20.5.2018 | Svátek má Zbyšek


POLITIKA: Přátelé z ČSSD, už raději nic neříkejte!

19.6.2017

Sešly se tu hned dvě „myšlenky“. Jednu stvořil Lubomír Zaorálek a týká se viny koloniálních mocností za současný terorismus. Tu druhou vytvořil Milan Štěch, který by nejraději OSVČ poslal do fabrik jako dělníky.

Když se daří, tak se daří – to je osvědčené moto. Poté, co si sociální demokraté rozdělili své funkce na volebního lídra Lubomíra Zaorálka, šéfa strany Milana Chovance a premiéra Bohuslava Sobotku, rozjeli naši přátelé skvělou propagační kampaň za obnovení důvěry v ČSSD.

Zaorálek prohlásil, že přebírá „veškerou zodpovědnost“ za volební výsledek ČSSD. Své priority hodlá představit v sobotu svým stranickým kolegům, už teď ale upoutalo jeho vystoupení na konferenci nazvané honosně Prague European Summit.

Konference nebyla určená veřejnosti, Zaorálek tedy hovořil k užšímu okruhu odborného publika. Již tato informace není úplně přesná, zaregistroval jsem projev Zaorálka na ČT24, kde se zase tolik „odborného publika“ nevyskytuje. Jaké bylo hlavní poselství českého ministra zahraničí a nastupujícího volebního lídra sociální demokracie? List Guardian jej shrnul takto: podle Zaorálka přispívá k radikalizaci muslimských komunit i to, že si lidé ve třetím světě začínají s nárůstem vzdělání více uvědomovat zločiny, které mají na svědomí západní země v koloniální éře. Jinými slovy, že člověk, který se dozví o milionech mrtvých domorodců, bude těžko vzhlížet k někdejším kolonialistům jako ke vzorům. A naopak to mohou být argumenty, které ho utvrdí v tom, že proti Západu je třeba bojovat. The Guardian zasazuje vystoupení českého ministra zahraničí do kontextu blížících se českých sněmovních voleb. V těch podle britského listu sehrají silnou roli otázky spojené s migrací - také kvůli řízení, které EU vede proti ČR kvůli českému odmítnutí podílet se na unijních kvótách pro relokaci uprchlíků. Celé to zní komplikovaně a Zaorálek na konferenci připustil, že téma jako takové je obtížné. The Guardian podotýká, že jeho slova by mohla být vykládána jako ospravedlnění zločinů džihádistů.

Samozřejmě – jedna věc je komentář britského listu. Nicméně, i ne tak „odbornému publiku“, které se může s projevem Zaorálka seznámit, musí chtě nechtě „naskočit“ myšlenka, že se Zaorálek snaží relativizovat zločiny islamistů poukazem na události více jak sto, možná sto padesát let staré. Podle této logiky „věčné viny“ Západu za vývoj ve státech, které byly pod koloniální správou, se ostatně řídila a řídí i komunistická ideologie. Co jsme si jen v časech komunistické diktatury vyslechli o spravedlivém boji proti imperialismu a kolonialismu v oblastech Afriky a Asie. Zaorálek tak myšlenkově doputoval až k ideologii komunistického výkladu dějin prostřednictvím „historického materialismu“. Měl na to ostatně i dobrou školní průpravu, jak svědčí tento odkaz z Wikipedie. V roce 1982 ukončil studium na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně, na Filozofické fakultě obory marxisticko-leninská filozofie a politická ekonomie. Podle svých slov se však přihlásil na obor „Filosofie“ a k jeho přejmenování na „Marxisticko-leninská filozofie a politická ekonomie“ došlo až během Zaorálkových studií.Tvrzení Zaorálka jsem nekontroloval. Nicméně, i na „filosofii“ na jiných vysokých školách se během komunistické totality učily marxismus-leninismus a politická ekonomie v duchu marxismu-leninismu. Podle Zaorálka je to „obtížné“ téma, nicméně se s ním vyrovnal „po bolševicku“.

Mnohem více do současnosti však zabrousil jiný expert ČSSD, a sice předseda senátu Milan Štěch.

Příliv až několika desítek tisíc pracovníků by mohlo tuzemským firmám zajistit zvýšení odvodových podmínek pro osoby samostatně výdělečně činné na úroveň nyní platnou pro zaměstnance. Na sjezdu odborového svazu Kovo to ve čtvrtek v Olomouci řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Asociace malých podniků vzápětí vyzvala k jeho odvolání.

K tomuto Štěchovu tvrzení se vyjádřil „velký šéf“ Milan Chovanec, když zatweetoval:

Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické. Jsou jiná důležitá témata: mj. výše mezd, ochrana spotřebitelů a podpora mladých rodin.

Přátelé z ČSSD v tom mají pořádný binec. Jeden se zaříkává, že ponese „plnou odpovědnost“ za volby, a přitom pronáší komunisticky zabarvené soudy nad dějinami ve světě. Druhý - ve vysoké ústavní funkci, ale mimo „triumvirát“ - naštve bezmála milion OSVČ tím, že by je chtěl jednoduše „zlikvidovat“ a převést na námezdně pracující. Vyřešil by tak nedostatek pracovních sil, který odboráři KOVO na svém rokování „řešili“.

Sociální demokraté tak přesvědčivě ukazují, kde jsou jejich hlavní slabiny. Tím jsou evidentní tendence spravovat stát podle bolševických receptů – za teror si může Západ sám svou někdejší kolonialistickou politikou - a samostatně podnikající osoby jsou „paraziti“, kterých se musíme zbavit. A tomu všemu „velí“ povedená trojka Zaorálek-Chovanec-Sobotka.

Už bychom se měli těšit na další „perly“ z úst tohoto vládnoucího triumvirátu. Nicméně ve vzduchu visí neodbytná otázka, zda by tito pánové neměli nejvíce ze všeho hlavně mlčet.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDiskuse


R. Morava
16:43
19.6.2017

P. Lenc
15:27
19.6.2017

M. Prokop
8:44
19.6.2017

M. Krátký
9:19
19.6.2017

J. Štrobl
9:33
19.6.2017

M. Vondráček
12:36
19.6.2017

počet příspěvků: 10, poslední 19.6.2017 09:02

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.