26.4.2024 | Svátek má Oto


POLITIKA: Co vlastně řekl Tejc?

16.11.2016

Poslanec ČSSD se údajně vyjádřil proti listině základních práv a svobod. Podle Sobotky se nejedná o program ČSSD a podle Dienstbiera je Tejc národním socialistou. Ale co vlastně Tejc doopravdy řekl?

Jeroným Tejc je podle svého vyjádření sociální demokrat už dvacet let. Byl až do roku 2013 předsedou poslaneckého klubu ČSSD a po nezdařeném „lánském puči“ proti Bohuslavu Sobotkovi byl z této pozice sesazen.

Nyní Sobotka prohlásil, že „návrh poslance Tejce na zrychlený proces vyhošťování uprchlíků a návaznou změnu Listiny je jeho individuální iniciativou, není to návrh sociální demokracie a nikdy nebyl v ČSSD diskutován“.

Ačkoliv jsem vynaložil úsilí na zjištění, co vlastně Jeroným Tejc řekl, nic konkrétního jsem ani na jeho webových stránkách nenalezl. Zato jsem našel vyjádření Bohuslava Sobotky k lánskému puči z podzimu 2013. Mimo jiné tam Sobotka píše toto:

Jsem přesvědčen, že pokus o mocenské převzetí vedení ČSSD by se ze strany Michala Haška a Jeronýma Tejce odehrál v případě jakéhokoliv volebního výsledku sociální demokracie. Nejde totiž o vyvození odpovědnosti za volební výsledek, ta by musela být objektivně vyvozena vůči celému vedení strany, včetně Tejce, Haška a Škromacha, kteří v něm sedí již dlouhou řadu let. Volební výsledek je jen záminka.

Ve skutečnosti jde o snahu o popření výsledků sjezdu a usnesení ÚVV ČSSD, které v tajném hlasování rozhodly o tom, kdo ČSSD povede do voleb a kdo za ni má být pověřen sestavením vlády v okamžiku, kdy volby vyhraje. Stejní lidé, kteří připravili probíhající vnitrostranický puč, stáli za snahou odstranit předsedu ČSSD na jednání ÚVV ČSSD, kde se uprostřed horké fáze volební kampaně hlasovalo o pověření k sestavení vlády. Už tehdy jim bylo jedno, co projevená vnitřní nejednota udělá s podporou veřejnosti v klíčových volbách do Poslanecké sněmovny. Už tehdy nad tímto hlasováním mnozí občané kroutili hlavou a média ho označovala za velkou chybu ve volební kampani ČSSD.

Jsem přesvědčen, že prezident Miloš Zeman by neměl zasahovat do vnitřních poměrů ČSSD. Je skandální, že k pokusu o puč došlo na půdě ČSSD krátce poté, kdy se s ním Michal Hašek a Jeroným Tejc sešli. Miloš Zeman nemá právo radit ČSSD zejména poté, kdy projekt jeho osobní strany SPOZ už podruhé ve volbách nedokázal překročit hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny a skončil se 1,5 procenty hlasů naprostým volebním debaklem. Pokud z těchto voleb vzešla levice oslabena, pak na tom nese svůj podíl také levicový prezident Zeman a chování jeho prezidentské vlády. Zvolení Miloše Zemana prezidentem a Rusnokova vláda bohužel levici k lepšímu volebnímu výsledku nepomohly.

Je dobré si připomenout slova Bohuslava Sobotky z roku 2013 právě dnes, když máme za sebou zkušenosti s jeho vládnutím a víme, že právě jeho vztah s prezidentem Milošem Zemanem prošel „vývojem“, na jehož konci bylo mimo jiné i prohlášení „velké čtyřky“ o věrnosti paktu s Čínskou lidovou republikou.

Porážka ČSSD v krajských volbách vedla Sobotku k aktivitě, na kterou doplatili Jiří Dienstbier a Svatopluk Němeček. Je zřejmé, že v ČSSD není vůbec dobrá nálada, řekl bych naopak, že zde panuje „blbá nálada“. Všechny spory z minulosti včetně lánského puče tak opět vyplouvají na povrch a mohou vést pouze k jednomu výsledku – volitelnost ČSSD se dále oslabí. Zvláště, když drtivá většina čtenářů se s názorem Tejce na rychlé vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl ztotožňuje. Je totiž velmi obtížné porovnávat situaci současných žadatelů o azyl z muslimského světa s naší poúnorovou a posrpnovou emigrací. Velkou chybu udělala EU v tom, jak místo nabídky na možnost dočasného pobytu pro žadatele z válkou rozvrácených zemí a jejich repatriaci po ukončení války se začala široce diskutovat otázka jejich začlenění do evropské společnosti.

Dnes už i Německo, které se v tomto ohledu chovalo naprosto iracionálně, rozhodlo o postavení radikálních muslimských organizací mimo zákon a rozpustilo salafistický spolek, který podněcoval k nenávisti vůči německé, potažmo evropské společnosti. Policie prohledala 190(!) mešit na německém území.

Právě tato fakta vedou k tomu, že nedůvěra k oficiální politice výrazně vzrostla se všemi důsledky, tj. poklesu voličské přízně pro „tradiční strany“. Moc rád bych proto věděl, co tak strašného Jeroným Tejc přesně řekl.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz