26.4.2024 | Svátek má Oto


Protikuřácký zákon trvá

30.5.2018

Osmašedesát poslanců ze 172 přítomných si přálo zákon změnit, jednadevadesát jich ho podrželo. Zákon se tedy měnit nebude. Nápad na zřízení kuřáren v restauracích byl jako z Marsu, změna v tom smyslu, že by se zrušila odpovědnost hostinských za to, že podají alkohol dospělé osobě, u níž panuje podezření, že pak bude vykonávat činnost, kterou by mohla někoho ohrozit nebo poškodit majetek, byla rozumnější. 

Až na to, co je to podezření, že bude vykonávat činnost… Tady by bylo dobře vědět, kolik hostinských se dostalo do maléru proto, že prodali pivo někomu, kdo šel a bavil se kácením popelnic. K výsledku přispělo jistě i zjištění posledního průzkumu, podle něhož 71 procent Čechů je pro zákaz a odmítá ho jen 12 procent.

Zajímavý je i jiný průzkum, který mimo jiné zjišťoval, proč lidé kouří. Převažovala odpověď, že jim to pomáhá při překonání stresu. Ono na tom něco bude. V naší kultuře známe i jiné návykové látky než nikotin. Je to především alkohol. Ten ovšem snižuje lidské dovednosti - v mnoha ohledech -, proto se nesmí pít za volantem a v práci. Pak je tu čaj a kafe, neboli thein a kofein. Tyto látky však spíše vzpružují, než by uklidňovaly. Ona ta cigareta pak asi opravdu zbývá jako návyková látka, která bezprostředně působí pozitivně a zhoubné má následky až při dlouhodobém užívání. Se vším, co s tím souvisí.

Asi by bylo dobré vynalézt nějakou látku, která by byla proti stresu, neškodila by, nesmrděla by a ještě s jejím podáváním by byl spojený nějaký zajímavý rituál.

Zmatená maturita

Ministr školství Plaga vyhodil ředitele Cermatu Jiřího Zíku kvůli chybě, která se vyskytla v maturitních testech. Případ vrhl ostré světlo na to, jaký že ten test je nesmysl. Budu teď osobní, jakkoli se to pro úvodní glosu Psa nesluší. 

Maturoval jsem v roce 1963. Maturita z matematiky byla tehdy samozřejmostí a nikoho nenapadlo, že by měla být zrušená. Každý maturitní předmět, byly čtyři, měl pětadvacet otázek A a B, tedy celkem 200 otázek celá maturita. Celý maturitní rok se odpovědi na ty otázky cvičily. Kdo nebyl úplný idiot a lenoch, musel tu maturitu udělat s prstem v nose. Kolik reforem a experimentů a převratů a zásahů od té doby muselo proběhnout, aby se systém volně běžící od dob Marie Terezie dokázal tak neuvěřitelně dokurvit, jako je to dnes? Jak někdo může propadnout z češtiny u maturity kvůli pitomosti že „trpělivost růže přináší“? Týká se to i přijímaček. Jak může Cermat a škola a ministerstvo a vůbec někdo soudný bazírovat na chytáku, že slovo „běh“ má tři písmena, ale čtyři hlásky?

Je zřejmé, že nestačí vyhodit ředitele Cermatu. Je třeba zrušit nesmysly, jako je Cermat, přestat se zabývat akademickými úkoly, jako je jednotná maturita ve všech druzích škol (proč, proboha??!!), a znovu dětem vpravovat to, na čem stály dosavadní úspěchy naší civilizace: vědomosti, pracovitost, soustavnost, výdrž, houževnatost a čest.

Ale protože je to samozřejmé, nemá to šanci na realizaci. Zásady jsou zavrženy a podle toho to s námi vypadá.

Aston Ondřej Neff