26.4.2024 | Svátek má Oto


PRÁVO: Výroba umělých pachatelů

29.5.2015

Policejní a soudní praxe při zašívání do basy

„Soudy si zcela účelně vybraly ze spisu to, co se jim hodilo a bylo v neprospěch obžalovaného, a naopak přehlédly to, co bylo v jeho prospěch. Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy.“

Výše uvedená slova soudce Nejvyššího soudu při odůvodňování propuštění 2,5 roku vězněného občana České republiky z basy a přikázání soudu, který ho do basy opakovaně poslal, aby začal znovu, nejsou jen obyčejným vrácením věci. Netýkala se nějakého bagatelního přestupku. Netýkala se ani, což bych uvítal, případu obranné střelby například Václava Houštěckého, případně dalších lidí, kteří nikoho neusmrtili, jen se bránili se zbraní v ruce násilí jiného útočníka a staré americké přísloví „je lepší být souzen dvanácti, než být nesen šesti“ se jim stalo absurdně osudným, protože se dostali do rukou mnohdy ještě komunistických soudců a prokurátorů u nás. Ta slova hodnotila práci policie, státního zástupce a soudu, kteří ruku v ruce poslali za pokus o vraždu občana České republiky nejdříve na 16 a pak na 13 let do lochu. Znovu: „Soudy si zcela účelně vybraly ze spisu to, co se jim hodilo a bylo v neprospěch obžalovaného, a naopak přehlédly to, co bylo v jeho prospěch. Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy.“

Nebývá zvykem, aby jeden soud tak bezprecedentním způsobem sejmul práci nižších instancí. Máte-li kliku na dobrého advokáta, máte-li na to peníze, máte-li sami dostatečné znalosti, abyste byli advokátům nápomocní při jejich práci, máte-li rodinu, která vás podrží a nezanevře jen proto, že se ve vašich dveřích objevili jednoho dne chlapci od „pomáhat a chránit“, a zejména víte-li, že s policií se nemluví (tato dvě videa opravdu doporučuju a buďte pozorní – kdo měl co dočinění s policií ví, že přesně tak to probíhá i u nás - první, a pokračování v druhém), máte poměrně velkou šanci, že se v případě blbé a účelové práce policie, státního zástupce a soudce domůžete spravedlnosti. Přes příkoří, páchané na vás státní mocí, protože sprostý podezřelý je vinen a hotovo, se možná dostanete domů. Já jen přemýšlím nad tím, kolik lidí je v České republice v base mezi skutečnými zločinci jen proto, že neměli dobrého advokáta, neměli prachy, neměli dostatečné znalosti a jejich rodina je odvrhla hned na začátku, protože chlapci od „pomáchat a chránit“ přece nechodí pro nikoho, kdo by nic neprovedl.

V této souvislosti mě zaujala ještě jedna dělostřelecká příprava ministerstva vnitra v rámci jeho výroční zprávy. ČTK píše: „Jako hlavní hrozby pro nadcházející období experti z ministerstva vnitra označují snahy extremistů o štěpení společnosti, možný nárůst mezietnického napětí, vzniku demonstrací a projevy násilí. V Česku se mohou také postupem času vyskytnout militantní jedinci nebo malé skupiny, které mohou k prosazení svých zájmů použít násilí. Obavy také existují kvůli tomu, aby nevznikl politický a extremistický subjekt s charismatickým vůdcem, který by dokázal sjednotit extremistickou scénu a oslovit další potenciální příznivce.“ Vezmu-li v úvahu, jakým způsobem zpracovali sprostého podezřelého Nečesaného, když si uvědomím, že za extrémní je současnou elitou považován téměř každý odklon od hlavního proudu, a když slyším slova představitelů státu, že k těm nejvíce policistů na počet obyvatel pomalu na celém světě potřebujeme další, a k tomu ještě více peněz a techniky a odposlechů a kamer, máme se na co těšit.

Tentokrát palec nahoru pro Nejvyšší soud. A mimochodem, vřele doporučuji ministerstvu vnitra zkopírovat si a někam uložit ten výše uvedený text z výroční zprávy. Bude se hodit do další jako konstatování stavu. Systematické posilování policejního státu a státní moci nad občany totiž vždy končí tak, jak je v té citaci napsáno.