8.5.2024 | Den vítězství


PRÁVO: Stíhání Key Investments začalo, zapomeňte

19.4.2013

Zahřmění, po němž vstávají věci znalým vlasy hrůzou. To asi nejvíce připomíná policejní zásah v kauze Key Investments. Je však velmi nepravděpodobné, že by po tomto zahřmění mohla následovat skutečná bouře, která by obnažila všechnu špínu kolem podivných obchodů podivných byznysmenů s mocnými českými politiky.

Key Investments je totiž nedávno zesnulý, několikrát zmutovaný dinosaurus, jehož pozůstatky kdosi důsledný a velmi bohatý odklízí ze světa s pozoruhodnou důsledností a bez ohledu na náklady v rozsahu minimálně stovek milionů korun.

O této společnosti se začalo mluvit zejména v souvislosti s investicemi některých pražských radnic do cenných papírů, které se časem staly fakticky bezcenné a radnicím hrozily veliké ztráty. Vždy se však našel někdo, kdo díru do veřejných rozpočtů zalil penězi a na opravdový malér a vyšetřování v městských částech nakonec nedošlo.

Tajemný vlastník

Kdo Key Investments opravdu kontroloval, není příliš známo. Způsob fungování investiční firmy však ze všeho nejvíce připomíná tunely v malých bankách v první polovině devadesátých let. Tehdy si malé banky bez vkladů vlastních klientů napůjčovaly od bank velkých a největších miliardy. Pak za ně nakoupily akcie či podílové listy neznámých, veřejně neobchodovaných fondů.

Tyto fondy pak peníze investovaly do cenných papírů menších, často zcela neznámých firem. Firmy inkasovaly peníze, tyto peníze zmizely a firmy zbankrotovaly. Následně zbankrotovaly i ony fondy a nakonec padaly malé banky. Tehdy se kolem malých bank pohyboval i člověk, který často figuruje okolo investic Key Investments. Jmenuje se Petr Sisák a bývá spojován s firmou Via Chem Group.

V letech 2009 a 2010 investovaly radnice Prahy 6, Prahy 10 a Prahy 13 prostřednictvím Key Investments do neobchodovatelných cenných papírů společností, jako je již zmíněný Via Chem, Borsay či E Side Property. Firmy jsou dlouhodobě v potížích, procházejí insolvenčním řízením, ale radnice kupodivu nestrádají. Vždycky se jako zázrakem najde někdo, kdo to zaplatí.

Naposledy inkasovala Praha 6 více než dvě stě milionů korun. Na nějaké ztráty v menších desítkách milionů to sice stále ještě vypadá, ale už určitě nejde o více než miliardu, na niž to vypadalo, když tahle kauza před více než dvěma roky praskla.

Kdo všechno se angažoval?

A tak je docela dobré se rozhlédnout, kdo se v toku času kolem Key Investments pohyboval.

V historii dávné najdeme třeba i bývalého kancléře prezidenta Klause Jiřího Weigla, který se po působení v IPB objevil jako ředitel mateřské firmy v Londýně. Za firmu potom dlouho jednal Vladimír Kroužecký, který kromě jiného financoval geniální transakce socialistického expremiéra Stanislava Grosse s akciemi, na nichž vydělal sto milionů. Kroužecký také figuroval ve společnosti E Side Property, která vlastnila stadion Slavie na Edenu, a pohyboval se tak v blízkosti pověstného a všeho schopného politika ODS Tomáše Hrdličky. A na obchodování s Key Investments vydělal pár později odkloněných milionů i exministr průmyslu Martin Kocourek.

Policie kauzu vyšetřuje více než dva roky. Neobvinila přitom nikoho z politiků, kteří schvalovali na první pohled velmi rizikové investice, ani zákulisní hráče, kteří měli na rozhodování radnic opravdu značný vliv.

Obvinění si vyslechli jeden pán a dvě dámy, které skoro nikdo nezná a jejichž vliv na rozhodování o chodu Key Investments byl iluzorní a připomíná spíše chování bílých koníků než skutečných manažerů.

Začnou mluvit? I pokud by něco podstatného o klíčových obchodech věděli, budou ochotni se postavit záhadné síle, která dokáže sáhnout do kapsy a zalepit miliardový průšvih?

MfD, 17.4.2013

Autor je šéfredaktor týdeníku EURO