27.5.2018 | Svátek má Valdemar
RECENZE: Tanya Huffová, Linie krve - Krevní pouta 3

8.6.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistNa začátek jedno přiznání: jako malý jsem chtěl být archeologem díky vlivu filmů o Indiana Jonesovi a seriálu Lovci pokladů. To víte, cestovat po světě, objevovat doposud skryté poklady našich předků a zažívat všechna ta skvělá dobrodružství jako boj s piráty a dalšími zloduchy, kteří by chtěli moji práci zhatit. Písky času ale moje klukovské plány zavály do kouta a místo slavného hledače artefaktů se ze mě stal obyčejný knihovník a ještě obyčejnější redaktor jednoho neobyčejného internetového deníku o fantastice.

Profesor Rax měl ale na rozdíl ode mě to štěstí stát se archeologem. Na prvních stránkách Linie krve jej potkáváme, jak od britských kolegů přebírá památky pro muzeum v Torontu, mezi nimiž je i sarkofág pocházející narozdíl od ostatních předmětů z šestnácté dynastie. Historik se vrací s novými přírůstky domů, aniž by tušil, že s sebou bere něco, nebo spíš někoho navíc.

To, co se vyklube z onoho sarkofágu, není nic jiného než mumie kněze, který kdysi oddaně sloužil jistému staroegyptskému bohu. A nyní chce dokončit to, co začal před několika tisíci lety – vystavět svému pánovi chrám a vložit vládu nad světem do jeho rukou. Pomalu přibývá mrtvých lidí, z jejichž duší získává záporák informace a poznatky o světě, který se za několik tisíc let jeho spánku stačil velmi změnit. Vše pomalu spěje k naplnění jeho plánu, ale naštěstí jsou tu Vicky Nelsonová, detektiv Celluci a hlavně upír a levoboček anglického krále Henryho VIII. – Henry Fitzroy, kteří tomu všemu můžou zabránit…

Pokud jste četli předchozí části, pak jste si všimli, že vyprávěcí kostra zůstala prakticky nezměněná – opět se objeví nepřítel, proti němuž je tahle trojka nucena bojovat. Jenže i přes tenhle fakt autorka buď obmění kulisy (druhý díl se odehrával na venkově) nebo čerpá z jiné mytologie. A tak nyní přichází na řadu ta egyptská. A nutno říci, že si psaní opět užívala a že pro dosažení nejlepšího výsledku má mýty nilského národa doslova v malíku, takže všechno, co její postavy o téhle kultuře pronesou, jim budete žrát i s navijákem.

Kromě nového dobrodružství se Huffová, stejně jako v minulých dvou dílech, soustředila hlavně na rozvíjející se vztahy mezi svými hrdiny a jejich psychologii. Přátelství mezi Vicky a Henrym se prohlubuje a přerůstá v něco víc. Takže jsem zvědavý, jak se to bude vyvíjet v příštích pokračováních.

Dočkáme se ale i dalších věcí, které máme na spisovatelčiných knihách tak rádi: dobře napsané dialogy, rychle plynoucí příběh bez jakýchkoliv zádrhelů, detektivní reálie a perfektně napsané akční scény. A také další skvělý cover Lukáše Tůmy, který nelze v žádném případě opominout. Nejsem žádný expert na obálky, ale musím říct, že tahle se mi líbila zatím z celé série nejvíc. Z pana Tůmy roste ilustrátorský talent, od něhož se dočkáme ještě velkých věcí.

Linie krve jsou titulem, po němž mohou bez okolků sáhnout nejen všichni stávající fanoušci série Krevní pouta, ale i ti, kteří mají rádi upírskou tématiku a chtějí si přečíst o tvorech noci něco nového.

Linie krve /Blood Lines/
Huff, Tanya

Nakladatel: Brokilon
Překladatel: Pavel Musiol
Obálka: Lukáš Tuma
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2010
Počet stran: 312
Rozměr: 115 x 180
Provedení: hardback
Cena: 248 Kč

Martin Stručovský


Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...