti, máme tu verdikt Ústavního soudu z prosince 2011. Web České televize o něm 7. 12. t. r. informoval takto:

Brno – Policie a soudy mají právo přísně trestat radikály a i za méně okatou propagaci neonacismu je posílat do vězení. Takový signál dnes vyslal Ústavní soud, který zamítl stížnost šesti příznivců Národního odporu. Podle soudců se stát musí takovým projevům nenávisti bránit. Verdikt by tak měl víc rozvázat ruce policii zasahující při demonstracích pravicových extremistů. Extremisté byli potrestáni kvůli shromáždění, jež se konalo 1. května 2007 v Brně.

Televizní zpráva upřesňuje verdikty: 1x 2 roky, 1x 20 měsíců, 1x 15 měsíců – vše natvrdo, 3 x podmínka.

Je to fér?

Než mě začnete v duchu či v diskusi kamenovat, promítněte si následující modelovou situaci. Pošlete (v teplém počasí) do ulic centra Prahy dva mladíky, jednoho s tričkem s komunistickými symboly, druhého s nacistickými, každého zvlášť, aby to bylo objektivní Můžete se mezi sebou vsadit, kdo dojde dál a jak ten i onen dopadne.

A právě o to jde.

Znamená to snad, že podporuji nošení zakázaných symbolů? Nikoli, nikoli, nikoli! Jen říkám: sám bych si je nikdy nevzal, v případě nacistických z úcty k obětem hitlerovského režimu, v případě komunistických proto, že jsem jako pamětník jeho odpůrcem.

Patří ale lidé, kteří se vyzdobí tričkem s hákovým křížem nebo srpem s kladivem v 5cípé hvězdě do basy, aniž by kromě toho jakkoli jinak porušili zákon? Tvrdím, že nikoli.

Jak je tedy potrestat za tuto nevkusnou ohavnost? Poctivě přiznávám: pokud jde jenom o symboly na oděvu, tak nevím. Opravdu nevím.

Přijde mi ale zvláštní toto: stát, který nemá jasno v tom základním, totiž jestli jde u neonacistů o extremismus pravicový nebo levicový, ví zcela přesně, že tito lidé patří za nošeni symbolů do lochu. K výše zmíněné kauze se ve zprávě ČT z Ústavního soudu totiž dále praví:

"Podle ústavních soudců se podařilo prokázat, že šestice odsouzených patřila k extrémní pravici a hlásila se k Národnímu odporu. ÚS přitom neuvěřil jejich tvrzení, že Národní odpor je pouze nějaký "webový projekt". Odkázal například na informace shromážděné Nejvyšším správním soudem před rozpuštěním Dělnické strany. Národní odpor je svým ideovým zaměřením a konkrétní činností neonacistickou organizací založenou na nesnášenlivosti, xenofobii a používání násilí proti skupinám obyvatel. Tím, že odsouzení drželi transparenty Národního odporu, se podle ÚS přihlásili k jeho činnosti a myšlenkám, a tím i k podpoře nacismu, rasismu a antisemitismu."

Tu máš čerte kropáč. Národní odpor je neonacistická organizace (souhlas) a tudíž patří k extrémní pravici (to snad ne!).

Nacionální socialismus (nacismus) byl ze své podstaty jednou z levicových ideologií. Logicky se tedy neonacismus nemohl v politickém spektru posunout do pravého křídla extremismu. Leda mediálně, ovšem skutečnost, že něco "říkala Borhyová na Nově" neznamená, že je tomu tak skutečně je.

Nepopírám, že tento článek byl inspirován rozhodnutím maďarského Ústavního soudu, který před několika dny zrušil zákaz používání symbolů totalitní moci. Když jsem si tu zprávu na internetu přečetl, první, co mě napadlo, bylo: konečně někdo dostal rozum. Ovšem v politicky korektní Evropě s takovýmto smýšlením daleko nedojdeme. Platí to i o zemi na Dunaji, kde je z toho politický poprask a budapešťské vládní kruhy budou celou věc řešit, zřejmě změnou ústavy.

Dovolím si ještě jednou citovat ze zprávy o verdiktu brněnského Ústavního soudu z prosince 2011:

Výsledkem (v kauze oněch "pravicových" neonacistů – pozn. L. S.) je obsáhlý nález, v němž soud nakonec dospěl k závěru, že se demokratický stát musí účinně bránit proti "destruktivním útokům" zpochybňujícím jeho základní hodnoty.

S tím lze souhlasit. V obecné rovině. Má ale samo nošení totalitních symbolů charakter "destruktivního útoku"? To je demokracie tak slabá, že ji ohrozí pár vyholených primitivů, kteří si na zápěstí vytetují symboly SS?

Věc má po mém soudu ještě dvě dimenze. Jak to, že v ČR je tričko s hákenkrajcem považováno za něco, co ohrožuje demokratický režim, zatímco v USA, zemi skutečné svobody, je nošení a používání totalitních symbolů vnímáno nikoli jako ohrožení svobody, nýbrž jako její logická součást? Mají pravdu Američané, nebo my?

Dimenze druhá. Bloger Martin Štědrý se v článku "Je používání hákového kříže uplatněním práva na svobodu projevu?", který byl zveřejněn 23/2 a reaguje na rozhodnutí Maďarů na serveru iDNES, ptá:

Jak se může tento rozsudek maďarského ústavního soudu slučovat s respektováním lidskoprávního katalogu? Jen těžko. Jaké bude pokračování? Bude možno beztrestně popírat holocaust? Bude muset část obyvatelstva nosit Davidovu hvězdu? Bude možno pod vlajkami s hákovým křížem veřejně beztrestně hailovat?

S předposlední větou si dovolím polemizovat. Ve světě pokřiveném politickou korektností nehrozí, že by část obyvatelstva musela nosit Davidovu hvězdu. Hrozí něco přesně opačného: že její nošení bude zakázané. Dokážeme-li dnes zdůvodnit zákaz symbolů SS, NSDAP a komunistického hnutí, nebude těžké pro novodobé omezovače lidské svobody vymyslet teorii, že šesticípá hvězda je symbolem sionismu, který je vládnoucí ideologií rasistického telavivského režimu okupujícího cizí území a pošlapávajícího lidská a občanská práva Palestinců … a tak dále, a tak podobně. Však už jsme to jednou zažili, když většina v OSN vytroubila do světa lež, že sionismus je formou rasismu.

Závěr: dnes zakazujeme symboly totality, zítra nám "papeženci papežštější papeže" zákažou nosit na tričku šesticípou hvězdu nebo menoru a pozítří mapu Země izraelské zahrnující historické území Judeje, Samaří a celého Jeruzaléma.

P. S. Nemám patent na pravdu. Jen jsem chtěl přispět do diskuse na toto ožehavé téma. A zavčas varovat. Svoboda je mi natolik drahá, že nějakou tu totalitní symboliku na oděvní součástce pseudonárodních dutohlavců snadno přežiju. Jsem si jist, že ji přežije i naše demokracie.

Stejskal.estranky.cz