25.4.2018 | Svátek má Marek
RECENZE: Michio Kaku, Einsteinův vesmír

12.12.2009 0:05

Einsteinův vesmír Michio Kaku 2TOPlistČlověk, jenž měl navždy změnit naše chápání vesmíru, se narodil 14. března 1879 v malém německém městě Ulmu. (str. 31)

Fyzik Michio Kaku se u nás stal relativně úspěšným popularizátorem současné fyziky díky knihám vydávaných nakladatelstvím Dokořán a Argo. Stačí si vzpomenout na knihy jako Hyperprostor, Paralelní světy, Dále než Einstein -- Hledání teorie vesmíru a v neposlední řadě reediovaný Einsteinův vesmír -- Jak vize Alberta Einsteina změnily naše chápání prostoru a času, u kterého se na chvíli zastavíme.

Dvě stě stránek textu nás seznámí s životem Alberta Einsteina od jeho dětství přes vrcholná tvůrčí léta až do jeho smrti. Nenabývejte však obavy, že se jedná o další ("ne příliš podrobný") suchopárný životopis. Kaku opět nastudoval množství materiálu a snažil se Einsteina představit jako člověka, který byl mnohokrát nepochopen a zároveň vyvrátit v současnosti přijímanou představu roztržitého a rozcuchaného vědátora. Takový obraz Albert naplňoval až po smrti své druhé ženy, lásky, sestřenice Elsy. Čtenáře možná překvapí, že ve třicátých letech byl Einstein skutečnou celebritou zastiňující leckterou filmovou hvězdu té doby. Podobných překvapení a vyvrácení mýtů v knize naleznete dost a dost - například historka o jeho špatných známkách ve škole.

Einsteinův vesmír Michio KakuSouběžně se životopisem se Kaku zabývá také objevy, které měly vliv na Einsteinovu práci, přičemž nejzajímavější je období po druhé světové válce, kdy už byl mistr přijímán jako bláznivý stařík, který nemůže držet krok s kvantovou fyzikou. V závěru se laik dozvídá další překvapivé věci o dopadu Einsteinových teorií, které mohly být ověřeny až desítky let po jeho smrti, a jaký přínos mají pro běžný, pohodlný život současníků.

Není pochyb o tom, že Albert Einstein si zaslouží pomník minimálně tak velký, jaký mu přisoudil karikaturista Herblock. Jako důstojnou a v žádném případě suchopárnou připomínku jeho velikosti a zároveň lidskosti lze knihu doporučit všem otevřeným myslím. Při nalistování první stránky se dostanete do minulosti a se zatajeným dechem budete prožívat život jednoho obyčejného člověka s neobyčejným duchem a vizemi.

Einsteinův vesmír Michio Kaku Herblock Albert Einstein lived hereJak se mu onoho roku zhoršovalo zdraví, řekl: "Je nevkusné prodlužovat život uměle. Svůj díl jsem vykonal; je čas jít. Odejdu elegantně." Zemřel 18. dubna 1955 na prasknutí srdeční výdutě. (str. 200)

Einsteinův vesmír (Ukázky: Obsah a úvod (69 kb) * Einsteinův prorocký odkaz (56 kb))
Jak vize Alberta Einsteina změnily naše chápání prostoru a času
Autor: Kaku Michio
Originální název: Einstein´s Cosmos: How Albert Einstein´s Vision Transformed Our Understanding of Space and Time
Překlad: Martin Žofka
ISBN: 978-80-7363-206-9
Edice: Aliter
Formát: 196 stran, vázaná
Rok vydání: 2009, druhé vydání
Cena: 269 Kč

Jan Pechanec


Diskuse


Antienstein
xxx
12:05
13.12.2009

Norian
21:05
13.12.2009

počet příspěvků: 2, poslední 13.12.2009 09:05
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...