6.5.2024 | Svátek má Radoslav


SPOLEČNOST: Hořejšího hloupá agitka

25.11.2009

Motto:
Zvítězí-li ve volbách ČSSD, bude to mít katastrofální důsledky pro českou vědu

Václav Hořejší, neúnavný obhájce všech "poctivých vědců", je velmi pilným autorem. Na webu Aktuálně.cz uveřejnil další díl své ságy proti poradnímu orgánu vlády pro vědu a výzkum. Jeho stať končí proroctvím: Zásadní bude jistě výsledek jarních voleb. Zvítězí-li ODS, bude to mít podle mého názoru definitivně katastrofální důsledky pro českou vědu. Modlím se, aby se tak nestalo...

Hořejší na počátku vyzdvihuje názory Jiřího Grygara, který mimo jiné odmítl převzetí ocenění Česká hlava právě z důvodu toho, jak se podle něj česká vláda "stará" o vědu. Že tím současně připravil například Českou astronomickou společnost, která nemá financí zrovna nazbyt, o půl milionu korun, které jí mohl darovat, je však také pravda. Inu, za "poctivost" se platí.

Hořejší pak rozebírá obsazení současné rady pro výzkum a prakticky všechny její současné členy obviňuje z neschopnosti a zaujatosti proti "čisté vědě". Všichni jsou to neschopní tupci, kteří plánují "zánik české vědy".

Začnu od lesa. Ve výletním sídle Sloupu v Čechách existuje dům, který snad kdysi patřil ministerstvu průmyslu či obchodu a bývalá nechvalně známá komunistická ministryně Machačová-Dostálová se tam jezdila rekreovat. Dnes je tento objekt ve vlastnictví AV. A takových baráků je víc. Ostatně, první reakcí AV na plánované omezení výdajů byl protiútok vedený tím, že chce vláda vystěhovat sídlo AV na Národní třídě a získat prodejem tohoto výstavního objektu peníze do státní pokladny. Podtextem pak bylo tvrzení, že tento prodej bude neprůhledný a majetek získá kdosi za hubičku. Proboha, k čemu ty baráky pro AV jsou?

Další, poněkud sofistikovanější metodou proti záměru vlády redukce přímých plateb pro AV pak bylo a stále je tvrzení, že metodika, kterou používá rada pro hodnocení výzkumu a vývoje, je "nestandardní" a neposkytuje kvalitní obrázek o výsledcích vědecké práce AV. Diskuse o kvalitě výzkumné práce by ostatně mohla probíhat permanentně a každý by si jistě rád přisadil, že právě jeho výzkum je ten pravý (či v případě Hořejšího "levý"?).

Ve skutečnosti je problém financování AV problémem financování celého vysokoškolského studia, navazujících postgraduálních studií a vědy nejen na AV, ale i na vysokých školách. Tím, že jsme přijali jako kánon tvrzení o "nedostatečné vzdělanosti" našeho národa co se vysokého školství týče, jsme mimo jiné způsobili i honbu za tituly. Současná praxe na VŠ je honbou za kvantitou. Vysoké školy dostávají své prostředky na základě plateb za počty studentů. Fungující vysoká škola je v takovém pojetí ta, která vypustí víc absolventů, než se na ni hlásí. Například tím, že se ví o tom, že práva v Plzni byla snadnější než práva v Praze na UK. Na vysokých školách prakticky neexistují samočisticí procesy obtížných předmětů, na kterých by proběhla selekce dobrých a špatných studentů. Cílem je studenty udržet co nejdéle při životě (metodou kreditů, které umožňují studentovi postoupit výše a vlastně bez patřičných znalostí a zkoušek!!!) a dostávat na ně peníze od státu. Podporujeme tím průměr až podprůměr. Výroba vysokoškolsky vzdělané populace nás stojí miliardy ročně. V takovém prostředí potom přirozeně nemůže probíhat ani kvalitní výzkum a vývoj. Skutečně kvalitních studentů je stejně jako kdysi a není na ně (často kvůli zvládnutí průměrných a podprůměrných) čas.

Na skutečně zásadní řešení probíhající socializace vysokého školství není odvaha. Sotva se jen navrhne školné, ihned je populisticky odmítáno jak levicí, tak často i středopravicovými formacemi. Přitom je jasné, že bez jakékoli regulace vysokého školství budeme mít populaci promořenou tituly, kde ale nebude nikdo umět spravit rozbitý vodovodní kohoutek, vymést komín apod. Naše nová vysokými školami prohnaná generace sní o tom, že bude sedět u počítače a vytvářet "nové hodnoty". Přitom nebude mít žádné nebo minimální praktické schopnosti a dovednosti.

Existuje vlastně jediné řešení. Tím je návrat k oceňování kvality. A jsme vlastně opět na začátku. Pokud se o to někdo pokusí, jako již zmíněná rada vlády, dostane přes ústa. Vzhledem k tomu, že politika české levice je obecně zaměřena na populistické prosazování všeho pro všechny, což nutně vede k potlačování kvality a k průměru či podprůměru, mám pro čtenáře úplně jiný vzkaz než Hořejší. Pokud z jarních voleb vyjde vítězně socialistický a komunistický blok, nastane další rychlý úpadek české vědy a vysokého učení. A ani Pán Bůh nám nepomůže a je zbytečné se k němu modlit!

Autor je člen ODS