25.4.2019 | Svátek má Marek


(NE)RECENZE: Andrzej Sapkowski, Boží bojovníci

17.4.2009 0:05

Boží bojovníciTOPlistKniha Boží bojovníci je prostřední knihou z nové "Fantasy" série spisovatele Andrzeje Sapkowského. Navazuje přesně tam, kde předchozí díl skončil, a to v Čechách doby husitské roku 1427. Sleduje opět osudy hlavního hrdiny Reynevana, jeho pletky se ženami (Již ne tak četné, protože: a) Hrdina už ženu svého srdce má. b) Již na pletky nemá tolik času.), průšvihy všeho druhu, a nehorázné štěstí, které je zapříčiněno nejspíše jen tím, že hlavní postava nemůže zahynout uprostřed trilogie...

Fakt, že hlavní postava je téměř nesmrtelná, je ovšem ve fantasy knihách spíše pravidlem než výjimkou, a proto ho lze přejít i s přihlédnutím k tomu, že je Reynevanovo štěstí, až na tu četnost, docela přesvědčivě vysvětleno.

Tak a teď už ke kladům knihy. Kniha je stejně jako první díl trilogie napsána velice čtivým stylem a zároveň tak, aby budila dojem, že se děj skutečně mohl odehrát. Kromě postav hlavního hrdiny a jeho přátel Šarleje a Samsona Medáka se zde vyskytuje hojné množství historických postav, které jsou umě zakomponovány do děje. Skoro jsem věřil, že Reynevan skutečně znal osobně Prokopa Holého a pomohl husitům napadnout Slezko. Děj, který se točí hlavně kolem husitských válek, dávných nepřátel a Samsonova problému, je skvěle vyprávěn a kniha se čte doslova jedním dechem. Líčení bitev, menších potyček a umění konspirace a terorismu je zde dovedeno téměř k dokonalosti a občas proloženo humorem, který není vtíravý a je jen na místech, kam opravdu sedne. Skvělým nápadem je také vtipné shrnutí děje následující kapitoly, u kterého jsem se vždy pobavil, nehledě na to, že díky tomu sešlo z nápadu jít už ve dvě hodiny ráno spát a ze slibů typu: Už jen tuhle stránku.
Co se týče historické věrnosti, je vidět, že i přesto, že nejde o historickou studii, si autor s pozadím děje vyhrál. V knize jsou opět na mnoha místech latinské texty a citace kronik, které opravdu vycházejí ze skutečnosti. Co se týče zeměpisu, klidně by šla kniha použít jako cestovní mapa po středověkých Čechách a Slezku, takže tady také za 1.

Co se týče grafického kabátku knihy, za což sám autor samozřejmě odpovědnost nenese, je to navrch fuj, vespod huj. Což je ale pořád lepší, než kdyby to bylo obráceně. Když ale přehlédnu nevýraznou žlutooranžovou obálku, tak je grafická úprava velmi pěkná, hlavně zdobná písmena na počátku každé kapitoly, která jsou téměř jedinými ilustracemi, ale koneckonců, kdo chtěl leporelo :).

Takže mi nestačí než říci: "Bravo, pane Sapkowski, vrací se mistr žánru Fantasy!"

Hodnocení: 100%.

Andrzej Sapkowski: Boží bojovníci (Bozy bojownicy)
překlad: Stanislav Komárek
obálka: Jana Komárková s použitím výřezu z Jenského kodexu
ilustrace: Jana Komárková
Leonardo, 2005
479 stran, 284 Kč (členové Klubu čtenářů SF 259 Kč)
ISBN 80-85951-43-6

Původně vyšlo na zaniklých stránkách Nárazník SF. Publikováno se svolením autora.

Petr Šimčík


Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...