21.6.2018 | Svátek má Alois


NĚMECKO: Finanční krize a hobbypolicisté

7.9.2013

Hospodářská krize přinesla mnoho nezvyklých řešení, kterými různé státy a rezorty reagují na nedostatek peněz. Stejně jako v České republice si na nedostatek financí stěžují policisté skoro po celé Evropě. Německo před časem přišlo se zcela originálním řešení, které již funguje ve čtyřech spolkových zemích. Zavedlo hobbypolicisty. Nosí uniformy a někteří i pistole, u pasu želízka, ale do uniforem se oblékají až po své práci.

Podle newsmagazínu Der Spiegel je jedním z takových policistů i Volker Knopp, který chtěl být vždycky policistou, ale kvůli tomu, že nosí brýle, ho nevzali. V normálním životě je profesorem na gymnáziu ve Freiburgu a do uniformy se obléká jen o víkendech. Pracuje jako dopravní policista. Pakliže chytí někoho s alkoholem, nemůže nařídit odběr krve, musí zavolat řádnou hlídku, podobně nemůže zabavovat žádné předměty. Zatím to takto funguje v Baden-Würtembersku, Bavorsku, Hesensku a Sasku. Tito policisté podle vyjádření bavorské policie nepředstavují žádnou občanskou domobranu, ale řádnou státoprávní alternativu. V Bavorsku jich takhle slouží 760, v Hesensku je to podobné množství a jejich pravomoci i vybavení jsou v různých spolkových zemích různá. Zbraně mají zatím jen v Baden-Würtenmbersku, všichni mají ale služební vysílačky. Samozřejmě každý z takovýchto hobbypolicistů musí projít speciálním testem a školením.

V jednotlivých zemích mají také různá označení: V Hesensku a v Sasku nosí odlišné uniformy, v ostatních zemích se liší jen páskou na rukávu, na které stojí, že jde o bezpečnostní hlídku. V Baden-Würtembersku nosí stejné uniformy jako řádní policisté, jen na náramenících místo hvězdiček mají proužky.

Proti tomuto trendu se ale ostře vymezují policejní odbory, které se bojí, že jim sebere ještě více peněz: hobbypolicisté totiž vydělávají za hodinu od pěti do sedmi eur. Proto řádní policisté, jako zástupce šéfa policejních odborářů Hermann Benker, upozorňují na to, že "policejní práce je komplexní, často nebezpečná a vyžaduje důkladnou průpravu." Z téhož důvodu je tento policista přesvědčen, že tuto činnost není možné vykonávat jen tak po práci jako nějaký sport. Jiní zase upozorňují na to, že občan má právo podle ústavy na to, aby se o jeho bezpečnost starali profesionální policisté. Zároveň vznikají zřejmě oprávněné obavy i z toho, že by se mezi policisty mohli takhle dostat i lidé z podsvětí. Jenže na druhé straně, jak tvrdí policisté v Baden-Würtembersku, je to pro ně velká pomoc, protože zrovna tam jim chybí tisíc mužů. Přesto poslední tamější zeleno-rudá vláda příliv nových hobbypolicistů zastavila a nemohou se nadále zúčastňovat nebezpečných akcí, jako je třeba hlídkování na dálnicích: Hobbypolicistům tedy zbývá jen regulování dopravy a hlídání úředních budov, čímž tato činnost ztrácí pro mnohé z nich atraktivitu, kvůli které se o tuto druhou práci zajímali.

Psáno pro Český Rozhlas Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelOvěřeno maminkami: Co s nákupem z farmářských trhů
Ověřeno maminkami: Co s nákupem z farmářských trhů

Připravte si večeři z dobrot, které si přinesete z trhu. Stačí pár ingrediencí a za pár minut hotovo. Tyto recepty vaří ženy pro celou rodinu.

Diskuse


P. Válek
5:33
7.9.2013

B. Rybák
13:18
10.9.2013

počet příspěvků: 2, poslední 10.9.2013 01:18

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.