24.5.2018 | Svátek má Jana


POLITIKA: Dobojováno

17.7.2014

Spor o jmenování předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem asi skončil

V pátek těsně před půlnocí potvrdila ČTK ministryně spravedlnosti Helena Válková, nominovaná hnutím Ano, že zpráva serveru Česká justice je pravdivá a že se rozhodla po více než šesti týdnech tahanic navrhnout prezidentu republiky do funkce předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem Jana Veselého.

Toho doporučila výběrová komise vedená tehdejší první náměstkyní Hanou Marvanovou. Jenže ta byla koncem května z funkce náměstkyně odvolaná.

Ministryně Válková sice hovořila o její neschopnosti pohybovat se ve státní správě, prohlásila o Marvanové, že se chová jako Johanka z Arku a že nechce válku v justici. Ve skutečnosti se ale čím dál jasněji ukazovalo, že tato slova měla zakrýt tvrdý spor o obsazení místa šéfa Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Komise, které paní náměstkyně šéfovala a v níž zasedala i předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, vybrala Veselého, předsedu Okresního soudu v Mělníku, protože to byl právě on, kdo jako první zavedl na soudu tzv. minitýmy, které přispěly k rychlejšímu výkonu spravedlnosti.

Ukázal se tedy jako velice racionální a výkonný soudní manažer. Jenže paní ministryně, zástupce ombudsmana Stanislav Křeček, předsedkyně Krajského soudu v Praze Ivana Švehlová i soudcovská rada v Ústí měli jinou představu: chtěli zřejmě do funkce místopředsedkyni Ivetu Hendrychovou, přestože právě tento soud byl kritizován i BIS v letech 2009 a 2011 za manipulace při konkurzních řízeních a za neúměrné průtahy v soudních jednáních.

Proto nejspíš komise do funkce vybrala někoho zvenčí a ne místopředsedkyni, která je za neblahý stav soudu spoluodpovědná. Za touto válkou byla zřejmě hlavně snaha mít vliv na stavbu nového justičního paláce v Ústí, který by měl stát asi 850 milionů korun, ale stavba by se mohla, jak známe z Brna, prodražit až na dvě miliardy. Zakázku totiž bude vypisovat nový předseda, a proto se Mladá fronta Dnes domnívala, že Veselý, s kterým by se dalo těžko manipulovat, nemá na jmenování šanci.

Zpráva, že nakonec Veselý - pokud ministryně svůj návrh nevezme zpět, nebo pokud prezident její návrh neodmítne - bude do funkce jmenován, je dobrá zpráva a ukazuje na jednu zásadní věc: když se veřejnost o stav justice a dodržování demokratických pravidel zajímá, nemohou si politici dělat, co chtějí.

Stejně jako nakonec musela být do funkce jmenovaná vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, bude snad nyní jmenován jako šéf problematického soudu v Ústí nad Labem i Jan Veselý.

A pokud ministryně prosadí i právní úpravu zákona podle německého vzoru, že předseda nesmí být jmenován z toho soudu, o jehož post se jedná, a pokud nominant komise bude pro ministryni v budoucnu závazný, nebudou se moci takové tahanice opakovat.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusDiskuse


J. Skála
12:53
17.7.2014

M. Prokop
12:40
17.7.2014

Z. Jemelík
0:22
17.7.2014

V. Váňa
9:48
17.7.2014

počet příspěvků: 4, poslední 17.7.2014 12:53

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.