21.2.2018 | Svátek má Lenka


POLITIKA: Opět prodaná Šumava

15.2.2016

Když před třemi lety v době Nečasovy vlády připravilo Ministerstvo životního prostředí zákon o Národním parku Šumava, projednalo jeho přípravu se všemi zúčastněnými orgány. Návrh zákona poté podpořily šumavské obce, Rada NPŠ, Jihočeský i Plzeňský kraj a nakonec Senát poměrem hlasů 50:2. Do Poslanecké sněmovny se návrh zákona dostal již za současné vlády a ministr Richard Brabec doporučil odmítnutí senátního návrhu s tím, že připraví návrh lepší a komplexnější.

Ministr Brabec se k problému Šumavy postavil opačně. Pustil k psaní zákona ekologické aktivisty a poté „vsunul“ zákon o Šumavě do novely zákona 114/92 o ochraně přírody a krajiny. Novela 114/92 prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením, ačkoli s ní nesouhlasí a aktivně proti ní vystupují šumavské obce, Rada NPŠ, Jihočeský i Plzeňský kraj i odborná veřejnost. Přes tento odpor si ministr Brabec vede svou a spolu s ekologickými aktivisty demagogicky proklamuje, že novela otevře Šumavu turistům a přinese do sporů o Šumavu klid a mír.

Novelu zákona 114/92, kterou prosazuje ministr Brabec, považuji za katastrofu valící se na Šumavu. Nemohu to prokázat, ale z mnoha indicií se domnívám, že Andrej Babiš uzavřel dohodu se zelenými, konkrétně s bývalým ministrem životního prostředí a dnes šéfem Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise Ladislavem Mikem, a za klid pro svoje potravinářské a chemické továrny „prodal“ Šumavu. Babišův ministr Richard Brabec v novele vyhověl požadavkům aktivistů, opustil dlouhodobou odbornou debatu, zda divočiny má být dnešních 13 %, či 24 % rozlohy NPŠ, a rovnou navrhl „nadpoloviční většinu“, tedy více než 50 %.

Co novela pro Šumavu znamená, říká výzva šumavských starostů premiérovi: „... namísto potřebné stabilní a kvalitní péče o Šumavu prosazují současné Ministerstvo životního prostředí a Správa Národního parku Šumava prostřednictvím svého Plánu péče o Národní park Šumava a novely zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody takový model péče o Šumavu, který povede k dalšímu rozsáhlému umírání šumavského lesa, uzavírání Šumavy před turisty a k zákazu lidských aktivit na větší polovině Šumavy. Špatně nastavená pravidla v novele zákona o ochraně přírody a v připravovaném plánu péče přinesou místo potřebné koncepce a stability nežádoucí soudní spory a prohlubování negativního obrazu Šumavy v médiích. Šumava si nic takového nezaslouží.“

Co k tomu dodat? Nevěřím ministrovi a ekoaktivistům ani slovo. Starostové to ve své výzvě charakterizovali takto: „Vyzýváme ty neziskové organizace, spolky a politiky, kteří Šumavu zneužívají ke svému byznysu a ke zviditelnění, aby se tohoto nečestného a populistického jednání zřekli. Vyzýváme je, aby přestali obelhávat veřejnost nepravdou o otevírání Šumavy turistům, když ve skutečnosti prosazují pravý opak.“

V době Topolánkovy vlády dostal Šumavu k dispozici Martin Bursík za podporu vládní koalice. Výsledkem je dvacet tisíc hektarů zničeného lesa. Bohužel, násilné protlačování novely 114/92 Poslaneckou sněmovnou ukazuje, že Šumava byla opět prodána.

Autor je senátor za ODS"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Diskuse


F. Vejr
16:41
15.2.2016

P. Stupka
9:40
15.2.2016

V. Kain
14:18
15.2.2016

A. Alda
9:01
15.2.2016

počet příspěvků: 4, poslední 15.2.2016 04:41

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.