25.5.2018 | Svátek má Viola
RECENZE: Dafydd ab Hugh, Padlí hrdinové

14.9.2009 0:05

Padlí hrdinové Star Trek Deep Space Nine Dafydd ab HughTOPlistFenomén Star Trek sice neprožívá svůj vzestup, jako tomu bylo v šedesátých letech po svém vzniku, ani renesanci s příchodem Nové generace, ale nemůžeme říci, že by byl většinové populaci neznámý. Díky vysílání České televize v devadesátých letech a několika filmům o něj musel zavadit téměř každý našinec. Ti znalejší vědí, že kromě "Tosky" se po velkém úspěchu postupně vyrojily pokračování zasazené do 24. století, kdy je lidstvo silným a uznávaným členem Konfederace planet. Základní myšlenku původní série objevování nepoznaného naplnil, a další fanoušky přitáhl, charismatický kapitán Picard, který se vydával tam, kam se dosud nikdo nevydal. Jistým novátorstvím prošla řada nazvaná po vesmírné lodi Voyager, kde se naopak celá posádka ocitla tam, kde zatím nikdo nebyl, aby se snažila zamířit právě nazpátek, odkud se vydávali někam jinam všichni ostatní. Svěžím větrem se stala jedna vesmírná stanice nazvaná Hluboký vesmír devět, kdesi na pomezí s Gama kvadrantem, s níž tvůrci dosáhli úspěchu nápadem, že by bylo nejlepší, aby se hrdinové nikam nevydávali a všichni ostatní dorazili skrze červí díru k nim. A z prostředí stanice Deep Space 9 je další trekovský román vydaný nakladatelstvím Laser-books.

Poručík Jadzia Dax (vévodí obálce), Kira Nerys, náčelník O´Brien, komandér Benjamin Sisko či doktor Bashir jsou v nejnovějším románu Dafydda ab Hugha pouhými vedlejšími postavami. Zrak čtenáře se ponejvíce upne na protřelého obchodníka Ferenga Quarka a na velitele ostrahy měňavce Oda. Quark totiž v zápalu svého šmelinářského nadšení získá a spustí tajemný artefakt rasy Bekkirů, který následně vytvoří stázové pole. Rázem se oba dva ocitají na stanici Deep Space Nine o několik dní v budoucnosti a zjišťují, že zde došlo ke strašné tragedii. Začíná se napínavá akční jízda za objasněním toho, co se událo.

Dafydd ab Hugh projevil mimořádnou znalost vesmíru, postav i pravidel Star Treku (jak by ne, když pro ně psal frančízy), aby se dalšího dobrodružství zhostil na výbornou. Vyváženost napětí, atmosféry strachu a odlehčujících dávek humoru namíchal výtečně. Jako zkušený autor k tomu zvolil dynamickou křivku dvou dějových linií oddělených pouhými několika dny. V první sledujeme odhalení děsivých událostí na Hlubokém vesmíru, kde se čtenář ponejvíce dočká slovního i situačního humoru pramenícího z konfrontace upjatého Oda a vypočítavého Ferenga. Druhá temnější část příběhu objasňuje odpor posádky DS9 proti nekompromisní a obávané rase zabijáků, kteří stále dovedou používat konvenčních ničících prostředků (proti nim jsou i Borgové žabaři). Obě dvě linie spějí k tomu, aby se opět setkaly. A co na tom, že během četby získáte jasné tušení, kam bude směřovat závěrečné vyvrcholení.

Román Padlí hrdinové v českém překladu bezesporu těží z fundované práce Honzy Pavlíka, který je v československém fandomu znám jako "Praotec trekkie". Člověku znalému televizního seriálu v mysli vytanou nádherné vzpomínky nejenom na jména, ale i obrazy jednotlivých hrdinů, což zúžuje okruh případných čtenářů. V tomto ohledu se jedná o jediné velké mínus knižních podob tohoto letitého fenoménu. V záplavě jiných titulů, které nejsou takto úzce zaměřené, si čtenář pořádně rozmyslí, jestli sáhne po tomto typu dobrodružné literatury. Na druhou stranu je fanouškovská obec trekkies dostatečně široká, aby knihy obohacující toto zajímavé univerzum byly vydávány i v překladech.

Hodnocení: 60 % (70-80 % pro trekkies).

Star Trek: Deep Space Nine - Padlí hrdinové
/Star Trek: Deep Space Nine 5 - Fallen Heroes/
ab Hugh, Dafydd

Nakladatel: Laser-books
Překladatel: Jan Pavlík
Obálka: Petr Bauer
Redakce: Radim Rouče, Helena Šebestová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 304
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback
Cena: 185 Kč

Jan Pechanec


Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Diskuse


Robert Wankes
13:28
14.9.2009

počet příspěvků: 1, poslední 14.9.2009 01:28
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...