25.6.2018 | Svátek má Ivan
RECENZE: James Silke, Zajatec rohaté přilby - Posel smrti

27.9.2006

Zajatec rohate prilnyPořádný hrdina nosí rohy

Každý hrdina, a to nejen literární, má mimo jiné i dobře zapamatovatelné jméno. Každý akční hrdina má své jméno patřičně řízné. Třeba Conan. Každý romantický hrdina má jméno (pokud možno) ladně znějící, například Casanova. Každý humorný hrdina má rovněž odpovídající jméno, což takhle Saturnin. A tragikomický antihrdina se jmenuje tak nějak jako Pha-oubek.

Náš hrdina se jmenuje Baal. Gath Baal. Ale buďte v klidu, jedná se jen o shodu jmen - tento Baal nenosí v hlavě hada a oči mu taky běžně nesvítí. Tenhle Baal je divoký válečník, barbar k pohledání, který se vrhne i do předem prohraného a zdánlivě ztraceného souboje ...a ve finále z něj vyjde vítězně (zjevně podobný šílenec a dítě štěstěny jako jistý J.T.Kirk).

Jen tak na okraj, jméno Baal je docela profláknuté a vyskytuje se nejen v mytologiích starých národů, z moderní doby pak ve filmech a seriálech, ale také i v nepříliš kvalitní historické sci-fi zvané Bible ;-)

Zajatec rohaté přilby je první kniha série s poněkud laciným názvem Posel smrti. V originálu je však název poněkud delší - Frank Frazetta’s Death Dealer. Proč je u nás vydávána se zkráceným názvem vysvětluje nakladatel v úvodu knihy. Jednoduše řečeno, nejen v našem rybníčku máme chaos a nepořádek - agentura zastupující autora totiž nenašla originální ilustrace Franka Frazetty, který je autorem hlavní postavy a ilustracím ke knize. Takže jsme ve finále ochuzeni o celý název a originální ilustrace, za což ovšem nakladatel nemůže, na druhou stranu, obálka od J. P. Krásného je jako obvykle krásná a efektní a s obsahem knihy dostatečně koresponduje.

Samotný příběh se sice rozplétá několika zajímavými směry, ale na první pohled působí celkově dost přímočaře a průhledně. Přesto však při důkladnějším ohledání můžeme pod vrstvou zaběhaných a profláknutých principů nalézt intriky, skryté plány a jemné náznaky věci budoucích. Pokud vám nebude vadit poněkud neobvyklé - či přesněji zcela nezvyklé - členění kapitol, kdy místy je celá jedna kapitola má rozsah o nemnoho větší než jeden odstavec, docela snadno se do děje začtete a pak strávíte s Gathem a jeho přáteli (a také přítelkyní) několik příjemných chvil. Ale rozhodně se při tom nebudete nudit, příběh je skutečně akční, nabitý souboji neohroženého barbara s hordami nepřátel a pochopitelně i tomu odpovídajícím počtem mrtvol, vtipnými i lehce cynickými dialogy a v neposlední řadě nezbytnou dávkou romantiky.

Jak jsme již naznačil, jedná se o příjemné čtení na několik večerů, i když někteří to jistě zvládnou za večer jeden. Tomu napomáhá i solidní překlad (pravda, někteří mládežníci by v tom jistě mouchy našli) a příjemně působí i cena. Ta je nízká ostatně i díky tomu nezvyklému členění odstavců; při zachování všech zvyklostí se začátkem kapitoly na nové stránce by jsme zaplatili navíc nějakých 70 stran a to z velké části prázdných. Takže zde můžeme poděkovat Fantom printu za to, že myslí i na naší kapsu. Druhá pochvala nakladateli jde za plakát ke knize, který určitě ocení zvláště pravověrní příznivci žánru.

Jednoduše řečeno, Zajatec rohaté přilby je klasická spotřební fantasy, takže nečekejte od této knihy - a vlastně od celé série - nic převratného nebo objevného. Je to prostě příjemně jednoduché čtení, které nikoho neurazí, ale lehce náročnějšího čtenáře asi ani příliš nenadchne. Celá série, která by měla být snad čtyřsvazková, pak bude uceleným a příjemným počtením a ostudu v knihovničce neudělá. A přestože preferuji klasickou sci-fi, Posla smrti si přečtu rád kompletního, osudy hlavních postav jsou rozehrané docela zajímavým způsobem.

(James Silke: Zajatec rohaté přilby - Posel smrti, kniha první. Překlad: Zdeněk Milata. Obálka: Jan Patrik Krásný. Fantom print 2006, 222 stran, 199,- Kč)

randalf

Randalf


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...