21.10.2018 | Svátek má Brigita


POLITIKA: Osobnosti vyznamenáváme...

2.12.2017

... ale v politice rostou extrémisté

V minulém týdnu šlo hezky sledovat, v čem se liší sny od reality. Jeden by očekával, že v demokratické společnosti budou mít na její chod klíčový vliv jedinci respektovaní, čestní, s nezpochybnitelnou morální integritou.

Takovým je například signatář Charty 77, bývalý premiér a expředseda Senátu Petr Pithart. Čerstvě převzal Cenu Pelikán, kterou v Olomouci už po čtrnácté udělil časopis Listy, založený jednou z předních osobností Pražského jara a vyzdvihující osobnosti, jež prosazují hledání pravdy v otevřeném a demokratickém dialogu, přitom však neváhají vystupovat proti společenskému zlu, a to ani za cenu osobních obětí či ztráty popularity.

Petr Pithart u této příležitosti uvedl: „Bojím se, že někteří lidé se chovají, jako by si říkali o tvrdou lekci autoritářského státu, jako by si to chtěli vyzkoušet. A teprve potom by si řekli: To jsme byli blázni, držme se toho nedokonalého, co máme, protože všechno ostatní je ještě horší.“

O týden dříve se v Senátu předávaly Ceny Ústavu pro studium totalitních režimů. Jednou z laureátek byla spisovatelka, kunsthistorička a členka Konfederace politických vězňů Zora Dvořáková, jež převzala ocenění Za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin.

Vedle toho, že její rodina procházela za komunistické diktatury těžkými zkouškami, je známá jako autorka první životopisné knihy o Miladě Horákové a též rozsáhlé knihy o třetím odboji.

O lidech, jakými jsou Petr Pithart nebo Zora Dvořáková, můžeme hovořit coby o součástí národního svědomí. Hrdého a kritického.

Střih. Uplynulý týden byl též ve znamení voleb orgánů nové Poslanecké sněmovny. Volič tomu chtěl, aby nejsilnější formací bylo hnutí ANO. Ostatní v parlamentu závisí na skládání hlasovacích většin. Ta, kterou babišovci utvořili s Komunistickou stranou Čech a Moravy a se Svobodou a přímou demokracií Tomia Okamury, vůbec vábně nevypadá.

Přinejmenším o ní můžeme říct, že ji spojuje líbivá rétorika hraničící s populismem a jejími členy vzývaná „antisystémovost“, zejména ve vztahu k dosavadní podobě naší parlamentní demokracie. Nemluvě o tom, že KSČM a SPD dlí na okrajích politického spektra.

Tato sněmovní koalice zvolila do funkcí místopředsedů Sněmovny Tomia Okamuru a Vojtěcha Filipa. Komunistům trvalo od roku 1990 dvanáct let, než usedli ve vedení dolní komory. Svoboda a přímá demokracie to stihla za měsíc od voleb.

Ještě varovnější ale je nadstandardní zastoupení těchto stran v dalších sněmovních funkcích. Je například s podivem, že komunisté po svém volebním výprasku dosáhnou na předsednictví hned ve dvou výborech.

V čele mandátového a imunitního stanul Stanislav Grospič, reprezentant tvrdého jádra KSČM, které s chutí slaví výročí totalitních vůdců a naopak má pochybnosti o justiční vraždě Milady Horákové.

Grospič už dříve na sněmovní půdě k protikomunistickému hnutí 50. let pronesl: „Tento odpor měl někdy formy ozbrojených akcí, ale převážně akcí, které směřovaly proti potlačování lidské důstojnosti, glorifikovaly vraždy a byly přímo upláceny zahraničními vojenskými službami. Je potřeba klást si otázku, zda lidé, kteří se dopouštěli této činnosti, nenaplňovali skutkovou podstatu vlastizrady, a jak by proti takovým lidem bylo postupováno v jakékoliv jiné zemi včetně oněch proslulých západních demokracií.“

Šéfem bezpečnostního výboru zase má být Okamurův šiřitel konspirací Radek Koten, který proslul výroky o „eurofašistické totalitě“ a „protektorátu Česko“. Taková je realita. Odvážné a slušné máme na sbírání medailí, avšak do funkcí se derou onačejší figury. Budoucí vláda si tyto spojence za rámeček nedá. Přesto s nimi bude úzce svázána.

Autor je místopředseda představenstva Masarykovy demokratické akademie, blízké ČSSD, spolupracovník časopisu Listy a člen Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusRakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Diskuse


J. Krásenský
18:14
2.12.2017

P. Rudolf
11:56
3.12.2017

M. Prokop
15:45
3.12.2017

F. Kusák
15:52
2.12.2017

M. Prokop
15:48
3.12.2017

F. Navr8til
11:57
2.12.2017

P. Rudolf
7:53
2.12.2017

počet příspěvků: 10, poslední 3.12.2017 03:48

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.