22.11.2017 | Svátek má Cecílie


ŠPANĚLSKO: Katalánské referendum-nereferendum

17.10.2014

Katalánci i po pondělním zrušení lidového hlasování o nezávislosti budou moci říct, zda chtějí či nechtějí setrvat ve španělském království . Jejich hlas ale nebude mít oficiálně žádnou váhu.

„Zapište si druhou listopadovou neděli do diářů,“ vyzýval předseda katalánské vlády Artur Mas obyvatele jednoho z nejbohatších španělských společenství. Ani nemusel.

Většina Katalánců má termín 9. listopadu neboli 9-N (N jako noviembre) vrytý do paměti už od loňského podzimu, kdy katalánský kabinet termín potvrdil vládním dekretem a přiživil dlouholeté napětí mezi Barcelonou a Madridem, který lidové hlasování vytrvale odmítá.

Téma 9-N tak už skoro rok plní španělská média a zaměstnává akademiky, politiky i justici. A Masův včerejší výrok by patřil k desítkám takřka stejných, jež z jeho úst zazněly v minulých měsících, kdyby o pouhý den dříve katalánské strany, které volají po nezávislosti na španělském království, jednohlasně neodhlasovaly, že od listopadového hlasování ustoupí. Zkrátka slíbily, že poslechnou centrální vládu v Madridu, podle které vyhlášení lidového hlasování jediným autonomním společenstvím porušuje španělskou ústavu. Či spíše že počkají na verdikt ústavního soudu, který v září plebiscit pozastavil, dokud se právně nepotvrdí, zda je či není v souladu s bezmála pětatřicet let starou ústavou. A takové zjišťování se může táhnout roky.

Neoficiální hlasování

Mas už v pondělí slíbil, že do druhého dne veřejnost seznámí s alternativním plánem. A včera skutečně jeden – hodný Šalamouna – představil. Předseda katalánské vlády řekl, že dekretem potvrzené referendum sice nebude, ale že udělá všechno pro to, aby se 9. listopadu otevřely volební místnosti.

„Budou volební místnosti, urny i hlasovací lístky. Povoláme přes dvacet tisíc dobrovolníků do lokálních úřadů,“ citoval španělský list El País nejvýše postaveného katalánského politika, který vysvětlil, že nepůjde o referendum, ale o neoficiální hlasování o nezávislosti země. V jistém smyslu určitého předchůdce vlastního referenda. Mas zdůraznil, že je třeba, aby k urnám dorazilo co nejvíce lidí z více než sedmimilionového regionu.

„Centrální vláda se obává masivní účasti 9. listopadu, s takovou bychom totiž mohli vyhlásit volby, “ řekl Mas, podle něhož by velké zastoupení u hlasovacích boxů bylo jasným vyjádřením vůle Katalánců, a mohlo by proto vést k vyhlášení voleb plebiscitního charakteru. Ústředním, nebo lépe řečeno jediným bodem stranických předvolebních programů v takovém hlasování by se stalo téma odtržení.

Nejsme tak jednotní jako dřív

Někteří analytici mají za to, že Masův umírněný postoj mu může spíše pomoci a získat další podporu. Přece jen z nedávných průzkumů (5. 10.) vyšlo najevo, že jen 23 procent Katalánců souhlasilo s vyhlášením referenda navzdory odmítavému verdiktu ústavního soudu, kdežto 45 procent si přálo, aby místní úřady vyhověly soudnímu nařízení.

Masův plán naopak strhaly radikální separatistické strany ECR a IVC, podle kterých ustrašená vláda podvádí občany. Navíc se ptají, co vláda udělá, když Madrid zakáže i tuto variantu.

To, že partaje, které přály referendu, nejsou ve shodě, uznal i Mas. „Ano, už nejsme tak jednotní jako před pár dny,“ uvedl podle listu El Mundo.

LN, 15.10.2014Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


D. Šimáček
21:00
17.10.2014

R. Gramblička
7:00
17.10.2014

V. Vovák
9:48
17.10.2014

R. Brzák
10:13
17.10.2014

V. Novák
12:59
17.10.2014

počet příspěvků: 5, poslední 17.10.2014 09:00

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.