25.5.2018 | Svátek má Viola


POLITIKA: Jan Kasl to pohnojil

5.6.2014

Hnutí ANO 2011 si podle médií podřezalo větev před podzimními komunálními volbami v Praze tím, že nepodpořilo Jana Kasla na lídra ANO v Praze. Podle rozhovoru Kasla na webu Lidovky.cz se Kasl vyjádřil dokonce tak, že jeho nezvolením "začíná konec ANO" a že to Babiš "pohnojil".

Kasl je politická figura mající za sebou několik převleků kabátu. Z původního obhájce politiky ODS se stal jejím nesmiřitelným odpůrcem, prakticky ze dne na den, a jeho výklad o tom, jak to v hnutí ANO v Praze chodí, jen dokresluje jeho ubohost. Tak to totiž chodí všude. A že hnutí ANO nasálo do svých řad neúspěšné nebo málo úspěšné politiky z jiných stran, ODS a ČSSD nevyjímaje, není žádná novinka.

Kasl tvrdí, že právě jeho neúspěch je počátkem konce ANO. To je mimořádně troufalé prohlášení. Přeběhlík Kasl kritizuje jiné přeběhlíky za to, že jsou přeběhlíci? Pozoruhodné na jeho kritice pražské ANO je i způsob. Údajně se "obnovují" staré toky peněz v Praze a on tomu chtěl zabránit. Šlechetné úmysly a ne příliš šlechetné výroky. Pro ANO je případ Kasla znamením, že se musí jeho šéf Babiš důkladně zamyslet nad filozofií hnutí sázejícího na "staré koně". Tím byla i sázka na Pavla Teličku v eurovolbách - ANO je sice vyhrálo, ale jen s nepatrným náskokem. Zřejmě "efekt Telička" nic zásadního pro ANO neznamenal, možná byl dokonce spíše přítěží.

ANO dnes těží z relativní novosti, z popularity Andreje Babiše a z neschopnosti tradičních partají nalézt skutečné vůdčí osobnosti. ODS se dusí těsně nad pětiprocentní hranicí, ČSSD tam nezadržitelně směřuje a ANO tak má stále velký potenciál voličské přízně ze skupiny bývalých voličů tradičních stran. Pokud však bude Babiš hledat stále známé tváře, které prošly dnes již zapomenutými stranami (viz Hana Marvanová!), a neuvědomí si, že právě tito jednotlivci stáli za rozpadem kdysi nadějných stran, může se mu do několika let hnutí ANO rozpadnout. Zatím se veze na vítězné vlně a ta k sobě vždy přitahuje obraceče kabátů cítící novou příležitost těžit z popularity jiného.

Jan Kasl tedy v ANO neuspěl a hned si to chce s hnutím "vyřídit". V případě Kasla nic nového. Babiš to však tentokrát "nepohnojil", vyhnutím se Kaslovi udělal nakonec dobře. Musí však počítat s tím, že se mu bude Kasl snažit škodit. V tomto případě však většina Pražáků ví, s kým mají tu čest.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDiskuse


M. Prokop
10:50
5.6.2014

J. Gogo
0:15
5.6.2014

P. Papež
8:16
5.6.2014

P. Lenc
8:21
5.6.2014

J. Boleslav
8:56
5.6.2014

počet příspěvků: 5, poslední 5.6.2014 10:50

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.