26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Korupce jako turistická atrakce

15.2.2012

Kde se chce v Česku pohybovat mimo vyšlapané turistické chodníky, má ojedinělou možnost: Pražská cestovní agentura CorruptTour nabízí výlety po stopách zdejších korupčních afér, které mají jednoho společného jmenovatele: byly a jsou obšírně přetřásány v médiích a diskutovány na veřejnosti, ale policie je téměř nikdy nedošetřila a soudy neobjasnily.

Natož aby se jejich protagonisté ocitli tam, kam podle veřejného mínění dávno patří: totiž za mřížemi.

Cestovní agentura, ojedinělá v branži i ve světě, představila svůj program minulý týden na cestovním veletrhu Holiday World v Praze. Zatím se skládá ze tří tématických okruhů v Praze a jednoho autobusového zájezdu do severočeské metropole Ústí nad Labem. Jak zakladatel agentury Petr Šourek, povoláním překladatel, ale také filozof a teatrolog vysvětluje, je to pouze začátek. Pokud se jeho byznysplán chytí, tak hodlá expandovat. Protože, jak s černým humorem poznamenává na webové stránce své agentury, v oblasti korupce má Česká republika domácím i zahraničním návštěvníkům co nabídnout: "Malá země v srdci Evropy nabízí pestrou škálu turistických cílů od betonových monumentů až po prázdné schránky falešných firem," píše majitel dotyčné agentury.

Autobusový zájezd do severočeské metropole má název "Hustý Ústí" a účastníci si mohou například vychutnat jízdu lanovkou na místní vrch Větruše, která jede jen dvě minuty, protože vzdálenost činí všeho všudy 330 metrů, ale zato stála 80 milionů korun. Nahoře na kopci staví bývalá firma ústeckého primátora hotel dotovaný evropskými penězi. V městských sadech mohou návštěvníci zase obdivovat lavičky, z nichž každá přišla na 60 tisíc, nebo skluzavku za skoro 600.000. I okolí stojí za to: například residence místního vlivného podnikatele a sponzora severočeské ODS Oulického, rozšířená do chráněné oblasti, kde normální smrtelník nesmí stavět nic.

Nákladné vily pražských lobbistů, kmotrů parlamentních stran, jsou zase k vidění na jednom z pražských výletů. V narážce na slavný televizní seriál se další okruh jmenuje "Nemocnice na kraji zákona", kdy účastníci objedou tři pražské kliniky, proslulé neprůhlednými subdodavateli nebo nesmyslnými stavebními projekty. Cestou dostanou od průvodců kromě odborného výkladu a la Jára Cimrman také kulichy, proslulé tím, že takhle nazýval jistý ředitel jedné z pražských nemocnic prominentní pacienty, kteří očekávají vzhledem ke svým konexím přednostní zacházení.

Mezi další suvenýry agentury CorruptTour patří "pěkně výtvarně řešené" anonymní akcie, jejichž originálům dává přednost víc než polovina zdejších akciových společností. Jak by také ne, když majitelem firmy je vždycky ten, kdo je zrovna položí na stůl, a skuteční vlastníci jsou nedohledatelní. V této podobě existují anonymní akcie už jen na Marshallových ostrovech a v Nauru. Jinde ve světě byly zakázány v důsledku boje s organizovaným zločinem, anebo byly svázány povinnou registrací, aby se v případě potřeby dala vlastnická struktura dohledat. To jen tady zůstává dodnes prostor pro podezření, že veřejné zakázky neprobíhají standardně a že jejich výnosy mohou ve skutečnosti proudit do kapes zadavatelů.

To všechno už zdejší veřejnost rozpoznala jako zlo, které nelze tolerovat. V indexu Transparency International se Česko propadlo na 57 místo, zatímco sousední Německo je na 14 a Rakousko na 16 místě. Veřejnost ovšem také pochopila, že ačkoliv se Nečasova vláda údajně upsala boji proti korupci, může to dělat přinejlepším jen polovičatě. A to proto, že politici jsou součástí zdejšího korupčního problému. Z protikorupčních iniciativ, které v posledních měsících vznikly, je cestovka CorruptTour bezpochyby výjimečná. Zároveň je ale velmi příznačná: zachraňovat se recesí a vtipem před čirým zoufalstvím má v Česku tradici.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6