7.5.2024 | Svátek má Stanislav


POLITIKA: ČSSD a Ústavní soud

8.6.2012

Stejné triky jako komunisté

ČSSD ovládá horní komoru české parlamentu a jasně ukazuje, jak nebezpečná je koncentrace moci v rukách jedné strany. Nejde tak jen o souhru komunistů a socialistů na krajských úrovních, kde se korupce rozjela na plné obrátky. Velmi závažné je to, jakým způsobem blokují současní do ruda oranžoví vládci Senátu řádnou funkci Ústavního soudu.

Ústavní soud v krátké době opustil další soudce z důvodu konce jeho mandátu. ÚS tak v současné podobě má pouze 13 soudců. Návrhy na nové soudce, které Senátu předložil prezident Klaus, jsou však Senátem v současném složení zamítány. Podle někoho snad pouze "zlomyslnost", pro mne osobně ale z tohoto postupu na sto honů čiší arogance moci a neúcta k respektu nejvyššího zákona státu, tj. jeho Ústavy.

Vyjasněme si proto současný stav. Mandát současného prezidenta Václava Klause končí na počátku příštího roku. Klaus tak může do pozice soudce ÚS jmenovat na sklonku své éry minimálně dva soudce. Jejich mandát je šestiletý, a tak by Klausem jmenovaní soudci ÚS přežili minimálně celé období příštího, přímo voleného prezidenta. I když jsou naděje socialistů na to, že zvítězí jejich favorit Jiří Dienstbier, zcela minimální, současné rozložení politických sil umožňuje levici v Senátu úspěšně bojkotovat volbu nových ústavních soudců.

Už slyším námitky našich "objektivistů", že je postup ČSSD v pořádku, že senátoři pouze využívají svého práva nezvolit každého, koho jim prezident předloží. Velmi s tímto názorem nesouhlasím. Zejména proto, že se Ústavní soud stal v Česku bez jakýchkoliv pochyb skutečnou výraznou politickou figurou na ne zcela přehledném českém politickém kolbišti. Je tak dle mého názoru velmi zapotřebí, aby se do pozic soudců ÚS dostávali lidé, kteří nejsou ideologicky spřaženi s politickými stranami, a dokázali tak odolat často velmi brutálnímu tlaku politiků na vynucování si změn v zákonech, které nejsou zrovna podle jejich ideologického přesvědčení. Proto považuji současné počínání Senátu ovládaného ČSSD za velmi znepokojující a nebezpečné. Je zřejmé, že přátelé senátoři mají za lubem něco zcela jiného, než oficiálně deklarují. Rádi by totiž do pozic ÚS prosadili své favority typu exsoudkyně Elišky Wagnerové, čímž by podle mínění ČSSD nastala lepší možnost k vetování řady zákonů z poslanecké sněmovny coby údajně neústavních.

ČSSD podobně jako komunisté zneužívá svou politickou moc k tomu, aby deformovala složení ÚS k obrazu svému. Tím zásadním poselstvím pro obhájce české ústavnosti je vlastně jenom jedno. Nedovolit, aby po doplňovacích volbách do Senátu na podzim letošního roku pokračovala v této komoře nadvláda českých socialistů a komunistů. Ačkoliv se naši socialisté zaklínají často naší Ústavou, neváhají nikdy zneužít politický monopol k tomu, aby fungování české ústavnosti co nejvíce oslabili a podřídili vládě své strany. Krajské reprezentace se po "oranžovém tsunami" z roku 2008 proslavily stejně. Důsledky budou muset řešit nová krajská zastupitelstva. Jde kromě obyčejné slušnosti, na kterou si teď nově vzpomněla nová hejtmanka středočeského kraje za ČSSD po svém neslušném předchůdci Rathovi, hlavně o peníze. Problémy s rozdělováním dotací na "Jihozápadě" a dnes už i na "Severozápadě" ukazují prstem na vládnoucí ČSSD. Je proto čas ukončit nadvládu ČSSD nejen nad Senátem, ale i nad kraji.