20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


RECENZE: Karel Saudek a Miloš Macourek, Muriel a oranžová smrt

29.1.2010 0:05

Muriel a oranžová smrt Karel Saudek Miloš MacourekTOPlistNemá smysl pochybovat o režijním a scénáristickém umu Miloše Macourka, ani o veskrze geniální kresbě Káji Saudka, jejichž společná spolupráce se po čtyřiceti letech dočkala publikování v podobě druhého dílu kultovního komiksu Muriel, tentokrát s podtitulem "a oranžová smrt". Bohužel se tohoto okamžiku a zároveň satisfakce autoři nedočkali. Scénarista zemřel v roce 2002 a výtvarník je již několik let v kómatu.

Samotný příběh v současnosti asi mladé nepošle do kolen, neboť se jedná o nejklasičtější z možných vyprávění: Muriel je konečně šťastná v objetí svého druha Roa a společnosti mladíka Mikea. Během několika chvil se idylka rozplyne, když je Muriel unesena na planetu ovládanou Centrálním mozkem. Zatímco se na scénu vrací zlý generál Xeron, snaží se Ro s Mikem opravit udělátko, které jim umožní vydat se Muriel zachránit. Zlý Xeron jako bezpáteřní had nabídne své chabé služby Centrálnímu mozku a Muriel hodlá využít jako rukojmí. Ro s Mikem se dostávají na planetu, kde už Muriel vypomáhá odboji, zatímco Centrální mozek s Xeronem plánují ovládnutí Země...

Muriel a oranžová smrt Karel Saudek Miloš Macourek 2Nepřipomíná Vám to třeba Flash Gordona nebo další rozmilé chuťovky šedesátých až osmdesátých let? Pokud ano, pamatujete si správně, vždyť právě tento jako by byl čistou esencí tehdejšího životního stylu na Západě, jejichž dozvuk ovlivnil právě tvorbu Karla Saudka, který v dětství od strýce dostával klasické komiksy o hrdinech z USA.

Samotné kolorované kresbě Karla Saudka vévodí jeho jasný rukopis černou tuší obtáhlých mužů útlého pasu a širokých ramen, hruškoidních záporáků a dlouhonohých bárbín s hrudníky vesměs obdařeným bujarými ňadry velikostí XXL. Zapomenout nesmíme na uhrančivé oči lemované řasami nalíčených filmovými maskéry používajících řasenky zvětšující objem. Kromě velice svérázného používání panelů každé stránky (mnohdy celostránkové scény) si čtenář vskutku grafického románu užije i desítek skrytých narážek (parodujících a narážejících na reálný socialismus).

Muriel a oranžová smrt Karel Saudek Miloš Macourek 3Volba čtvercového formátu nebyla náhodná, neboť Saudkovi umožnila lépe pracovat s kompozicí celé strany, a tak se čtenář nesetkává s obvyklou ustálenou mřížkou obrázků (některé z originálů autor rozdal přátelům a ti je měli zarámované na zdi jako obrazy). Výše zmiňované narážky jsou téměř na každé stránce a záleží pouze na čtenáři, aby si je dovedl dát do souvislostí nebo objevit (na stránce 100 si všimněte klasických amerických kreslených hrdinů od Mickey Mouse po kapitána Ameriku).

Kapitolou samu o sobě je Saudkova inspirace skutečnými lidmi. Xeron jako by z oka vypadl jeho dvojčeti, bratru Janovi. Muriel sice doznala změny barvy vlasů, ale podoba s Kájovou láskou Olgou Schoberovou je bezesporná. Dalších karikatur známých osobností, věcí a společenství je nepočítaně (včetně zasazení podoby M. Macourka do vysoké funkce OSN). V případě tohoto komiksu bych doporučoval nejprve přečíst si obsáhlý doslov pana Prokůpka, který odhaluje nejenom historii vzniku komiksu, ale i výše zmiňované odkazy na celý tehdejší svět.

Muriel a oranžová smrt Karel Saudek Miloš Macourek 4Albatros nabídl "opožděné vydání" společně s nakladatelstvím Zlatý kůň v luxusním vázaném provedení s pevnými deskami a lesklým křídovým papírem. Zběsilou jízdu za záchranou Muriel doplnil rozsáhlým doslovem, který mapuje tvorbu obou autorů díla a přidává obsáhlý vhled do jejich práce. Zapomenout se nesmí ani na relativně slušnou a líbivou cenu 499 Kč (v nejrůznějších e-shopech až o pětinu klesající), která v podobné vyšperkované úpravě nemá obdoby.

Trochu překvapující byl náklad "pouhých" 4000 kusů (leckteré sci-fi knihy bohužel vychází v nižších nákladech), který v předvánočním shonu padl během prvního týdne prodeje (alespoň podle nakladatele), čemuž se naproti tomu divit nemůžeme. Nejedná se jenom o nostalgií prodchnutou lahůdku, ale i o vhodný dárek "pamětníkům" dob minulých, který i po čtyřiceti letech čiší nezaměnitelným rukopisem geniálního výtvarníka a jeho neméně zdatného scénáristického společníka.

Muriel a oranžová smrt Karel Saudek Miloš Macourek 5U tohoto šperku československého komiksu si nemohu odpustit jiné, než stoprocentní hodnocení. Důležité na tomto grafickém románu je, že se na jeho vzniku podílelo nespočet lidí, vyvolal ve mě vzpomínky na Saudkovy komiksy mého dětství psaných pro ČS. speleologickou společnost a hlavně je zábavný a svým přesahem umožňuje nejenom historickou retrospektivu a nadhled. Nezbývá než doufat, že se brzy objeví dotisk.

Muriel a oranžová smrt (pr článek, křest komiksu)
Macourek, Miloš - Saudek, Kája

Nakladatel: Albatros Media - Plus, Zlatý Kůň
Obálka: Kája Saudek
Redakce: Ondřej Müller, Alexandra Horová, Lubomír Kuba
Rok vydání: 2009
Počet stran: 160
Rozměr: 240 x 240
Provedení: hardback
Cena: 499 Kč

Jan Pechanec


Diskuse


Vložení stránek-scénáře
17:32
4.2.2010

Tereza P.
13:34
29.1.2010

Jan Pechanec
15:41
29.1.2010

počet příspěvků: 3, poslední 4.2.2010 05:32
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...