26.4.2024 | Svátek má Oto


POLITIKA: Jízdenka do Palerma

21.9.2011

Nedávný údiv nad obsahem depeší, které putovaly z americké ambasády v Praze do Washingtonu a jež zveřejnil server WikiLeaks, byl zbytečný. Pouze se potvrdilo, že diplomaté hovořili stejně u nás i za oceánem – třeba o zvláštních okolnostech nákupu transportérů Pandur. Lobbisticko-politická firma Marek Dalík – Martin Barták se tak dočkala světového věhlasu.

 Když byla exministryně obrany Vlasta Parkanová v květnu Mladou Frontou Dnes dotazována, jestli vůbec měla post v Topolánkově kabinetu brát, naivně přiznala: „Když přijímáte funkci ve vládě, tak v žádném případě nevycházíte z představy, že místo toho dostáváte jízdenku do Palerma.“ Tolik upřímná paní Parkanová. Snad jsou dnešní ministři poučenější a kruté prozření jim nehrozí. To jen voliči stále dokola sedají na lep těm, co jim slibují, že konečně vnesou pořádek do veřejných zakázek a zatočí s korupcí a klientelismem. 

 Nečasův koaliční tým se již blýskl například na pozadí manévrů na Státním fondu životního prostředí, peněžních obálek v poslaneckém klubu Věcí veřejných nebo reflexe dva roky staré předražené zakázky na ozvučení českého předsednictví Evropské unie. Ze stolu také – na popud ODS – smetl návrh na zřízení centrálního registru bankovních účtů a neustále chytračí, jak zrušit a zároveň zachovat anonymní akcie. 

Teď jej ale čeká zkouška jako hrom: Transparency International vyzvala vládu k zastavení ekologické superzakázky. Jak doslova uvedla, „jde o největší jednorázový korupční obchod v dějinách této země s enormním rizikem vyvedení miliard nebo dokonce desítek miliard korun ze státního rozpočtu.“ Naštěstí v tomto případě vidí premiér Nečas věci podobně, na rozdíl třeba od hroší kůži nosícího ministra financí Miroslava Kalouska. 

Jakákoli nečinnost a přešlapování politiků ve chvílích, kdy se předpokládá, že dají zelenou právu a pořádku, nahrává podezření, že vedle rozkrádaček jednotlivců dochází i k vysávání státu partajemi. Volební kampaně a chod politických stran něco stojí a oficiální zdroje nedostačují. Tolerovat nelegální plnění soukromých kapes i stranických kasiček se ale rovná opuštění víry v demokracii a právní stát. Když k té vší bídě přičteme poznatky z výroční zprávy BIS o korupci v justici, můžeme rovnou vyhlížet čerstvou politickou garnituru, kterou vynese k moci touha naštvaných lidí po vládě pevné ruky. Demokratům v patách jsou totiž nahnědlí autoritáři. 

Jako jedna z posledních nadějí na včasnou změnu poměrů působí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Má to ale háček. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Zemanovi při jmenování premiér Nečas a ministr spravedlnosti Pospíšil cvrlikali do ouška medové řeči o reformě systému veřejných žalobců. Na podzim již měla platit tzv. malá novela zákona upravujícího fungování státních zastupitelství. Zeman se těšil hlavně na nový způsob odvolávání vedoucích státních zástupců, jenž měl vést k posílení stavovské nezávislosti na libovůli politiků a za nimi stojících kmotrů. 

Jenže ouvej! Petr Nečas dílčí novelu ve vládě zařízl a vše má řešit až obsáhlý kodex. Jen není jisté, zda dřív než on nebude dokončen rozklad státu a jeho institucí. Už i prezident Václav Klaus v nedávném rozhovoru pro Českou televizi korupci bagatelizoval a jméno Pavla Zemana si spojil toliko s pokusem o údajné „vyštvání“ (takhle pejorativně to prezident skutečně řekl) pražského vrchního státního zástupce Rampuly… Že by vždy dobře informované hlavě státu výjimečně selhala paměť, se nechce věřit. Spíš mu Pavel Zeman nejde pod fousy. Aby toho nebylo málo, vrabci na pražských střechách si štěbetají, že podobný problém má s nezvykle poctivým a důsledným Zemanem i Petr Nečas, nucený svojí partajní funkcí být zadobře i s nějakými těmi kmotry. A protože tradičně opatrný ministr a místopředseda ODS Pospíšil tuší co je správné, ale uvědomuje si též, co je reálné, lítá mezi loajalitou k oběma mužům jako nudle v bandasce, jak by pravila moje babička. 

Je nakonec příznačné, že každou středu nám nyní televizní obrazovka nabízí jak neohroženého komisaře Cattaniho v italském seriálu Chobotnice, tak český seriál Expozitura o prorůstání policie – a možná nejen jí – s organizovaným zločinem. Můžeme si tak aspoň dělat přehledné poznámky a zářezy, kde jsme a kam se lze ještě při cestě směrem do Palerma posunout. 

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6